آخرین اخبار

کمای صنعت؛ 9850 واحد صنعتی در رکود

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از راکد بودن 9 هزار و 850 واحد صنعتی در ایران خبر داده و گفته است 13 هزار و 800 واحد صنعتی نیز با ظرفیت 50 درصد فعالیت می‌کنند.

3 ماه قبل
بیان
A- A A+

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از راکد بودن 9 هزار و 850 واحد صنعتی در ایران خبر داده و گفته است 13 هزار و 800 واحد صنعتی نیز با ظرفیت 50 درصد فعالیت می‌کنند.

به گزارش «شبکه رسانه‌ای بیان» دیگر از شلوغی‌ها و رفت‌وآمد کامیون‌ها در شهرک‌ها و نواحی صنعتی خبری نیست. این مناطق صنعتی در ایران به دلیل رکود اقتصادی مانند شهرهای متروکه شده‌اند و کم‌کم به سمت فروپاشی می‌روند. اقتصاد ایران بر اثر سیاست‌های اشتباه جمهوری اسلامی به بن‌بست رسیده و فعالان اقتصادی امیدی به بهبود اوضاع ندارند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اذعان کرده است که کار 9 هزار و 850 واحد صنعتی به تعطیلی کشیده شده و 13 هزار و 800 واحد دیگر نیز با ظرفیت 50 درصد کار می‌کنند؛ البته محسن صالحی نیا حاضر نشده از کلمه «تعطیلی» برای این 9850 واحد صنعتی استفاده کند. او اضافه کرده است در سال جاری «برای برگشت مجدد به تولید 1350 واحد» برنامه‌ریزی کرده‌ایم.

بخش صنعت که سهم 32.4 درصدی از اشتغال ایران را به خود اختصاص داده، طی یک سال و نیم گذشته یک سیر نزولی را طی کرده و اکنون وارد دورانی از رکودتورمی کم‌سابقه‌ای شده است. گزارش مرکز آمار ایران نشان می‌دهد این بخش در کل سال 1397 با رشد منفی 9.6 درصد روبرو بوده و در فصل زمستان این سال رشد منفی 15 درصد را تجربه کرده است. با توجه به شاخص‌های اقتصاد کلان، قطعاً رشد منفی بخش صنعت در بهار امسال هم ادامه داشته است.

بخشی زیادی از مشکلات صنعت به رشد بی‌رویه هزینه‌ها و افزایش نرخ تورم بازمی‌گردد. تولیدکنندگان می‌گویند طی یک سال گذشته قیمت مواد اولیه به شدت افزایش یافته و دسترسی و کالاهای واسطه‌ای بسیار مشکل شده است.

مرکز آمار ایران در گزارش فصلی اقتصاد ایران اعلام کرده است که شاخص بهای تولیدکننده در دوازده‌ماهه 97 نسبت به سال قبل آن، 47.5 درصد افزایش یافته است. نرخ تورم گروه صنعت نیز طی همین مدت به 64.6 درصد رسیده است؛ به‌بیان‌دیگر، تولیدکنندگان برای خرید مجموعه‌ای کالا و خدمات در زمستان پارسال، 64.6 درصد بیشتر از زمستان 96 هزینه کرده‌اند.

بخش صنعت کشور در حالی به اوضاع وخیم کنونی دچار شده است که به باور کارشناسان رژیم ایران می‌توانست با استفاده از درآمدهای نفتیِ چند سال گذشته، این بخش را تقویت کند. رئیس اتاق بازرگانی ایران دراین‌باره گفته است «منابع ارزی ما از آغاز برنامه اول توسعه یعنی سال 68 تا سال 96 حدود سه هزار و 203 میلیارد دلار بوده ولی نتوانسته‌ایم حتی 30 میلیون شغل در کشور ایجاد کنیم؛ اما چین با همین میزان از منابع، 200 میلیون شغل ایجاد کرده است؛ به عبارتی ساده‌تر می‌توان گفت ما قهرمان اتلاف منابع کشور از ابتدا بوده‌ایم و حالا نیز هستیم.»

غلامحسین شافعی در جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی خراسان رضوی اضافه کرده است «باید قبول کنیم که صنعت ما حال و روز خوبی ندارد. نیازمند بازنگری اساسی در ساختارهای اساسی صنعت هستیم و تا زمانی که این امر انجام نشود ما به آن حد از پیشرفت که باید نمی‌رسیم.»

اذعان رئیس اتاق بازرگانی ایران به ضعف ساختارهای صنعت در حالی است که رهبران جمهوری اسلامی تلاش می‌کنند مقصر همه مشکلات اقتصادی و افت بخش تولید را تحریم‌های آمریکا معرفی کنند.

رضا رحمانی، وزیر صنعت دوم مرداد امسال تصریح کرده بود که «بخش عمده مشکلات صنعتگران و تولیدکنندگان کشور ربطی به تحریم‌ها ندارد.» گفتنی است که ایران در شاخص «سهولت کسب‌وکار» در جایگاه یک‌صد و بیست و هشتم جهان قرار دارد؛ رتبه‌ای ناامیدکننده که نشان‌دهنده دشواری فعالیت صاحبان کسب‌وکار است.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top