آخرین اخبار

تجارت خارجی ایران در سراشیبی

تازه‌ترین آمارهای گمرک جمهوری اسلامی نشان می‌دهد میزان صادرات ایران در پنج‌ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل، بیش از 14 درصد کاهش یافته است.

5 ماه قبل
بیان
A- A A+

تازه‌ترین آمارهای گمرک جمهوری اسلامی نشان می‌دهد میزان صادرات ایران در پنج‌ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل، بیش از 14 درصد کاهش یافته است.

به گزارش «شبکه رسانه‌ای بیان» تحریم‌های آمریکا برخلاف میل جمهوری اسلامی پابرجاست و روند نزولی حجم تجارت خارجی و صادرات ایران همچنان ادامه دارد. تازه‌ترین آمارهایی را که گمرک جمهوری اسلامی منتشر کرده، نشان می‌دهد حجم تجارت خارجی ایران در پنج‌ماهه امسال نسبت به پنج‌ماهه پارسال هشت درصد کاهش‌ یافته است.

با افزایش فشارهای اقتصادی آمریکا شاخص‌های کلان اقتصاد ایران رو به افول رفته‌اند و بنا بر اعلام صندوق بین‌المللی پول، رشد اقتصادی ایران به منفی 6 درصد رسیده است.

حجم تجارت خارجی ایران در سال 97 نیز نسبت به سال قبل آن 14.3 درصد کاهش یافته بود. افول تجارت خارجی ایران تاثیر مستقیمی بر بخش تولید و میزان ذخایر ارزی کشور دارد و در صورت ادامه این روند، ظرفیت‌های تولیدی کاهش می‌یابد.

هم‌زمان با افت حجم تجارت خارجی ایران، میزان صادرات غیرنفتی این کشور نیز در پنج ماه منتهی به مرداد امسال 9.14 درصد کاهش یافته است. میزان صادرات غیرنفتی ایران در سال 97 هم نسبت به سال قبل آن 5.7 درصد کاهش یافته بود. ادامه روند کاهش صادرات ایران نشان‌دهنده اثرگذاری تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی است.

بر اساس آمارهای اعلامی، صادرات غیرنفتی ایران در پنج ماه منتهی به مرداد امسال، 17 میلیارد و 800 میلیون دلار بوده که در مقایسه با صادرات 19 میلیارد و 590 میلیون دلاری ایران در پنج ماه نخست سال 97، کاهش 9.14 درصدی داشته است.

آمارهای گمرک جمهوری اسلامی نشان می‌دهد مقاصد صادراتی ایران بسیار کم تنوع و محدود است. این آمارها بیانگر این است که چین همچنان بزرگ‌ترین شریک تجاری رژیم ایران است. میزان صادرات ایران به چین در پنج‌ماهه امسال به چهار میلیارد و 435 میلیون دلار می‌رسد.

پس از چین، عراق، ترکیه و امارات به ترتیب عمده‌ترین شرکای تجاری ایران در پنج‌ماهه امسال محسوب می‌شوند. در پنج ماه منتهی به مرداد، 75 درصد صادرات ایران به این چهار کشور انجام شده که نشان‌دهنده ضعف جمهوری اسلامی در حوزه بازاریابی و گسترش تجارت خارجی است.

کارشناسان اقتصادی بر این باورند که حجم تجارت خارجی ایران بر اثر تحریم‌های آمریکا در سال جاری بازهم کاهش خواهد یافت و در سال آینده نیز این شیب نزولی افزایش می‌یابد.

تحریم‌های غیرنفتی آمریکا از اواسط مرداد 1397 پس از خروج این کشور از توافق هسته‌ای اعمال‌شده و تحریم صادرات نفت ایران نیز در دو مرحله به اجرا در آمده است. هدف آمریکا از آنچه «کمپین فشار حداکثری» خوانده می‌شود، مذاکره درباره طیفی از مسائل در ارتباط با مسائل هسته‌ای، موشکی و سیاست‌های مخرب رژیم ایران در خاورمیانه است.

بررسی آمارهای اقتصادی نشان می‌دهد تحریم‌های آمریکا، جمهوری اسلامی را از 42 میلیارد دلار درآمد ارزی محروم کرده است. این رژیم به تازگی از فرانسه درخواست یک خط اعتباری 15 میلیارد دلاری کرده که با مخالفت دولت آمریکا مواجه شده است.

شواهد نشان می‌دهد خزانه ارزی بانک مرکزی ایران تحت‌ فشار بالایی قرار گرفته و تنظیم بازار ارز برای این نهاد حکومتی بسیار دشوارتر از گذشته شده است. بااین‌حال، عبدالناصر همتی، رئیس‌کل بانک مرکزی در مصاحبه‌های خود بارها مدعی شده که میزان ذخایر ارزی جمهوری اسلامی «حتی بهتر از سال‌های قبل» است.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top