آخرین اخبار

تورم به 42.2 درصد رسید/ روحانی: وضع بهتر شده است!

نرخ تورم دوازده‌ماهه منتهی به مرداد امسال با 1.8 درصد افزایش به رقم 42.2 درصد رسیده که از سال 1374 به این سو بی‌سابقه است؛ اما رئیس جمهوری ایران مدعی «بهبود» وضعیت اقتصادی مردم شده است.

4 ماه قبل
بیان
A- A A+

نرخ تورم دوازده‌ماهه منتهی به مرداد امسال با 1.8 درصد افزایش به رقم 42.2 درصد رسیده که از سال 1374 به این سو بی‌سابقه است.

به گزارش «شبکه رسانه‌ای بیان» تازه‌ترین گزارش مرکز آمار ایران نشان می‌دهد تورم دوازده‌ماهه با ثبت 1.8 درصد افزایش نسبت به تیرماه، به 42.2 درصد رسیده است. این گزارش که روز جمعه اول شهریور منتشر شده، بیانگر کاهش 6.4 درصدی تورم نقطه‌به‌نقطه است. بر این اساس تورم نقطه‌ای از 48 درصد در تیرماه به 41.6 درصد در مردادماه رسیده است؛ به‌عبارت‌دیگر، هر ایرانی برای خرید مجموعه‌ای از کالا و خدمات در مرداد امسال 41.6 درصد بیشتر از مرداد پارسال هزینه کرده است.

طی چند هفته گذشته، حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران با استناد به کاهش شتاب نرخ تورم نقطه‌به‌نقطه، بارها از «بهبود» اوضاع اقتصادی کشور صحبت کرده است.

روحانی روز پنجشنبه 31 مرداد طی سخنرانی در یک مراسم حکومتی با حمله به سیاست‌های ایالات‌متحده آمریکا، مدعی شد که «تمام شاخص‌های داخلی اعم از اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی به ما می‌گوید که وضع ما امروز از سال گذشته در این موقع به‌ مراتب بهتر است؛ آرامش مردم و ثبات بازار اقتصادی بیشتر شده است.»

او درباره «شاخص‌های اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی» توضیحی نداده و استدلال محکمی برای اثبات ادعایش مبنی بر اینکه وضع کشور بهتر شده، مطرح نکرده است. اظهارات روحانی پیرامون مسائل اقتصادی در هفته‌های اخیر، انتقاد مردم را در پی داشته و حتی رسانه‌های وابسته به رژیم نیز طی گزارش‌های مختلفی به رد ادعاهای او پرداختند.

رئیس‌جمهوری ایران در حالی ادعا کرده است که اوضاع به مراتب بهتر شده که تورم نقطه‌ای کالاهای خوراکی و آشامیدنی به 56.6 درصد رسیده و گوشت قرمز و سفید در دوازده‌ماهه منتهی به مرداد امسال 81 درصد گران‌تر شده است. همچنین هر ایرانی برای خرید پوشاک و کفش خود باید 55.2 درصد نسبت به مرداد پارسال بیشتر هزینه کند.

دولت روحانی رکورددار نرخ تورم در 24 سال گذشته است. بیشترین نرخ تورم پس از شورش 1357 مربوط به دولت اکبر هاشمی رفسنجانی در سال 1374 است. در آن مقطع نرخ تورم بر اثر سیاست‌های اشتباه رژیم، به 49.4 درصد رسیده بود. اکنون دولت روحانی با تورم 42.2 درصدی، در حال نزدیک شدن به رکورد هاشمی است.

بااین‌حال، عبدالناصر همتی، رئیس‌کل بانک مرکزی نیز مدعی افزایش ارزش ریال شده و اظهار داشته است که «در طول هشت ماه گذشته ارزش پول ملی ما مجدداً 40 درصد تقویت شده است. اکنون بر نرخ ارز کنترل داریم و ثبات نسبی بر بازار ارز حاکم شده است.»

کارشناسان اقتصادی می‌گویند بانک مرکزی با تزریق بی‌رویه ارز به صرافی‌های خود، نرخ ارز را سرکوب کرده، حال اینکه ارزش ذاتی ریال در حال کاهش است. پدرام سلطانی با اشاره به اینکه نرخ دلار در نیمه دوم امسال دوباره افزایش خواهد یافت، به سایت تجارت نیوز گفته است «فقط با لحاظ کردن عوامل اقتصادی نرخ ارز تا پایان سال باید حداقل بین ۱۳ تا 14 هزار تومان باشد.»

برخی کارشناسان هم بر این باورند که نرخ ارز بر اثر افت تقاضا، کاهش یافته است. این دست از کارشناسان به آمار واردات کالا که در یک سال گذشته روند کاهشی داشته، استناد می‌کنند. بر اساس آمارهای گمرک جمهوری اسلامی حجم واردات کالا در سه‌ماهه نخست امسال 8.5 درصد نسبت به مدت مشابه پارسال کاهش‌ یافته است.

آمارهای صندوق بین‌المللی پول نشان می‌دهد، رشد اقتصادی ایران بر اثر تحریم‌های آمریکا به منفی 6 درصد رسیده است. همچنین دسترسی جمهوری اسلامی به ارزهای حاصل صادرات خود، تقریباً ناممکن شده و به همین خاطر خزانه ارزی بانک مرکزی به شدت تحت فشار قرار گرفته است. به طور کلی، همه شاخص‌های کلان اقتصاد ایران رو به افول‌اند و به همین دلیل انتظار می‌رود در نیمه دوم امسال، شوک دیگری به اقتصاد این کشور وارد شود.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top