آخرین اخبار

زنگ هشدار در بازار اجاره مسکن

افزایش قیمت خریدوفروش مسکن بر نرخ اجاره‌بها اثر مستقیمی گذاشته و بسیاری از خانوارها دیگر توان اجاره کردن خانه در شهرهای اصلی را ندارند. در پی این معضل، احمد توکلی، عضو مجمع تشخیص مصلحت رژیم نیز نسبت به افزایش حاشیه‌نشینی هشدار داده است.

6 ماه قبل
مجتبی احمدی
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

این روزها اوج جا به جایی مستأجران و خانه‌به‌دوشانی است که صاحب‌خانه‌ها جوابشان کرده‌اند یا اینکه توانایی پرداخت اجاره مورد نظر مالک را ندارند. گزارش‌ها نشان می‌دهند نرخ اجاره‌بها در تهران و شهرهای دیگر افزایش کم‌سابقه‌ای یافته و بسیاری مستأجران دیگر قادر به تأمین شرایط صاحب‌خانه‌های بی‌انصاف نیستند.

به گزارش «شبکه رسانه‌ای بیان» اتفاقات ناگواری در حوزه مسکن در حال رخ دادن است که در میان دیگر رخدادهای اقتصادی و سیاسی به چشم نمی‌آید. بر اساس داده‌های مرکز آمار 30 درصد جمعیت ایران مستأجرند؛ این یعنی حدود 26 میلیون نفر با چالش دشوار اجاره‌نشینی دست‌وپنجه نرم می‌کنند و اکنون به گفته پیروز حناچی، شهردار تهران با افزایش 50 درصدی اجاره‌بها مواجه هستند.

احمد توکلی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در نامه‌ای به سران قوا، اعضای شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام نسبت به «هرج‌ومرج دهشتناک در بازار اجاره مسکن» هشدار داده و نوشته است «حکایت تلخ و اسفناک این روزهای مستأجران، زمانی تلخ‌تر و اسفناک تر می‌شود که می‌بینیم دولت، در بی‌عملی، زحمت تماشا را هم به خود نداده و عملاً اعلام بی‌طرفی کرده است.»

توکلی در بخش دیگری از نامه خود با ارائه چند راهکار برای حل بحران اجاره‌بهای مسکن، هشدار داده است که «مشاهدات بسیار دردناک و هشداردهنده است و اگر به سرعت تدابیری اندیشیده نشود به‌ زودی چند میلیون حاشیه‌نشین به 11 میلیون حاشیه‌نشین موجود در اطراف شهرها افزوده خواهد شد.»

اجاره مسکن پس از آن رشد کم‌سابقه‌ای یافته است که سال گذشته بازار ارزهای خارجی دچار تلاطم بی‌سابقه‌ای شد و قیمت هر دلار آمریکا از مرز 19 هزار تومان هم عبور کرد. بر اثر سقوط ارزش ریال همه بازارها از جمله بازار مسکن با شوک قیمتی روبرو شده‌اند.

مطابق آمارهای بانک مرکزی، در تیرماه امسال قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در شهر تهران به 13 میلیون و 350 هزار تومان رسیده است. قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در پایتخت نسبت به تیرماه پارسال 91 درصد افزایش یافته است. این در حالی است که تعداد معاملات 4800 مورد بوده که کاهش 65 درصدی را نسبت به تیرماه سال قبل نشان می‌دهد.

افزایش قیمت خریدوفروش مسکن بر نرخ اجاره‌بها اثر مستقیمی گذاشته و بسیاری از خانوارها دیگر توان اجاره کردن خانه در شهرهای اصلی را ندارند. محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی اواخر دی پارسال با اذعان به اینکه «اقشار فاقد مسکن بیش از 80 درصد درآمد ماهانه خود را بابت اجاره‌بها پرداخت می‌کنند»، گفته بود «این فقر و سختی که به خانواده‌های فاقد مسکن تحمیل می‌شود، آسیب‌های اجتماعی پیرامون خود دارد که باید در راستای بهبود این وضعیت حرکت شود.»

شهردار تهران نیز به اوضاع آشفته‌بازار اجاره مسکن اذعان داشته و گفته است «سهم اجاره‌بها در سبد خانوار ایرانی به بیش از 50 درصد رسیده و این یعنی رسیدگی به چالش مسکن از ضرورتی سرنوشت‌ساز برخوردار است.»

برخی کارشناسان می‌گویند یکی از دلایل اصلی افزایش شدید اجاره‌بها طی یک سال گذشته پیشی گرفتن تقاضا از عرضه است. گزارش مرکز آمار از صدور پروانه‌های ساخت نشان می‌دهد در سال گذشته 377 هزار پروانه ساخت مسکن صادر شده است؛ حال اینکه برای برقراری تعادل در بخش مسکن، لازم است هر سال یک میلیون واحد مسکونی ساخته شود.

بر اساس آمارهای وزارت راه و شهرسازی هم‌اکنون 2 میلیون و 600 هزار خانه خالی در کشور وجود دارد. علاوه بر این، 2 میلیون و 100 هزار خانه نیمه‌خالی موجود است که به عنوان خانه دوم، شش ماه از سال مورد استفاده قرار می‌گیرد. این خانه‌های خالی را با روش‌های مختلف از جمله وضع مالیات می‌توان به بازار اجاره و فروش بازگرداند؛ اما به نظر می‌رسد مافیای مسکن در وزارت راه و شهرسازی که از سوی رژیم هدایت می‌شود، از این اقدام ممانعت می‌کند.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top