آخرین اخبار

همه جدال بر سر این است که کدامیک زودتر خصولتی شوند

زمانی که روحانی، دولت را تحویل گرفت، به گفته خود او رقم نقدینگی کشور در پایان تیرماه ۴۷۹ هزار میلیارد تومان بود که او قصد داشت آن را به کنترل خود درآورد.

3 ماه قبل
بیان
A- A A+

دولت روحانی با وعده هایی نظیر کنترل و مهار تورم و هدایت نقدینگی تا مرز کنترل آن با گفتمان رفع تحریم ها روی کار آمد.

زمانی که روحانی، دولت را تحویل گرفت، به گفته خود او رقم نقدینگی کشور در پایان تیرماه ۴۷۹ هزار میلیارد تومان بود که او قصد داشت آن را به کنترل خود درآورد.

رییس جمهور در نظر داشت که با مهار نقدینگی، نسبت به مهار تورم افسار گسیخته اقدام کند اما آنچه که روی داد رها کردن تمام این موارد بود.

دولت تدبیر و امید، یکی از معدود دولت ها یا شاید تنها دولتی بود که به راحتی همه چیز را به نفع آنچه که بازار آزاد نامیده می شود، رها کرد.

یک نوع همکاری عجیبی به همراه نوعی جسارت در میان مسئولان جمهوری اسلامی پس از روی کار آمدن حسن روحانی به وجود آمد که حالا همگی اذعان دارند که به دنبال خصوصی سازی و بازار آزاد هستند.

از محمدباقر قالیباف که در مصاحبه های مختلف خود صراحتا می گوید از کار دولتی بیزار است تا علی لاریجانی که هم اکنون رییس مجلس است، اعلام می کند که به دنبال بازار خصوصی است.

آنچه که اما دولت نشان داده صرفا نه مبحث خصوصی سازی بلکه موضوع اصلی، خصولتی سازی و رانت خواری است.

به طور شفاف می توان اینگونه بیان کرد که مجادله و جنگ در میان جناح های داخلی، نه بر سر خصوصی سازی یا ایجاد دولت رفاه، بلکه بر سر این است که کدام یک هرچه سریعتر این پروژه را به پیش ببرد.

هر یک از جناح ها در ظاهر خود را "مردمی" نشان می دهند اما در اصل به دنبال همان پروژه خصوصی سازی به نفع خود هستند.

پروژه خصوصی سازی از دید این افراد هم یک معنای مشخص دارد. معنای آن این است که دولت به نفع خود و مشخصا به زیان مردم، اقدام به تمامیت خواهی و رانت خواری می کند.

یکی از راهکارهای دولت روحانی در کنترل و مهار تورم، افزایش نرخ بهره بانکی است. در حالی که افزایش نرخ بهره بانکی در دستور کار است، کاهش نرخ سود بانکی نیز در آرزوی دولت است.

به این دلیل گفته می شود که دولت صرفا به فکر خصولتی سازی است چرا که هیچ بنگاه مشخصی به شکل کاملا خصوصی و رقابتی در فضای کشور فعالیت نمی کند.

مجموعه های فعال یا به واسطه سپاه در حال فعالیت هستند و یا به واسطه ارتباطات مستقیم و غیرمستقیم با افراد دولتی.

در این میان حرف سپاه نیز کاملا مشخص است. وقتی سازمانی همچون سپاه یا سخنگوی طرفدار آنها همچون حسن عباسی، حرف از حرفه ای شدن سربازی و حذف سربازی اجباری می زند، به این معناست که برای این سازمان باید بودجه مخصوص به سربازگیری در نظر گرفته شود.

مقصود نهایی نیز مشخص است؛ هر یک از این سازمان ها از جمله دولت، سهم خود را می خواهند. دولت نیز نه در رده یک مجموعه اجرایی که در مرتبه یک سازمان تمامیت خواه عمل می کند. مجلس و قوه قضاییه با ۶۳ حساب بانکی در دوره آملی لاریجانی هم همین را در نظر می گیرد.

ابراهیم رییسی در خصوص حساب های بانکی قوه قضاییه گفته بود این قوه، به دلیل آنکه احتمال می رود با کمبود بودجه دولتی مواجه شود، اقدام به افتتاح حساب های وابسته به خود کرده است. اما هیچگاه مشخص نشد که پول های بلوکه شده که روی آن سود تعلق گرفته اند، کجا هزینه شد و اکنون با آن چه فعالیتی در حال انجام است!

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top