آخرین اخبار

همتی هم تایید کرد: حذف صفر برای ظاهر است

اگر در کشور ترکیه، پس از یک دوره ثبات اقتصادی، دولت این کشور اقدام به حذف صفر از روی پول ملی خود کرد، در جمهوری اسلامی، بانک مرکزی می خواهد برای اثر زیبایی شناختی، یک گام منفی اقتصادی بحران زا بردارد.

3 ماه قبل
بیان
A- A A+

اگر در کشور ترکیه، پس از یک دوره ثبات اقتصادی، دولت این کشور اقدام به حذف صفر از روی پول ملی خود کرد، در جمهوری اسلامی، بانک مرکزی می خواهد برای اثر زیبایی شناختی، یک گام منفی اقتصادی بحران زا بردارد.

از ترکیه به عنوان یک تجربه موفق در حذف صفر از پول ملی نام برده می شود اما صحبتی از زیمبابوه که اقدام به عمل انقلابی برای حذف صفر کرد و شکست جبران ناپذیری به همراه داشت به میان نمی آید.

پس از علی ربیعی به عنوان سخنگوی دولت، حالا عبدالناصر همتی، رییس کل بانک مرکزی نیز صراحتا اعلام می کند حذف ۴ صفر از ریال ایران، تنها برای ظاهر آن در مجامع بین المللی است.

همتی در واکنش به منتقدانی که می گویند این عمل هزینه بر است و باید کاغذ زیادی مصرف شود می گوید: "تبدیل واحد پولی برای ما هزینه‌ای ندارد. زیرا سالانه ۷۰۰ میلیون اسکناس امحا و چاپ مجدد می‌شود. علاوه بر این ۷ میلیارد قطعه اسکناس رایج در کشور داریم که با این کار به سه میلیارد قطعه تبدیل خواهد شد. در واقع هزینه امحا و چاپ جایگزین می‌شود و هزینه خیلی زیادی تحمیل نمی‌شود."

وی ضمن اعتراف به این مساله که ارزش ریال ایران از ابتدای انقلاب تا کنون ۳۵۰۰ برابر کاهش داشته، نگفت که این اقدام چه کمکی به جز اثر زیبایی شناختی در اقتصاد و کمک به افزایش ارزش ریال یا تومان در آینده خواهد کرد.

استفاده از لغت "ارزش" در گفته های همتی، یک نشانی مستقیم به تبعیت وی از آیت الله خامنه ای می دهد.

رهبر ایران مدتی قبل به بانک مرکزی دستور داده بود تا این مجموعه در جهت افزایش ارزش ریال تلاش کند.

پس از آن بود که بانک مرکزی، مکررا بر روی کاهش دستوری نرخ دلار پافشاری کرد و تا کنون این پافشاری ادامه دارد.

بنابر گزارشات رسمی، نرخ ارز دلار در ایران با سایر ارزهای رایج نظیر یورو و پوند برابری نکرده و این بانک عامدانه، دلار را ارزان فروشی می کند.

اگرچه این فشار به طور کل بر روی سایر ارزها نیز وجود دارد و چند ماه است که بانک مرکزی، فنر ارز را محکم فشرده اما این فشار بر روی دلار به قدری است که با سیاست های اقتصادی همین بانک نیز همخوانی ندارد.

دولت روحانی در موضوع اقتصاد به طور کامل شکست خورده است. از این رو، از هر روشی برای بقا تا تحویل دولت استفاده می کند.

در حالی که سیاست ریاضت اقتصادی به طور کامل اعلام نشده است، اما همچنان هر از گاهی اخبار اجرایی شدن طرح هایی نظیر کوپن (کالابرگ) به گوش می رسد که نشان از وخامت اوضاع دارد.

تهران نمی تواند به فروش نفت خود ادامه دهد و در این میان، به چین امید بسته است که پس از پشت کردن هندوستان و عراق در موضوع نفت و گاز، به خرید از ایران ادامه دهد و در برابر آن نیز کالای چینی عرضه کند.

همچنین استفاده حداکثری از ظرفیت اختلاف میان چین و آمریکا که به جنگ تجاری دو کشور معروف شده، از راهکارهای این روزها است.

چاپ مجدد پول به شکل تازه و تبدیل ناگهانی ریال به تومان، در شرایط فعلی اقتصاد ایران، قطعا با شکست روبرو خواهد شد اما دولت تلاش می کند تا در مدت باقیمانده تا انتخابات مجلس و ریاست جمهوری، هم مردم را سرگرم نگاه دارد و هم به خواسته های آیت الله خامنه ای، جامه عمل بپوشاند.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top