آخرین اخبار

آتش کسری بودجه دامن رژیم را می‌گیرد؟

که نگرانی مقامات جمهوری اسلامی نسبت به کسری بودجه 99 شدت گرفته است.

1 ماه قبل
بیان
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

 

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه گفته است در جلسه هیئت‌رئیسه کمیسیون مقرر شد تا در جلسات عصر و شب سه‌شنبه و صبح چهارشنبه هفته جاری، کلیات بودجه سال آینده در کمیسیون تلفیق بررسی و به رأی گذاشته شود. این در حالی است که نگرانی مقامات جمهوری اسلامی نسبت به کسری بودجه 99 شدت گرفته است.

به گزارش «شبکه رسانه‌ای بیان» رژیم ایران بودجه سال آینده را 1988 هزار میلیارد تومان پیش‌بینی کرده که حدود 484 هزار میلیارد تومان آن مربوط به منابع عمومی دولت است. منابع عمومی دولت از سه جزء درآمدها (261 هزار میلیارد تومان) واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای (98 هزار 800 میلیارد تومان) و واگذاری دارایی‌های مالی (12 هزار و 400 میلیارد تومان) تشکیل شده است.

برخی کارشناسان با اشاره به اینکه دولت نگاه خوش‌بینانه‌ای به درآمدها دارد، هشدار داده‌اند که بخش قابل‌توجهی از منابع این بودجه انبساطی تحقق نخواهد یافت.

هنوز برآورد دقیقی از میزان کسری بودجه 99 انجام نشده است؛ اما ارقامی را که تحلیلگران اقتصادی مطرح می‌کنند از 100 هزار تا 170 هزار میلیارد تومان در نوسان است.

علاوه بر ناظران، برخی مقامات رژیم نیز نظر مثبتی درباره بودجه سال آینده ندارند؛ برای مثال نایب‌رئیس کمیسیون برنامه‌وبودجه مجلس با اشاره به اینکه «لایحه بودجه سال 99 خاصیت رکودزایی و تورم‌زایی دارد»، اذعان کرده است که «کسری بودجه عملیاتی سال آینده، 260 هزار میلیارد تومان است و با احتساب هزینه‌ها به رقم 360 هزار میلیارد تومان می‌رسد.»

همچنین علی لاریجانی، رئیس مجلس رژیم نیز روز دوشنبه در مراسم معارفه رئیس جدید مرکز پژوهش‌های مجلس اذعان کرده است که «بودجه نارسایی‌های دارد.» بااین‌حال، او امیدوار است که این نارسایی‌ها در مجلس رفع شود.

یکی از ایرادهای مهمی که به بودجه سال آینده گرفته شده، افزایش 23 درصدی درآمدهای مالیاتی است. رژیم ایران قصد دارد سال آینده 175 هزار میلیارد تومان مالیات از مردم و فعالان اقتصادی وصول کند. این در حالی است که بر اساس گزارش صندوق بین‌المللی پول، رشد اقتصادی ایران به منفی 9.5 درصد رسیده و هزینه‌های تولید به شدت افزایش یافته است.

معلوم نیست با وجود رکود عمیق اقتصادی و تورم 40 درصدی در ایران، جمهوری اسلامی چگونه می‌خواهد مالیات‌های سنگین را وصول کند. 

همچنین در لایحه بودجه، درآمدهای نفتی سال آینده 18.3 میلیارد دلار در نظر گرفته شده است که در شرایط تحریم صادرات این محصول، رقمی عجیب به نظر می‌رسد.

بودجه 99 به‌ گونه‌ای بسته شده که کسری بزرگ در آن قطعی است؛ اما جبران یا عدم جبران این کسری تبعات سنگینی دارد که گریبان رژیم را خواهد گرفت.

 

برچسب

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top