آخرین اخبار

مرغ هم از سبد غذایی مردم پرید

قیمت گوشت مرغ برای چندمین بار طی 10 ماه گذشته با جهش قابل‌توجهی مواجه شده و به تدریج این کالای ضروری نیز مانند گوشت قرمز از سبد غذایی خانوارهای کم‌درآمد در حال حذف شدن است.

3 ماه قبل
بیان
A- A A+

قیمت گوشت مرغ برای چندمین بار طی 10 ماه گذشته با جهش قابل‌توجهی مواجه شده و به تدریج این کالای ضروری نیز مانند گوشت قرمز از سبد غذایی خانوارهای کم‌درآمد در حال حذف شدن است.

به گزارش «شبکه رسانه‌ای بیان» گزارش اخیر مرکز آمار ایران نشان می‌دهد قیمت هر کیلوگرم گوشت مرغ در تیرماه امسال نسبت به تیرماه پارسال 93.2 درصد افزایش یافته است. بر اساس این گزارش تورم دوازده‌ماهه منتهی به تیرماه این کالای خوراکی نیز 76.4 درصد است.

اما طی چند روز گذشته قیمت هر کیلوگرم مرغ با جهش چهار هزار تومانی مواجه شده و به بیش از 17 هزار تومان رسیده است. این در حالی است که وزارت صنعت، معدن و تجارت قیمت مصوب هر کیلوگرم مرغ را 12 هزار و 900 تومان تعیین کرده است.

گفته می‌شود مرغداری‌ها قیمت مصوب دولت را رعایت نمی‌کنند و گوشت مرغ را با قیمت‌های بالاتر به دست عرضه‌کنندگان می‌رسانند. مدیرعامل اتحادیه سراسری تعاونی‌های کشاورزی مرغداران گوشتی ایران تصریح کرده است که «قیمت مصوب ستاد تنظیم بازار ملاک است و هر کسی که بالاتر از این نرخ‌ها محصولش را بفروشد تخلف مرتکب شده و قابل دفاع نیست.»

بهمن محمدیاری در مصاحبه با خبرگزاری ایسنا افزوده است «مرغداران قیمت مرغ زنده را بالاتر از نرخ مصوب می‌فروشند که علت آن گرمای هواست که وزن گیری مرغ را با مشکل مواجه می‌کند و از سوی دیگر باعث افزایش تلفات و مصرف خوراک مرغ می‌شود.»

محمدیاری در حالی علت افزایش قیمت گوشت مرغ را تلفات در مرغداری‌ها اعلام کرده است که گزارش‌ها نشان می‌دهد جهش قیمت مرغ، ناشی از افزایش میزان صادرات این کالای اساسی است. محمدرضا کلامی، مدیرکل تأمین، توزیع و تنظیم بازار وزارت صنعت تلویحاً به افزایش صادرات گوشت مرغ اذعان کرده و گفته است «به علت اینکه قیمت صادراتی مرغ حدود 2 دلار یعنی حدود 24 هزار تومان است، این موضوع بر بازار داخل اثر دارد؛ بنابراین مصوب کردیم کارگروه مرتبط، عوارض صادراتی را برقرار کند تا صادرات، موجب افزایش قیمت غیرمتعارف در داخل نشود.»

روند صعودی صادرات مرغ در حالی است که نهاده‌های این صنعت (خوراک طیور) با ارز دولتیِ 4200 تومانی وارد می‌شود. مابه‌التفاوت قیمت خرید خوراک طیور و قیمت صادرات گوشت مرغ، رانتی است که به راحتی به جیب مرغداران و دلال‌های این بازار می‌رود.

مقامات اقتصادی رژیم ایران اذعان کرده‌اند که طی 14 ماه گذشته به همین ترتیب حدود 30 میلیارد دلار ارز دولتی از کشور خارج شده و به ازای آن هیچ کالایی وارد کشور نشده است.

با وجود تخصیص ارز دولتی به واردات کالاهای اساسی، قیمت بسیاری از اقلام مصرفی در بازارهای ایران طی یک سال گذشته دو تا سه برابر افزایش یافته و میلیون‌ها نفر از دهک‌های پائین جامعه از ابتدایی‌ترین نیازهای غذایی خود محروم شده‌اند.

چندی پیش علی خدایی، نماینده کارگران در شورای عالی کار اعلام کرد که هزینه ماهانه سبد معیشتی یک خانوار 3.3 نفره به 6 میلیون و 500 هزار تومان رسیده است. این در حالی است که حقوق یک کارگر در ایران حداکثر به یک میلیون و 700 هزار تومان می‌رسد. شکاف میان دستمزد و هزینه‌ها موجب نگرانی رژیم ایران شده و برخی کارشناسان نسبت به تبعات امنیتی این مسئله هشدار داده‌اند.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top