آخرین اخبار

عزای نفتی!

خبرگزاری رویترز به تازگی گزارشی را منتشر کرده است که نشان می‌دهد میزان صادرات نفت خام ایران در ماه ژوئیه به 100 هزار بشکه در روز سقوط کرده است.

7 ماه قبل
بیان
A- A A+

خبرگزاری رویترز به تازگی گزارشی را منتشر کرده است که نشان می‌دهد میزان صادرات نفت خام ایران در ماه ژوئیه به 100 هزار بشکه در روز سقوط کرده است.

به گزارش «شبکه رسانه‌ای بیان» پیش‌ازاین، مقامات جمهوری اسلامی با اعتمادبه‌نفس خاصی ادعا می‌کردند که ایالات‌متحده آمریکا توانایی تحریم صادرات نفت ایران را ندارد. شبه رسانه‌هایی همچون روزنامه کیهان، خبرگزاری فارس و تسنیم نیز با کنایه و استهزای دولت آمریکا، به صفر رساندن صادرات نفت ایران را ناممکن می‌دانستند.

اکنون گزارش تازه خبرگزاری رویترز نشان می‌دهد رژیم ایران در 31 روز گذشته به طور میانگین فقط 100 هزار بشکه نفت خام در روز فروخته است؛ البته این میزان صادرات نفت به طور غیرقانونی و قاچاقی انجام شده است. کارشناسان می‌گویند چین و ترکیه علی‌رغم تحریم‌های آمریکا، همچنان به طور محدود از جمهوری اسلامی نفت می‌خرند.

وزارت خزانه‌داری آمریکا اول مرداد امسال شرکت دولتی «ژوهای ژنرانگ» را به دلیل خرید نفت از رژیم ایران هدف تحریم‌های خود قرار داد. این تحریم‌ها تمامی دارایی و منافع شرکت ژوهای ژنرانگ در آمریکا را مسدود می‌کند و یومین لی، مدیرعامل این شرکت نیز دیگر اجازه ورود به خاک آمریکا را ندارد.

با تحریم این شرکت چینی انتظار می‌رود صادرات نفت رژیم ملاها حتی به زیر 100 هزار بشکه در روز برسد. سازمان برنامه و بودجه ایران اخیراً تحت فشار تحریم‌ها، بودجه 98 را «اصلاح» کرده و سهم صادرات نفت در آن را از 1.5 میلیون بشکه در روز به 300 هزار بشکه در روز تقلیل داده است.

نفت مهم‌ترین و راهبردی‌ترین کالای صادراتی ایران به شمار می‌آید که هرگونه تغییر پیرامون آن، اقتصاد ایران مستقیماً تحت تاثیر قرار می‌دهد. تحریم صادرات نفت، دسترسی رژیم ایران را به 24 میلیارد دلار درآمد ارزی کوتاه کرده است.

 رژیم ایران در تلاش است برای جبران بخشی از کسری بودجه خود، 29 میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برداشت کند و بخشی را هم از طریق فروش «اوراق قرضه دولتی» جبران کند. برداشت این مبلغ کلان مغایر با اساسنامه صندوق محسوب می‌شود و انتشار اوراق قرضه دولتی نیز به دلیل «ربوی» بودن ماهیت آن، از نظر شرع اسلام مطلقاً حرام است.

با توجه به شرایط اقتصادی کشور، بررسی بودجه پرده از این واقعیت برمی‌دارد که طی ماه‌های آینده بحران رکود و تورم تشدید خواهند شد؛ بحران‌هایی که توان مالی مردم و صاحبان کسب‌وکار را گرفته و موجب تعطیلی بسیاری واحدهای تولیدی شده است.

مبلغی (29 میلیارد دلار) که قرار است از صندوق توسعه ملی برداشت شود، مستلزم تبدیل کردن آن به ریال است. دولت این مبلغ ارزی کلان را به بانک مرکزی تحویل می‌دهد و این بانک معادل آن، ریال به دولت پرداخت می‌کند. این امر منجر به افزایش پایه پولی و حجم نقدینگی می‌شود و چون رشد اقتصادی کشور هم‌اکنون منفی است، نتیجه‌ای جز بالاتر رفتن تورم ندارد.

تشدید رکود نیز ریشه در حساب نامتعادل دخل‌وخرج دولت دارد. دولت روحانی تصمیم گرفته است 62 هزار میلیارد تومان از مخارج خود بکاهد که 24 هزار میلیارد تومان آن مربوط به بودجه عمرانی کشور است. کاهش بودجه عمرانی به مثابه کاهش فعالیت‌های بخش ساخت‌وساز در کشور است؛ بخشی که با بیش از 150 کسب‌وکار در ارتباط مستقیم و غیرمستقیم است و آن‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top