آخرین اخبار

حساب‌های خالی، چک‌های برگشتی؛ رکود رکورد زد!

تازه‌ترین آمارهای بانک مرکزی نشان می‌دهند 717 هزار فقره چک به ارزش 11 هزار و 200 میلیارد تومان در تیرماه امسال به دلیل «کمبود» و «فقدان» موجودی برگشت خورده است.

6 ماه قبل
بیان
A- A A+

تازه‌ترین آمارهای بانک مرکزی نشان می‌دهند 717 هزار فقره چک به ارزش 11 هزار و 200 میلیارد تومان در تیرماه امسال به دلیل «کمبود» و «فقدان» موجودی برگشت خورده است؛ مسئله‌ای که بیانگر کاهش سرعت گردش نقدینگی در کشور و کمبود سرمایه در گردش بنگاه‌های اقتصادی کشور است.

به گزارش «شبکه رسانه‌ای بیان» اگر قرار باشد مهم‌ترین ویژگی اقتصاد ایران بررسی شود، آن ویژگی چیزی جز رکود نیست. رکود حرف اول و آخر را در اقتصاد ایران می‌زند؛ پدیده‌ای که به گفته معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت موجب ورشکستگی 9850 واحد صنعتی شده و هزاران بنگاه را نیمه تعطیل کرده است.

سطح تقاضا بر اثر کاهش قدرت خرید خانوار به شدت افت کرده و هم‌زمان سطح عمومی قیمت‌ها به طور بی‌سابقه‌ای افزایش‌یافته است. وقتی تورم و رکود هر دو با هم سروکله‌شان پیدا می‌شود، کارشناسان اقتصادی از آن به عنوان رکودتورمی یاد می‌کنند. میزان رکودتورمی را می‌توان از مجموع نرخ بیکاری و نرخ تورم به دست آورد. مرکز آمار نرخ تورم را 40.4 درصد و نرخ بیکاری را 10.8 درصد گزارش کرده است؛ این یعنی شاخص فلاکت (رکودتورمی و فقر) رکورد زده و به عدد 50.2 رسیده است.

میزان عمق و گستره رکود را می‌توان از برخی آمارهای دیگر هم به دست آورد. میزان چک‌های برگشتی طی ماه‌های گذشته می‌تواند تصویر روشنی را از اوضاع کسب‌وکارها ترسیم کند. آمارهای بانک مرکزی نشان می‌دهند در تیرماه امسال 717 هزار قطعه چک به ارزش 11 هزار و 200 میلیارد تومان برگشت خورده که نسبت به مردادماه از نظر تعداد و مبلغ به ترتیب 16.3 درصد و 19.2 درصد افزایش یافته است.

همچنین 525 هزار فقره چک به ارزش پنج هزار و 800 میلیارد تومان در فروردین، 656 هزار فقره چک به ارزش 9200 میلیارد تومان در اردیبهشت و 617 هزار فقره چک به ارزش 9400 میلیارد تومان در خرداد برگشت خورده است.

مجموع تعداد چک‌های برگشتی در چهارماهه امسال به 2 میلیون و 515 هزار فقره می‌رسد که ارزش آن بالغ بر 56 هزار و 100 میلیارد تومان است. این حجم از چک‌های برگشتی نشان‌دهنده کاهش سرعت گردش نقدینگی در کشور و کمبود سرمایه در گردش بنگاه‌های اقتصادی کشور است.

رضا رحمانی، وزیر صنعت، معدن و تجارت اوایل مرداد امسال در نشست مشترک با صنعتگران و تولیدکنندگان گفته بود «بانک مرکزی طی سال 97 فقط 27 درصد اعتبارات کشور را به بخش صنعت اختصاص داده است که 70 درصد آن هم به تمدید تسهیلات واحدها تولیدی مختص شده است.»

این آماری که رحمانی از میزان تخصیص تسهیلات بانکی به بخش تولید اعلام کرده، نشان می‌دهد برخلاف ادعاهای مقامات رژیم، بانک‌های ایران چندان اهمیتی برای بخش تولید قائل نیستند. کارشناسان می‌گویند ریسک وام‌دهی به بخش تولید و صنعت بسیار بالا است و به همین خاطر بانک‌ها منابع خود را در اختیار این بخش قرار نمی‌دهند.

گزارش مرکز آمار از اقتصاد ایران نشان می‌دهد در فصل زمستان 97 رشد بخش صنعت به منفی 9.6 درصد و شاخص بهای تولیدکننده‌ی این بخش (تورم) نیز به 64.6 درصد رسیده است. مطمئناً بانک‌ها با آنالیز این آمارها پی می‌برند که سرمایه‌گذاری در بخش تولید و صنعت چیزی جز دیرکرد در بازپرداخت تسهیلات و ضرر برایشان در پی ندارد؛ بنابراین بخش بانکی می‌گوید دلیلی برای پرداخت وام به تولیدکنندگان وجود ندارد.

آمارها نشان می‌دهند بسیاری از چک‌های برگشتی مربوط به بخش مولد اقتصاد ایران است؛ یعنی جایی که نقدینگی بسیار کم است و نُکول در قراردادها زیاد به چشم می‌خورد. اوضاع در بخش مولد اقتصاد ایران به قدری بد شده که اخیراً محسن صالحی نیا، معاون وزیر صنعت به تعطیلی حدود 10 هزار واحد صنعتی و تولیدی اذعان کرد.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top