آخرین اخبار

اقتصاد ایران، رکوردهای تورمی خود را می شکند

مرکز آمار ایران در تاریخ ۲۴ ژوییه گزارش داد که تورم نقطه به نقطه که نشان دهنده یک دوره از افزایش ها در مقایسه با مدت مشابه سال گذشت است، به ۴۸ درصد رسیده است.

7 ماه قبل
نازنین امجدی
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

مرکز آمار ایران در تاریخ ۲۴ ژوییه گزارش داد که تورم نقطه به نقطه که نشان دهنده یک دوره از افزایش ها در مقایسه با مدت مشابه سال گذشت است، به ۴۸ درصد رسیده است.

بر اساس گزارشات، نرخ تورم در یک دوره ۱۲ ماهه تا پایان ماه ژوییه سال جاری به ۴۰.۴ رسیده بود.

در وضعیت فعلی اقتصاد ایران که در کنار برخی آمارهای سازمان ها، اصل و حقیقت سانسور شده و گفته نمی شود، آمار تورم نقطه به نقطه نشان از عمق بحران اقتصادی کشور دارد که با شفافیت آن را اعلام می کند.

گزارش مرکز آمار ایران در مورد قیمت کالاها و خدمات در ایران نشان می دهد که روند افزایش قیمت ها در ماه جولای به نسبت ماه های گذشته، کاهش داشته اند.

اما افزایش قیمت ها با شتاب بی سابقه ای ادامه دارد. در ماه ژوئن، نرخ تورم نقطه به نقطه، نسبت به مدت مشابه در سال گذشته، بیش از ۵۰ درصد بود.

افزایش نرخ تورم از زمانی که آمریکا از توافقنامه هسته ای برجام با ایران در ماه می ۲۰۱۸ خارج شد، اتفاق افتاد.

بر اساس تخمین های مرکز آمار ایران، یک چهارم درآمد خانواده های ایرانی صرف غذا و نوشیدنی ها می شود. این بدان معنی است که میزان درآمد نیز به قدری پایین است که با توجه به وضعیت تورمی، ۲۵ درصد ورودی نقدی پول به خانواده ها صرفا برای زنده ماندن هزینه می شود.

اگرچه این ۲۵ درصد از درآمد که صرف "سیر شدن" افراد می شود، فقط برای همین منظور هزینه می شود. در سبد خانوار ایرانی، به تدریج و هر روزه از تعداد و تنوع کالاهای لبنیاتی کم می شود و جای آن را مواد خوراکی پرضرر و بی فایده پر می کند. خطرات مصرف کالاهای بی کیفیت در شرایط تحریم و سوءمدیریت مشخصا تا نسل ها وجود داشته و می توانند زیان ده باشد.

به طور کلی اما می توان گفت که قیمت میوه جات، سبزیجات و از همه مهمتر برای ایرانیان، گوشت افزایش چشمگیری داشته اند. مثلا قیمت گوشت ۹۵ درصد افزایش داشته است.

نرخ های خرید و فروش دلار آمریکا طی سه هفته گذشته کاهش را نشان می دادند. ماه چهارم سال در تقویم ایران یا اواخر ژوئن، قیمت دلار بیش از ۱۳ هزار تومان بود. اما در هفته گذشته هر یک دلار آمریکا کمتر از ۱۲ هزار تومان معامله می شد. این در حالی است که نگاهی به تحولات سیاسی خاورمیانه یا بحران و تنش در خلیج فارس، همه رخدادهای وحشتناک را نشان می دهد اما خبری از ثبات در آن نیست که به واسطه آن، ارز در ایران هم روند ساکن و ایستا و یا حتی رو به پایین برود.

همچنین کاهش ۷۷ درصدی صادرات نفت ایران به عنوان بزرگترین منبع ارز آور این کشور در مقایسه با سال گذشته، نشان می دهد که قیمت دلار نباید به سمت پایین حرکت کند.

اما دولت عامدانه قیمت ارز را پایین نگه می دارد تا وجهه سیاسی خود را حفظ کند اما در دیگر سوی، توان خود را در پایین نگه داشتن دستوری اقلام مورد نیاز و خصوصا خوراکی مردم نشان نمی دهد چراکه عملا وجود ندارد.

دولت روحانی و بانک مرکزی در حالی خود را مشغول موضوع ارز کرده اند که گویی نمی دانند در سطح کشور، مسائل مهمتری نظیر افزایش درصد شاخص فلاکت، افزایش نرخ تورم به شکل غیرقابل انتظار و یا مثلا افزایش مهاجرت از شهرها به سمت حومه ها نیز وجود دارد.

این حقیقت که تورم در ایران بنا بر آمار رسمی در حال شکستن دائمی رکورد خود نسبت به "مدت مشابه" است، وجود دارد اما زمانی که تمام تمرکز دستگاه های اقتصادی این باشد که قیمت دلار را پایین نگه دارند، عملا موضوعات تورم و فلاکت در حاشیه هستند.

بانک مرکزی، وزارت اقتصاد و دارایی و دولت به طور عمده حول محور ارز جمع شده اند. این در حالیست که بر خلاف باور برخی افراد، نه تنها موضوعات تورم و فلاکت، بلکه حتی نوسانات بزرگ همان نرخ ارز نیز ناشی از سوءمدیریت بوده و این مساله بسیار بیشتر از تحریم ها اثرگذار است.

نباید از این مساله غافل شد که تمام موارد فوق به شکل یک زنجیره، خود نیز باعث سوءمدیریت دولتمردان بوده است. به طور مثال تحریم ها، ناشی از سوءمدیریت و در ادامه، افزایش نرخ تورم و فلاکت ناشی از تحریم ها است و این زنجیره به طور پیوسته و متصل به یکدیگر در چرخش هستند.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top