آخرین اخبار

رد فساد ارزی در شرکت‌های واردکننده محصولات کشاورزی

بحث بر سر یک میلیارد یورو ارز دولتی مفقودشده است که حالا معلوم شده اغلب آن به جیب شرکت‌های واردکننده محصولات کشاورزی و دامی رفته است.

3 ماه قبل
بیان
A- A A+

چندی پیش رئیس دفتر رئیس‌جمهوری در نامه‌ای از چهار وزیر دولت خواست در مورد تعهدات انجام‌نشده دریافت‌کنندگان ارز واردات دارو و کالاهای اساسی، توضیحاتی ارائه دهند. بحث بر سر یک میلیارد یورو ارز دولتی مفقودشده است که حالا معلوم شده اغلب آن به جیب شرکت‌های واردکننده محصولات کشاورزی و دامی رفته است.

به گزارش «شبکه رسانه‌ای بیان» بندبند اندام جمهوری اسلامی آلوده به فساد است. فساد در این رژیم چهره‌های گوناگونی دارد؛ از فساد اداری و پارتی‌بازی گرفته، تا اختلاس، پرداخت رشوه و دزدی از خزانه مردم نمودهای عینی فساد در ایران محسوب می‌شوند. بااین‌حال، رهبران رژیم مدعی‌اند که فساد در کشور آن‌چنان‌که رسانه‌ها می‌گویند گسترش پیدا نکرده و سازمان‌یافته نشده است.

اما جامعه‌ای که نظاره‌گر دادگاه بانک سرمایه است و از رسانه‌ها می‌شنود که هشت هزار میلیارد تومان از صندوق ذخیره فرهنگیان به سرقت رفته است، چگونه باور می‌کند فساد سازمان‌یافته نیست؟ خبرهای مربوط به فساد مالی سال‌هاست که پایه ثابت خبرگزاری‌ها و مطبوعات ایران شده و روزی نیست که از این پدیده حکومتی خبری درج نشود.

تازه‌ترین مورد فساد مالی «گم‌شدن یک میلیارد یورو ارز دولتی» است که سروصدای فراوانی را در ایران به راه انداخته است. چندی پیش محمود واعظی، رئیس دفتر حسن روحانی نامه‌ای را به رضا رحمانی، وزیر صنعت، معدن و تجارت، محمود حجتی، وزیر جهاد کشاورزی، سعید نمکی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و محمد شریعتمداری، وزیر تعاون، کار و امور اجتماعی می‌نویسد و از آن‌ها می‌خواهد دستگاه‌ها و شرکت‌های دولتی فوراً پاسخ دهند چرا تخلف ارزی مرتکب شده‌اند.

این یک میلیارد یورو بخشی از چهار میلیارد و 700 میلیون یورویی است که دولت به واردات دارو و کالاهای اساسی تخصیص داده است. بانک مرکزی ایران با تازگی آماری را منتشر کرده که نشان می‌دهد 849 میلیون یورو از این یک میلیارد یورو را 10 شرکت واردکننده محصولات کشاورزی و دامی به جیب زده‌اند و هیچ کالایی را وارد نکرده‌اند.

نام شرکت‌های مادر تخصصی بازرگانی دولتی ایران با 328 میلیون و 851 هزار یورو، سهامی پشتیبانی امور دام کشور با 242 میلیون 662 هزار یورو و طبیعت سبز میهن با 56 میلیون 775 هزار یورو در صدر فهرست مفسدان ارزی قرار دارد.

این 10 شرکت شبه حکومتی 87 درصد از یک میلیارد یوروی گم شده را به خود اختصاص داده‌اند و مابقی نیز به جیب 10 شرکت واردکننده دارو از جمله اکتوورکو، داروسازی دکتر عبیدی و بهستان دارو رفته است. این در حالی است که رژیم ایران برای مظلوم‌نمایی در داخل و خارج، مدام ناله می‌کند که تحریم‌ها مانع واردات غذا و دارو شده است.

پیش‌ازاین، علی ربیعی، سخنگوی دولت روحانی خبر گم‌ شدن یک میلیارد یورو ارز رولتی برای دارو و کالاهای اساسی را تکذیب کرده و به مردم اطمینان خاطر داده بود «چنین چیزی نبوده» و این پول تخصیص پیدا کرده است.

همچنین فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی نیز مدعی شده بود که «گم شدن یک میلیارد یورو ارز دولتی به‌هیچ‌وجه صحت ندارد. ارز که گم نمی‌شود، به یک وارد‌کننده، ارزی تخصیص داده شده که فلان کالا را وارد کند.»

بر اساس قانون، هر واردکننده‌ای پس از دریافت ارز دولتی، چهار ماه فرصت دارد کالای ثبت‌شده را وارد کشور کند؛ اما شرکت‌های متخلف بیش از زمان تعیین‌شده تأخیر کرده‌اند. رژیم ایران می‌گوید در سال 1397 افزون بر 40 میلیارد دلار ارز دولتی تخصیص داده است که به گفته عبدالناصر همتی، رئیس‌کل بانک مرکزی از این میزان، فقط 18.5 میلیارد دلار به صورت ارز و کالا به کشور بازگشته است. آخرین مهلت بازگشت این 40 میلیارد دلار ارز دولتی، پایان تیرماه امسال بود.

گزارش‌ها نشان می‌دهد حجم فراوانی از ارزهای دولتی که با نرخ 4200 تومان محاسبه می‌شود، به شرکت‌های دولتی و شبهه دولتی تخصیص داده شده است. سازمان شفافیت بین‌الملل در گزارش 2018 خود اعلام کرده است که رژیم ایران در شاخص ادراک فساد در جایگاه 138 جهان قرار دارد.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top