آخرین اخبار

مرکز آمار یا مرکز انکار فجایع اقتصادی؟

مرکز آمار ایران در گزارشی مدعی شده است که درآمد خانوارهای شهری در سال 1397 افزون بر چهار میلیون تومان بیشتر از هزینه‌های آن‌ها بوده است.

7 ماه قبل
بیان
A- A A+

مرکز آمار ایران در گزارشی مدعی شده است که درآمد خانوارهای شهری در سال 1397 افزون بر چهار میلیون تومان بیشتر از هزینه‌های آن‌ها بوده است.

به گزارش «شبکه رسانه‌ای بیان» کار مرکز آمار ایران از آمارسازی به انکار واقعیت‌های اقتصادی کشور کشیده شده و دیگر کمتر کسی به گزارش‌ها و آمارهای این نهاد حکومتی توجه می‌کند. جمهوری اسلامی با استفاده از مرکز آمار به طور مرتب در حال فریب افکار عمومی است و با آمارسازی در این نهاد، قصد گمراه کردن رسانه‌ها را دارد.

مرکز آمار به تازگی گزارشی را منتشر کرده است که گواهی است بر فریبکاری‌های این نهاد. در این گزارش ادعا شده است که درآمد هر خانوار شهری در سال 1397 به طور میانگین 43 میلیون و 490 هزار و 500 تومان بوده و هر خانوار شهری به طور متوسط 39 میلیون 322 هزار و 700 تومان هم هزینه کرده است.

به‌بیان‌دیگر، مرکز آمار مدعی شده است که میزان درآمد خانوارهای شهری در سال گذشته چهار میلیون و 167 هزار و 800 تومان بیشتر از هزینه‌های آن‌ها بوده است. این نهاد حکومتی در گزارش خود آورده است که «درآمد خانوارهای شهری در سال 97 نسبت به سال 1396، 18.6 درصد افزایش نشان می‌دهد. بر این اساس، سال گذشته رشد متوسط درآمد سالیانه خانوارهای شهری نزدیک به رشد هزینه کل سالانه است.»

مرکز آمار در گزارش خود به میزان درآمد و هزینه خانوارهای روستایی نیز اشاره کرده و مدعی شده که درآمد خانوارهای روستایی در سال 97 نسبت به سال قبلِ آن، 15.5 درصد افزایش یافته است. در این گزارش میزان درآمد هر خانوار روستایی در سال 97، 23 میلیون و 311 هزار و 300 تومان و میزان هزینه آن‌ها نیز 21 میلیون و 447 هزار و 200 تومان عنوان شده است؛ بر این اساس درآمد خانوارهای روستایی در سال گذشته یک میلیون و 864 هزار و 100 تومان بیشتر از هزینه‌های زندگی آن‌ها بوده است!

در حالی که اقتصاد ایران در سال گذشته با تورم 30 درصدی و رکود عمیق روبرو بوده، معلوم نیست شهروندان و روستائیان ایران چگونه افزایش درآمد 18.6 درصد و 15.5 درصدی داشته‌اند. خود مرکز آمار اعلام کرده است که سال 97 در حالی به پایان رسیده که رشد اقتصادی ایران منفی 4.9 درصد و نرخ بیکاری نیز 12 درصد بوده است.

به نظر می‌رسد رژیم ایران که در تنگنایی بی‌سابقه گرفتار شده، مرکز آمار را تبدیل به ابزاری برای فریب افکار عمومی و انکار فجایع اقتصادی کرده است. جمهوری اسلامی با انتشار آمارهای دروغ هم مانع ارائه تحلیل‌های دقیق اقتصادی می‌شود و هم رسانه‌ها را به گمراهی می‌اندازد.

این برای نخستین بار نیست که مرکز آمار ایران دست به آمارسازی و دروغ‌پراکنی می‌زند. این نهاد چندی پیش در گزارشی مدعی شده بود که نرخ بیکاری از 12.1 درصد به 10.8 درصد در بهار 98 کاهش یافته است. این در حالی است که صندوق بین‌المللی پول فروردین‌ماه امسال اعلام کرد که نرخ بیکاری ایران در سال 2018 میلادی 15.4 درصد بوده و این نرخ در سال 2019 میلادی به 16.1 درصد خواهد رسید.

تمامی شواهد و قرائن اقتصادی نشان می‌دهند میزان درآمد و مصرف بخش خصوصی اقتصاد ایران بر اثر رکود و تورم فزاینده به شدت کاهش یافته و خانوارها در مخارج خود محافظه‌کارتر شده‌اند؛ اما معلوم نیست جامعه آماری مرکز آمار در گزارش اخیر چه کسانی بوده‌اند و این مرکز با چه روش آماری به این نتیجه رسیده است که درآمد و مصارف خانوارهای شهری و روستایی افزایش یافته است.

اردیبهشت امسال مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در گزارشی اذعان کرده بود که 23 تا 40 درصد ایرانی‌ها در سال 97 بر اثر رشد منفی اقتصادی و تورم به زیر خط فقر سقوط کرده‌اند. کمیته دستمزد شورای عالی کار نیز اعلام کرده است که هزینه سبد معاش یک خانوار 3.3 نفره در تیرماه امسال به بیش از هفت میلیون و 500 هزار تومان رسیده است.

کارشناسان اقتصادی هشدار داده‌اند که ادامه روند کنونی اقتصاد ایران، منجر به فقر بیشتر و تضعیف طبقه متوسط خواهد شد. بااین‌حال، رژیم ایران همچنان سیاست‌های سابق را دنبال می‌کند و در برابر بحران اقتصادی که سراسر کشور را درنوردیده، کاملاً منفعل است.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top