آخرین اخبار

لایحه فراری دادن سرمایه‌ها به مجلس می‌رود

رئیس سازمان امور مالیاتی کشور با اشاره به تدوین لایحه اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم، از گنجاندن قانون «مالیات بر عایدی سرمایه » و «مالیات بر مجموع درآمد خانوار» در این لایحه خبر داده است.

5 ماه قبل
مجتبی احمدی
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

رئیس سازمان امور مالیاتی کشور با اشاره به تدوین لایحه اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم، از گنجاندن قانون «مالیات بر عایدی سرمایه » و «مالیات بر مجموع درآمد خانوار» در این لایحه خبر داده است.

به گزارش «شبکه رسانه‌ای بیان» با کاهش درآمدهای جمهوری اسلامی و کسری بودجه دولت، این رژیم در تلاش است راه‌های درآمدی تازه‌ای را برای خود دست‌وپا کند. تحریم‌های ایالات‌متحده آمریکا دسترسی ملاهای حاکم بر ایران بر بیش از 40 میلیارد دلار درآمد ارزی را قطع کرده و به گفته علی ربیعی، سخنگوی دولت، «138 هزار میلیارد تومان کسری بودجه» به بار آورده است.

یکی از راه‌های مورد نظر رژیم ایران برای جبران کاهش درآمدهای خود، افزایش مالیات‌های مستقیم است. افزایش مالیات‌ها البته پی‌آمدهای ناگواری بر چرخه اقتصادی ایران داشته و طی سال‌های گذشته و به ویژه در 15 ماه گذشته که بی‌ثباتی به اقتصاد ایران بازگشته، منجر به ورشکستگی بسیاری از کسب‌وکارها شده است.

با وجود اینکه در سال گذشته بسیاری از بنگاه‌های اقتصادی بر اثر بی‌ثباتی اقتصادی و هرج‌ومرج در بازار ارز دچار مشکلات عمیقی شدند، رژیم ایران موفق شد 109 هزار و 100 میلیارد تومان مالیات از آن‌ها دریافت کند. کارشناسان اقتصادی می‌گویند فشارهای مالیاتی دولت در شرایط کنونی موجب کاهش ظرفیت‌های بخش تولید و تعمیق رکود و می‌شود.

طی یکی دو سال گذشته که بحث «عدم اتکا به درآمدهای نفتی» در میان کارشناسان و رسانه‌های حکومتی مطرح شده، رژیم ایران تلاش کرده است بدون در نظر گرفتن شرایط رکودی و بحران اقتصادی، به‌یک‌باره فشار بی‌حدوحصری را به صاحبان کسب‌وکار برای اخذ مالیات وارد کند.

جمهوری اسلامی حالا در پی این است که سود ناشی از سرمایه (CGT) را هم شامل مالیات کند؛ مسئله‌ای که موجب کاهش انگیزه سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری در کسب‌وکارها و خروج سرمایه‌های کلان از ایران خواهد شد.

امیدعلی پارسا، رئیس سازمان امور مالیاتی کشور با اشاره به اینکه لایحه اصلاح قانون مالیات‌های  مستقیم نیمه شهریور به مجلس شورای اسلامی ارسال خواهد شد، به خبرگزاری تسنیم گفته است «در این لایحه، مالیات بر مجموع درآمد خانوار و مالیات بر عایدی سرمایه نیز گنجانده شده است.»

بهانه جمهوری اسلامی برای مقرر کردن مالیات بر عایدی سرمایه، «کاهش جذابیت بازارهای موازی تولید»، کاهش فعالیت‌های اقتصادی غیرمولد» و «هدایت سرمایه‌های سرگردان به سمت بخش تولید» است. در ظاهر چنین اهدافی صحیح و منطقی به نظر می‌رسند؛ اما رژیم ایران با این بهانه‌ها تلاش می‌کند برای اخذ مالیات از سود همه سرمایه‌ها چه در بخش تولید و چه در بخش غیرمولد، راهی پیدا کند؛ به‌بیان‌دیگر، لایحه سازمان امور مالیاتی مشخص نکرده است که مالیات بر عایدی سرمایه شامل کدام بخش‌ها می‌شود. بر این اساس، به نظر می‌رسد هدف این لایحه صرفاً ایجاد درآمد جدید برای رژیم به هر قیمتی است.

آمارهای رسمی نشان می‌دهد هم‌اکنون 114 کشور در جهان با مقرر کردن مالیات بر عایدی سرمایه، از هرج‌ومرج در بازارهای غیرمولد مسکن، ارز، خودرو و... جلوگیری کرده‌اند. کارشناسان اقتصادی در ایران نیز با وضع مالیات بر عایدی سرمایه موافق‌اند؛ اما بر این باور هستند که این قانون باید صریح، هدفمند و اجرایی باشد و سودجویان بازار ارز، خودرو، سکه و مسکن را هدف بگیرد، نه اینکه فشاری مضاعف بر صاحبان کسب‌وکارهای مولد باشد.

بااین‌همه، صاحب‌نظران می‌گویند در حال حاضر فعالان اقتصادی ایران توان تحمل افزایش فشار ندارند و دولت نباید فشار بیشتری را بر آن‌ها تحمیل کند. آن‌ها بر این باورند که هرگونه افزایش میزان مالیات یا ایجاد پایه‌های جدید مالیاتی می‌تواند خواب اقتصاد ایران را عمیق‌تر کند و به افزایش نرخ بیکاری بینجامد.

پس از امضای توافق هسته‌ای اقتصاد ایران دو سال در آرامش به سر برد؛ اما بی‌ثباتی اقتصاد در ایران از اواخر سال 1396 آغاز شده و تاکنون ادامه دارد. طی این مدت رشد اقتصادی به منفی 6 درصد رسیده و نرخ تورم با شکستن رکورد 24 ساله خود به 42.2 درصد افزایش یافته است.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top