آخرین اخبار

دیگر از همان دفترهای مشق بی کیفیت هم خبری نیست

کاغذ دولتی برای تولید دفتر مشق حذف شد. خبر به همین کوتاهی اما با کوهی از درد برای دانش آموزان کم بضاعت همراه بود.

6 ماه قبل
نازنین امجدی
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

کاغذ دولتی برای تولید دفتر مشق حذف شد. خبر به همین کوتاهی اما با کوهی از درد برای دانش آموزان کم بضاعت همراه بود.

برای سالیان بسیار طولانی، حتی دانش آموزان در شهرهای بزرگ که اولیایشان وضعیت مالی به مراتب مناسب تری نسبت به هم دوره ای هایشان در روستاهای محروم داشتند، از دفاتر مشقی استفاده می کردند که هیچ کیفیتی نداشت.

این دفاتر رنگ و رو رفته، حتی به خوبی منگنه نشده بودند و با حداقل دو بار استفاده از پاک کن، کاغذ نیز از بین می رفت.

در میان دانش آموزانی که از این دفاتر بهره می بردند، دانش آموزانی هم بودند که دفاتر پر زرق و برق فانتزی استفاده می کردند که حسرت سایرین را با باز کردنشان به همراه داشت.

با این همه حالا دیگر از همان دفتر مشق های بی کیفیت ارزان قیمت هم دیگر خبری نیست. دولت، بودجه کاغذ دولتی را قطع کرده و حالا اولیای کم بضاعت مجبور به خرید گرانتر کاغذ دفتر مشق هستند.

در این میان، پاسخ دولت و مشخصا وزیر ارشاد به نامه اتحادیه صحافان، پاسخ بسیار ناراحت کننده و البته بی رحمانه ای است که یک معنای مشخص می دهد؛ معنای پاسخ وزیر ارشاد دولت روحانی این است که اگر کسی نمی تواند دفتر مشق بخرد، می تواند یا ترک تحصیل کند یا همواره سرکوفت و تحقیر معلم را بشنود.

به گزارش تسنیم رئیس اتحادیه صحافان با اشاره به افزایش شدید قیمت دفاتر مشق و مشکل خانواده دانش‌آموزان کم بضاعت گفت: من در نامه‌ای به وزیر ارشاد، پرسیدم آیا قرار نیست برای حل این موضوع کاری انجام دهید؟ ایشان به سرعت جواب نامه را دادند و صراحتاً اعلام کردند «نه».

بی رحمی دولت روحانی مسبوق به سابقه است. دولت نمی خواهد همراه افراد بی بضاعت باشد و به آنان یارانه تخصیص بدهد چرا که:

۱- به دلیل سوءمدیریت اصولا پولی در صندوق های کشور باقی نمانده است.

۲- هدف اصلی دولت نئولیبرال حسن روحانی این است که صرفا افراد سرمایه دار بتوانند زندگی کنند.

دولت صراحتا می گوید اگر فردی یا خانواده ای، مشکل مالی دارد، خود باید این مشکلات را حل کند و دولت کاری نمی خواهد برای آنان انجام دهد.

این رفتار دولت روحانی مصداق بارز سخن اگر داری بخور و اگر نه بمیر است.

دولت ظالم و ستمگر و در مجموع، دولت توتالیتر روحانی زیر سایه حکومت ولایت فقیه اما برای آنکه بتواند سیستم رانتی را ادامه دهد، ارز ۴۲۰۰ تومانی معرفی می کند که رانت خواران با دریافت آن به فروش در بازار آزاد به سودهای کلان دست یابند.

در میان این حجم از سود خواری ناشی از رانت، اینکه ایرانیان نمی توانند حتی دفاتر مشق بی کیفیت فرزندانشان را تهیه کنند، مساله و موضوع دولت نیست!

حالا به گفته جلیل غفاری، رییس اتحادیه صحافان و لیتوگرافان، قیمت خرید یک دفتر مشق ساده ۴۰ برگ از ۱۷۰۰ تومان به ۵۰۰۰ تومان رسیده که این هم مشکل خود مردم است که باید آن را حل کنند.

اکنون دیگر دانش آموزان باید بیش از پیش، دفتر مشق های خود را ذره ذره پاک کنند و دوباره آن را بنویسند و یا دانش آموزان دیگر کمرنگ تر بنویسند تا پس از پاک کردن دوباره، آن را به شهرستان های دیگر صادر کنند.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top