آخرین اخبار

یارانه اغنیا قطع می شود؛ حرف یا عمل؟

رژیم ایران تصمیم گرفته است طی 6 ماهه دوم امسال با استفاده از «بانک های اطلاعاتی» سه دهک پردرآمد جامعه را شنایی و آنها را از چرخه پرداخت یارانه نقدی حذف کند.

5 ماه قبل
بیان
A- A A+

رژیم ایران تصمیم گرفته است طی 6 ماهه دوم امسال با استفاده از «بانک های اطلاعاتی» سه دهک پردرآمد جامعه را شنایی و آنها را از چرخه پرداخت یارانه نقدی حذف کند.

به گزارش «شبکه رسانه ای بیان» 9 سال از پرداخت یارانه 45 هزار و 500 تومانی می گذرد؛ یارانه ای که در قالب «طرح تحول اقتصادی» از آذر 1389 به مردم ایران پرداخت می شود. در آن مقطع، حذف سوبسید کالاها و پرداخت های انتقالی به بهانه «هدفمندسازی یارانه ها» آغاز شد؛ امری که به باور کارشناسان هرگز تحقق نیافت و رژیم ایران در آن با شکست جدی مواجه شد.

قرار بود 50 درصد از درآمد حاصل از هدفمندسازی یارانه ها  صرف پرداخت یارانه نقدی و غیرنقدی به خانوارها شود تا جبران آسیب‌های احتمالی حذف یارانه باشد. طبق قانون باید 30 درصد دیگر از منابع حاصل از این طرح به بخش تولید و 20 درصد هم برای تامین بخشی از هزینه‌های دولت اختصاص پیدا کند؛ اما هیچگاه این قانون اجرا نشد تا اقتصاد ایران با مشکلات عمیقی رو به رو شود.

کارشناسان اقتصادی می گویند در حالی که دهک های بالایی جامعه از ابتدا تا کنون یارانه نقدی دریافت می کنند، نمی توان همچنان بر عبارت «هدفمندسازی یارانه ها» اصرار کرد؛ چراکه به باور آنها طی 9 سال گذشته ده ها هزار میلیارد تومان از منابع مالی کشور بدون هیچ توجیه منطقی در قالب یارانه 45 هزار و 500 تومانی صرف پرداخت به طبقه ثروتمند جامعه شده است.

دولت حسن روحانی هر سال هنگام تنظیم بودجه به بهانه نبود بانک های اطلاعاتی، حذف یارانه سه دهک بالایی جامعه را ناممکن دانسته و از زیر بار اجرای قانون هدفمندسازی یارانه ها فرار کرده است. با وجود همه انتقادها به طرح هدفمندسازی یارانه ها، دولت روحانی در 6 سال گذشته اقدام خاصی انجام نداده و این طرح را اصلاح نکرده است.

اما اواسط تیرماه امسال، یعنی بعد از سه ماه از اجرایی شدن قانون بودجه، هیئت دولت آئین‌نامه مربوط به حذف دهک‌های درآمدی را به تصویب رساند و اخیرا بحث‌ها به طور جدی‌تر در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مطرح شده است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی روز سه شنبه 12 شهریور در حاشیه «نشست زنان تعاونگر» اعلام کرده است که «ماه قبل مهلت اجرای آئین‌نامه و دستورالعمل شناسایی دهک‌های پردرآمد به پایان رسید و ابلاغ شد، در آئین‌نامه علاوه بر اینکه وزارت تعاون مسئول است، وزارت ارتباطات، سازمان برنامه بودجه و وزارت کشور در جهت اجرای دستورالعمل اقدام می‌کنند.»

محمد شریعتمداری در ادامه گفته است «استانداران برای شناسایی اقشار با درآمد بالا همکاری می‌کنند و بانک‌های اطلاعاتی موجود استان‌ها را باید شناسایی و معرفی کنند که البته هنوز این دستورالعمل به استانداران ابلاغ نشده است.»

در این میان، این پرسش مطرح است که اگر رژیم ایران می تواند در عرض 6 ماه خانوارهای ثروتمند را شناسایی و یارانه نقدی آنها را قطع کند، چرا طی 9 سال گذشته این کار را انجام نداده است؟ طی این مدت بیش از 350 هزار میلیارد تومان یارانه نقدی پرداخت شده که قطعا بخش قابل توجهی از این مبلغ به جیب اغنیا رفته است.

خبرگزاری ایسنا نیز در این باره می نویسد «جای سوال دارد که طی 9 سال گذشته اگر امکان شناسایی و حذف یارانه‌بگیران [پردرآمد] وجود داشت چرا دولت‌ها در این زمینه اقدام نکردند که تا این حد از منابع کشور در پرداخت‌های اغلب بی‌هدف نرود.»

البته برخی کارشناسان اقتصادی طی روزهای اخیر گفته اند شناسایی خانوارهای پردرآمد کار سختی است و بعید به نظر می رسد که دولت طی 6 ماهه دوم امسال بتواند طرح حذف یارانه سه دهک بالایی جامعه را به انجام برساند.

شریعتمداری نیز به این مسئله اذعان کرده و گفته است «امکان شناسایی سه دهک سخت است و ما با دقت و وسواس شناسایی افراد پردرآمد را انجام می‌دهیم؛ تا آخر شهریور این شناسایی آغاز می‌شود و امیدواریم تا پایان سال شناسایی به اتمام برسد.»

جمهوری اسلامی از جمله حکومت های فاسد در خاورمیانه است که در موضوع عدالت و بازتوزیع عادلانه درآمدها به بن بست خورده است. سیاست های اشتباه اقتصادی و توزیع رانت میان نزدیکان به قدرت، شکاف طبقاتی در دهه 90 خورشیدی را به اوج خود رسانده است.  سازمان برنامه و بودجه فروردین امسال نتایج یک پژوهش را منتشر کرد که در آن آمده است «سهم سه دهک پردرآمد از یارانه پنهانِ مستقیم هفت برابر سه دهک کم‌درآمد است.»

همچنین بر اساس یافته‌های این گزارش، میزان بهره‌مندی دهک‌های بالای درآمدی از یارانه پنهان، گاز، برق و بنزین 23 برابر دهک‌های پایین درآمدی است.بررسی‌های این گزارش نشان می‌دهد که هرسال از 249 هزار میلیارد تومان یارانه پنهانِ مستقیم، 15.8 هزار میلیارد تومان به سه دهک کم‌درآمد می‌رسد و 121 هزار میلیارد تومان نصیب سه دهک پردرآمد می‌شود.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top