آخرین اخبار

بنزین فقط ۱ تومان؛ دلار فقط ۱۲ تومان

دولت حسن روحانی گام دیگری در راستای فریب کاری برداشت و با تغییر چند عدد، اقدام به دستکاری در اقتصاد کرد.

6 ماه قبل
بیان
A- A A+

دولت حسن روحانی گام دیگری در راستای فریب کاری برداشت و با تغییر چند عدد، اقدام به دستکاری در اقتصاد کرد.

از این پس دیگر چیزی به نام چهار صفر در پول ایران وجود نخواهد داشت. هرچند که ممکن است مجلس به دلیل اولویت نداشتن این موضوع، آن را تصویب نکند اما از هم اکنون این خبر در حال انتشار است که ریال ایران، جای خود را به تومان خواهد داد.

پس از ماجرای یارانه های نقدی، تغییر ندادن ساعت در شش ماهه اول و دوم سال و انحلال سازمان برنامه و بودجه در دولت احمدی نژاد، حال نوبت به روحانی رسیده است که تغییرات خود را به یادگار بگذارد.

روحانی نتوانست برجام را حفظ کند و به دنبال آن امکان چرخیدن چرخ کارخانه ها و ایجاد رونق اقتصادی مهیا نشد.

حال به نظر می رسد به دنبال آن "نشدن"ها، می شود کار دیگری در داخل کرد که افکار عمومی را نیز درگیر و مشوش کند.

موضوع حذف چهار صفر از پول ایران با واحد ریال، با تصویب مجلس تبدیل به تومان می شود. حالا با تصور ساده لوحانه و آنطور که دولت انتظار دارد، قیمت همه چیز از آنچه بود تغییر یافته و به اصطلاح واقعی تر می شود.

جالب آنکه خبرگزاری هایی همچون ایسنا، با صراحت نسبت به اعلام قیمت کالاها با نرخ جدید اقدام می کنند. به طور مثال اگر تا پیش از این موضوع، قیمت گوشت با نوعی شرمساری در خبرگزاری ها منتشر می شد، امروز خبرگزاری ایسنا با صراحت اعلام می کند که قیمت گوشت گوسفندی ۱۰۰ تومان و بنزین فقط ۱ تومان خواهد بود.

این در حالیست که در سوی دیگر باید به مساله حقوق ها نیز دقت کرد. با اقدام تازه دولت در حذف صفرهای پول، حقوق کارگران در ایران حدود ۱۷۰۰ تومان خواهد بود.

مساله این است که دولت می خواهد به شکل نمایشی، ارزش پول را به این صورت بالا ببرد. اما آنچه که رخ می دهد این است که حقوق کارگر همچنان در بدترین وضعیت در مقایسه با میزان درآمدی و نرخ دلار است.

با احتساب نرخ های جدید، حقوق هر کارگر ایرانی ۱۴۰ دلار آمریکا در هر ماه است که پرداخت نیز نمی شود چرا که چرخ های صنعت و کارخانجات آنطور که روحانی وعده داده بود، نچرخیدند.

علی ربیعی، سخنگوی امنیتی دولت روحانی نیز به همین مساله اشاره می کند. تمام فکر دولت این است که ظاهر کار و روبنا به خوبی حفظ شود. اینکه چقدر ارزش خواهد داشت، تفاوتی نمی کند.

ربیعی می گوید: حذف چهار صفر از پول ملی باعث می‌شود تا حیثیت ظاهری پول ملی در مقایسه با سایر ارزهای بین‌المللی مراعات شود و مسکوکات که مدتی است حذف شده‌اند، وارد چرخه شوند. همچنین استهلاک کاغذ نیز کاهش می‌یابد.

با این همه به نظر می رسد تیم اقتصادی دولت، باز هم بدون فکر و بررسی دقیق، اقدام به انجام کاری کرده است. به طور مثال مشخص نیست در برخی واحدهای سهامداری که چیزی به نام صفر وجود ندارد یا کمتر است، چگونه محاسبه خواهد شد. در حالتی که مثلا قیمت یک واحد یا یک سهم در مکانی همچون بورس اوراق بهادار، فقط ۹۰۵ یا ۵۲۰ ریال است، چه باید کرد.

پاسخ به شکل تقریبی مشخص است. در چنین شرایطی قیمت ها به شکل پیشفرض به سمت بالا، رند یا گرد می شوند. همین وضع باعث ایجاد تورم خواهد شد و حتی اگر این تورم کوتاه مدت باشد، باز هم برای اقتصاد سرطان زده ایران، سم مهلکی است.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top