آخرین اخبار

مشکل ماینرها حل شد؛ بیت کوین یک شبه قانونی می شود

در هفته ای که گذشت، یک بار دیگر نیروهای امنیتی با همکاری وزارت نیرو، اقدام به پلمپ یک مزرعه استخراج بیت کوین با ظرفیت ۷۰۰۰ دستگاه ماینینگ کردند.

3 ماه قبل
بیان
A- A A+

در هفته ای که گذشت، یک بار دیگر نیروهای امنیتی با همکاری وزارت نیرو، اقدام به پلمپ یک مزرعه استخراج بیت کوین با ظرفیت ۷۰۰۰ دستگاه ماینینگ کردند.

اما درست در همین زمان، در خبر تازه ای که به دست آمده، هیئت وزیران یک شبه فعالیت بیت کوین را قانونی دانسته و حالا وزارت صمت از روند ترخیص دستگاه های تازه استخراج از گمرک خبر داده است.

این اقدام تازه دولت را اگر در کنار اقدام به جمع آوری های گسترده و استفاده از سوله های صدا و سیما بگذاریم، این پیام منتقل می شود که دولت حالا می خواهد از همه طرف برای خود سودآوری کند.

وزارت صمت می گوید از حالا به بعد ثبت سفارش صورت می گیرد و ماینرها می توانند با کسب مجوز به فعالیت بپردازند.

پرسش این است که چرا درست پس از جمع آوری های گسترده در سطح استان ها، حالا دولت به فکر قانونی کردن بیت کوین افتاده است؟ ارتباط این موضوع با درخواست چینی ها برای ورود به این بازار چیست؟ در حالی که بیت کوین از دید رییس مجلس شورای اسلامی، سد راه تولید بود، چطور به شکل ناگهانی، همه چیز در این رابطه تغییر کرد؟

اما مساله کاملا روشن است. دولت با جمع آوری دستگاه های بیت کوین، آنان را به نفع خود مصادره کرده تا مجددا خود از آنان بهره برداری کند و حالا سایر رانتخواران دولتی نیز می توانند با ثبت سفارش بالا و احتمالا با استفاده از ارز ۴۲۰۰ تومانی، تمام این پروژه را برای خود کنند.

اینکه در این میان چند ده نفر دیگر نیز شروع به ماینینگ کنند، نه تنها هیچ خسارتی به دولت نیست بلکه آن هم خود نوعی سودآوری بیشتر است.

باید توجه داشت در حالی که دولت به این مساله ورود پیدا کرده، دیگر ماینرها به هیچ عنوان نمی توانند با ثبت سفارشات قابل توجه هم در برابر دولت مقاومت کنند.

وقتی نام دولت می آید، با یک دولت انحصارگرای رانتخوار مواجه هستیم که در عین حال، تمامیت خواه نیز هست.

دولت می تواند "سختی" دستگاه های مصادره ای را بالا ببرد و برایش به هیچ عنوان، خراب شدن دستگاه ها یا مصرف بالای برق حائز اهمیت نیست چرا که اصولا پولی برای خرید آن پرداخت نکرده است که نگران باشد بلکه تمام این دستگاه ها را با استفاده از جیب خریداران، دزدیده است!

هرچند که معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران می گوید مشخص نیست چه تعداد دستگاه ترخیص خواهد شد، اما دولت نمی گوید تکلیف ده ها هزار دستگاه ماینر توقیف شده چیست!

در همین رابطه پرسشی که به وجود می آید این است که اگر دولت، اظهار دارد این دستگاه ها از طرق غیرقانونی و قاچاق وارد شده اند، چرا در طی یک مراسم "باشکوه" همچون سایر مراسمی که هر ساله نیروی انتظامی برگزار می کند، مثل دستگاه های ماهواره، مشروبات الکلی و مواد مخدر، اقدام به امحاء آنان با تانک نمی نماید؟

علت را می توان در بخش دیگری نیز جستجو کرد. دولت خود مصوبه می دهد که واردات خودرو غیرقانونی است اما در روز روشن، شرکتی همچون کرمان موتور اقدام به واردات آخرین مدل های اتومبیل می کند و قوه قضاییه تنها هشدار می دهد و ابراز ناراحتی می کند.

این همان دولت تدبیر و امید است که مردم به آن رای دادند تا فساد را از ریشه بخشکاند و در عین حال، همان قوه قضاییه ای است که اصلاح طلبان با ورود ابراهیم رییسی به آن اظهار شادمانی کردند.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top