آخرین اخبار

تعزیرات حکومتی: قاچاق پوشاک، عامل نابودی تولید داخل است

ایرانیانی که در مدت پس از تحریم ها و کاهش ارزش پول رایج کشور خود به خارج از کشور برای خرید می روند، با بالا بودن قیمت ها مواجه می شوند.

8 ماه قبل
نازنین امجدی
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

ایرانیانی که در مدت پس از تحریم ها و کاهش ارزش پول رایج کشور خود به خارج از کشور برای خرید می روند، با بالا بودن قیمت ها مواجه می شوند.

برای ایرانیان این چنین جای افتاده بود که خرید خصوصا پوشاک در کشورهای همسایه ایران، بسیار به صرفه تر و ارزانتر از داخل ایران است.

اما حالا معلوم می شود که کمتر تفاوتی بین داخل و خارج وجود دارد و اتفاقا البسه و در کل پوشاک، در ایران قیمت پایین تری دارد.

البته تصور پیشین، تصور اشتباهی نبود بلکه کاهش ارزش ریال باعث شد تا دیگر شهرهای مرزی و شهرهای کشورهای همسایه با ایران دیگر، تفاوت قیمت چندانی نداشته باشند.

مورد دیگر اینکه، قاچاق پوشاک به صورت گسترده در ایران وجود دارد و بزرگترین کالایی که به کشور قاچاق می شود، پوشاک است.

در حالی که تقریبا هیچ یک از نمایندگی های مطرح جهان در حوزه پوشاک در ایران فعالیت رسمی ندارند، اما سالیان درازی است که ایرانیان از خدمات آنان بهره مند هستند و بهترین البسه تولیدی در اروپا را به تن می کنند.

اگرچه تولید ملی در این میان، در حال از بین رفتن است اما باز هم به دلیل کاهش ارزش ریال، طیف بسیار بزرگی از ایرانیان هستند که به دنبال کالای نامرغوب هستند.

شرکت ها و تولیدکننده های ایرانی، در چند سال اخیر تلاش کرده اند کالاهایی مشابه کالای خارجی عرضه کنند که کیفیت آن نیز نزدیک به همان کیفیت کالای خارجی داشته باشد.

اما دو موضوع برندینگ و صرف نکردن، مانع از فروش آنهاست. تولیدکنندگان به دلیل آنکه ابزار رسانه ای و سواد رسانه ای ندارند، نمی توانند محصول خود را به خوبی تبلیغ کنند.

از سوی دیگر کالایی که با کیفیت مرغوب تولید می شود، به دلیل آنکه به تولید گسترده و عمده نمی رسد، قیمت بسیار بالایی هم پیدا می کند که خریدار داخلی را به این نتیجه می رساند که بهتر است از کالای قاچاق استفاده کند.

علت آنکه تولید کننده ایرانی نمی تواند محصول خود را به تولید عمده برساند، به جز بحث برندینگ، بحث تحریم ها نیز هست.

این تولیدکننده نمی تواند هیچ گونه ارتباطی با تولید کننده برتر سوئدی یا اسپانیایی یا ایتالیایی برقرار کند چرا که هیچ یک حرف همدیگر را متوجه نمی شوند.

تولیدکننده غربی، خود به رسانه ها از مجله تا تلویزیون و اینترنت، خط و خطوط مد و فشن را می دهد. تولیدکننده ایرانی حتی در جهت مطالعه ژورنال ها هم قدم بر نمی دارد.

در همین حین، طراحانی که خود را فارغ التحصیل رشته های مد از دانشگاه های غربی می دانند، تنها چیزی را که به خوبی فرا گرفته اند این است که قیمت کار باید بالا و قابل توجه باشد؛ به همین خاطر است که مزون های نمایش لباس در ایران، صرفا بحث قیمت را دارند و خروجی آنها، پوشاکی است که بر تن هنرمندان سینما در مراسمی نظیر "جشنواره حافظ" یا "جشنواره فیلم فجر" دیده می شود که موجب استهزا دیگران است.

قاچاق گسترده پوشاک در ایران را عبدالمجید اجتهادی، مدیر کل پیشگیری و نظارت بر قاچاق کالا و ارز سازمان تعزیرات حکومتی نیز می گوید: در چهار ماهه نخست امسال در شعب ویژه رسیدگی به پرونده‌های قاچاق کالا و ارز، ورودی پرونده‌ها ٢٨ درصد افزایش داشته و همچنین رسیدگی به پرونده‌ها نیز ٢۶ درصد بیشتر از سال گذشته شده است.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top