آخرین اخبار

تاوان افشای فساد

میعاد صالحی روز گذشته پس از آن از سمت مدیرعاملی صندوق بازنشستگی کنار گذاشته شد که در صفحه اینستاگرامی خود تهدید کرده بود «گام مهم بعدی، انتشار جزئیات پرونده‌ها و پروژه‌های چندصد و چندهزار میلیارد تومانی است.»

6 ماه قبل
بیان
A- A A+

مدیرعامل جوان صندوق بازنشستگی روز سه‌شنبه در اینستاگرام خود نوشت «هرچه امور صندوق بازنشستگی را شفاف‌تر می‌کنیم، فشارها و تخریب‌ها نیز بیشتر می‌شود. گام مهم بعدی، انتشار جزئیات پرونده‌ها و پروژه‌های چندصد و چندهزار میلیارد تومانی است.» همین تهدید به افشاگری کافی بود تا وزیر کار با دستور رئیس‌جمهوری او را برکنار کند.

به گزارش «شبکه رسانه‌ای بیان» حسن روحانی به دلیل صدور دستور برکناری میعاد صالحی، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی کشوری با انتقاد تند رسانه‌های حکومتی روبرو شده است. صالحی روز گذشته 22 مرداد پس از آن از این سمت کنار گذاشته شد که در صفحه اینستاگرامی خود تهدید کرده بود «گام مهم بعدی، انتشار جزئیات پرونده‌ها و پروژه‌های چندصد و چندهزار میلیارد تومانی است.»

این مدیرعامل 37 ساله که 10 فروردین امسال به سمت مدیرعاملی صندوق بازنشستگی کشوری منصوب شده بود حالا به این بهانه که «سازمان‌های نظارتی اعلام کرده‌اند او حائز شرایط قانونی نیست»، از کار در این صندوق برکنار شده است.

علی ربیعی، سخنگوی دولت روز چهارشنبه 23 مرداد درباره این حکم برکناری مدعی شده «کمال بی‌انصافی است؛ مدت‌هاست می‌دانیم که این بحث مطرح است و نباید به دستور رئیس‌جمهور منتسب کنیم. خوانش، خوانش نادرست و غلطی است. از روزهای اول سازمان‌های نظارتی اعلام کردند که با توجه به ماده قانونی ایشان حائز شرایط نیست و دیوان محاسبات این را صریحاً اعلام کرده بود.»

صالحی در مدت چهارماهه حضورش در صندوق بازنشستگی به افشاگری‌های بی‌سابقه‌ای علیه شرکت‌های زیرمجموعه این صندوق اقدام کرد. او تیرماه امسال برای نخستین بار مدارک تحصیلی مدیران صندوق و شرکت‌های تابعه را منتشر کرد و با انتشار جمع حقوق و مزایای مدیران این صندوق و شرکت‌های زیرمجموعه، جنجال‌های فراوانی آفرید.

در پی این اقدام صالحی، مشخص شد مدیران زیادی در صندوق بازنشستگی حقوق‌های نجومی دریافت می‌کنند؛ برای مثال، یکی از مدیران آتیه صبا (از شرکت‌های تابعه صندوق بازنشستگی) در سال 1397 مجموعاً 648 میلیون دریافتی داشته که شامل 436 میلیون تومان حقوق و 212 میلیون تومان نیز پاداش بوده است. همچنین فهرستی که مدیرعامل این صندوق منتشر کرد، نشان می‌داد که پنج نفر از مدیران صندوق جمعاً 2.5 میلیارد تومان در سال 97 دریافتی داشتند.

صالحی سابقه مشاورت علمی و فناوری رئیس‌جمهور و وزیر صنعت، معدن و تجارت را در کارنامه دارد و یک دوره نیز مشاور رئیس شورای سیاست‌گذاری و راهبری طرح‌های صنایع نوین وزارت صمت بود. عضویت در هیئت‌مدیره صندوق نوآوری و شکوفایی، از دیگر سمت‌های صالحی پیش از مدیرعاملی صندوق بازنشستگی کشوری بود.

این مدیر جوان مدیریت صندوقی را برای بیش از چهار ماه بر عهده داشت که کاملاً ورشکسته است. شاخص‌های مالی صندوق بازنشستگی نشان می‌دهد این صندوق امسال نزدیک به بیش از 50 هزار میلیارد تومان بودجه دارد و از این رقم حداکثر پنج درصد، یعنی دو هزار و 500 میلیارد تومان از محل سود بنگاه‌های وابسته به صندوق تأمین می‌شود.

فساد مالی و سوءمدیریت از جمله ویژگی‌های صندوق بازنشستگی محسوب می‌شود. این صندوق در مالکیت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است و به همین دلیل محلی برای استخدام نزدیکان چهره‌های حکومتی تبدیل ‌شده است.

از جمله شرکت‌هایی که صندوق بازنشستگی کشوری اکثریت یا بخش قابل‌توجهی از سهام آن‌ها را در اختیار دارد، می‌توان به شرکت هواپیمایی آسمان، شرکت نفت سپاهان، شرکت پالایش نفت اصفهان، پتروشیمی آبادان، بانک پارسیان، ایران‌خودرو، بانک اقتصاد نوین، شرکت نفت ایرانول، پتروشیمی جم اشاره کرد. این صندوق همچنین 44.3 درصد از سهام شرکت نفت پاسارگاد، 55 درصد از سهام شرکت لوله‌سازی اهواز، 51 درصد از سهام شرکت صنایع شیر ایران و 31 درصد از سهام شرکت ملی نفت‌کش ایران را در اختیار دارد.

به نظر می‌رسد از منظر مسئولان رژیم ایران، چنین نهاد بزرگی که ده‌ها میلیارد دلار دارایی را کنترل می‌کند، برای شخصی چون میعاد صالحی که در پی افشای فساد و ساختارشکنی بود، جای مناسبی نیست. او آمده بود تا دست اطرافیان حسن روحانی، رئیس‌جمهوری و محمد شریعتمداری وزیر کار را در صندوق بازنشستگی رو کند؛ اما با خشم این دو چهره فاسد رژیم روبرو شد و عمر کاری‌اش برای افشای فسادها قد نداد.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top