آخرین اخبار

اقدامات همتی و روحانی، صدای همکاران سابق را هم درآورد

ایران امروز در شرایطی است که توان مدیریت هیچ یک از اقلام در آن وجود ندارد. دولت تنها همت خود را بر روی کاهش نرخ دلار گذاشته است.

6 ماه قبل
بیان
A- A A+

ایران امروز در شرایطی است که توان مدیریت هیچ یک از اقلام در آن وجود ندارد. دولت تنها همت خود را بر روی کاهش نرخ دلار گذاشته است.
مساله اما این است که اگرچه قیمت دلار پایین نگاه داشته شده و دولت قصد پایان دادن به کودکانه نگریستن به اقتصاد را ندارد، قیمت سایر اقلام به شکل روزافزون در حال افزایش است.
هم اکنون از تهران گزارش می شود که توزیع گوشت مرغ متوقف شده و قیمت آن به 20 هزار تومان رسیده است.
با این حال دولت روحانی قصد دارد صرفا به این کودکانه نگریستن ها ادامه دهد. مساله جایی حاد می شود که دریابیم تمام فکر دولت روحانی در این روزهای پر آشوب اقتصادی زیر سایه تحریم های جهانی، صرفا مسائل پیش پا افتاده است.
دولت روحانی بدین خاطر اقدام به انجام کارهای آنی و غیرمنتظره می کند چرا که در تمام بخش های دیگر که وعده آنها را در سال 1392 داده بود، ناموفق عمل کرده است.
وعده به حرکت درآمدن چرخ سفره مردم، چرخیدن کارخانجات، رساندن وضع معیشتی مردم به جایی که نیازی به یارانه 45000 تومانی نباشد و سایر وعده های دیگر که نه تنها او، که اسحاق جهانگیری، معاون اول او نیز داده بود.
روحانی که با سیل پرسش ها در خصوص وعده هایش مواجه شد، در دور دوم ریاست جمهوری خود اعلام کرد که قول هایی را که به مردم داده را فراموش نکرده است.
اما آنچه که مشاهده می شود این است که رییس جمهور اگرچه به درستی می گوید، قول های خود را فراموش نکرده اما به هرحال وی نگفت که به این قول های داده شده، عمل نیز بکند.
اقدامات تازه دولت در جهت حذف چهار صفر از روی پول ملی، صدای همکاران سابق در بانک مرکزی را هم درآورده و اعلام شده که حذف این چهار صفر در حال حاضر، صرفا سرگرم کردن مردم است.
حیدر حسینی، معاون سابق رییس کل بانک مرکزی، در خصوص حذف چهار صفر از پول ملی گفت: یکی از تصمیمات نامناسبی که می توانستیم در این مقطع حساس اقتصاد ایران بگیریم، همین تصمیم حذف چهار صفر از پول ملی است.
کشور هم اکنون در اوج رکود در بخش های مختلف به سر می برد و تورم بیشتر از میزان متوسط 25 سال اخیر است.
سرطان اقتصادی که ایران در آن گرفتار آمده، نه به تغییر چهار صفر که حتی با اصلاحات بزرگ اقتصادی نیز دیگر درمان نخواهد شد.
مساله بر سر این نیست که اقتصاددانان مخالف حذف صفرهای اضافی هستند. پیش از این کشورهای همسایه ایران نیز همین کار را انجام داده اند و علی ربیعی نیز که به دنبال بازگرداندن مسکوکات به پول ملی است، کپی برداری از روی همین سیستم جهانی می کند.
آنچه که مورد انتقاد است، این است که چرا حالا که کشور در شرایط تحریم است، باید این هزینه های سنگین توسط داخلی ها بر آن اعمال شود؟
در کشوری که یک روز گوجه فرنگی، یک روز سیب زمینی و حالا دوباره مرغ، قیمت های نجومی پیدا می کنند و نوسان همین کالاهای عادی نیز نمی تواند کنترل شود، چرا باید شاهد تصمیمات مدیرانی بود که عملکردشان کاملا در جهت افزایش تورم است؟
عدم بسترسازی در بخش اقتصاد کلان و اتخاذ تصمیمات این چینی، تنها راهی را که باقی می گذارد این است که بر بی ثباتی در داخل در کنار بی ثباتی ارزی از خارج، تاثیرات منفی بگذارد.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top