آخرین اخبار

سال سخت کارمندان

عضو کمیسیون برنامه‌‌وبودجه مجلس با اذعان به بحران کسری بودجه در سال 99، گفته است قدرت خرید کارمندان در سال آینده «15 درصد کاهش» پیدا خواهد کرد؛ چراکه دولت صرفاً 15 درصد به حقوق کارمندان اضافه کرده است.

1 ماه قبل
بیان
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

 

عضو کمیسیون برنامه‌‌وبودجه مجلس با اذعان به بحران کسری بودجه در سال 99، گفته است قدرت خرید کارمندان در سال آینده «15 درصد کاهش» پیدا خواهد کرد؛ چراکه دولت صرفاً 15 درصد به حقوق کارمندان اضافه کرده است.

به گزارش «شبکه رسانه‌ای بیان» هادی قوامی، عضو کمیسیون برنامه‌‌وبودجه مجلس با اشاره به نرخ 30 درصدی تورم، گفته است «با توجه به افزایش 15 درصدی حقوق کارمندان در سال آینده، قدرت خرید آن‌ها 15 درصد کاهش پیدا خواهد کرد.»

این نماینده مجلس در حالی از تورم 30 درصدی صحبت کرده است که تازه‌ترین گزارش مرکز آمار ایران نشان می‌دهد نرخ تورم هم‌اکنون 40 درصد است. این یعنی در خوش‌بینانه‌ترین حالت اگر تورم در سال آینده همین مقدار بماند و بیشتر نشود، در واقع یک‌چهارم قدرت خرید کارمندان (معادل 25 درصد) کاهش می‌یابد.

بسیاری از تحلیلگران اقتصادی هشدار داده‌اند که سال آینده اوضاع اقتصادی ایران برای طبقه فرودست و متوسط جامعه به مراتب سخت‌تر از امسال خواهد بود. رژیم ایران در لایحه بودجه 99 بالغ بر 175 هزار میلیارد تومان مالیات و 20 هزار میلیارد تومان عوارض گمرکی در نظر گرفته است. افزایش 23 درصدی مالیات‌ها نسبت به امسال در حالی است که بسیاری از بنگاه‌های اقتصادی در رکود به سر می‌برند و به گفته هادی قوامی بسیاری از آن‌ها «با کمتر از نصف ظرفیت خود» کار می‌کنند.

صندوق بین‌المللی پول نیز در ماه اکتبر امسال طی گزارشی اعلام کرد که اقتصاد ایران در پایان سال 2019 میلادی 9.5 درصد کوچک‌تر خواهد شد.

کارشناسان اقتصادی بر این باورند که در دوران رکود، می‌بایست دولت میزان مالیات‌ها را کاهش دهد تا بنگاه‌های تولیدی با کمبود سرمایه در گردش و افت فعالیت مواجه نشوند؛ اما جمهوری اسلامی برای گریز از بحران کسری بودجه نه‌فقط مالیات‌ها را افزایش داده، بلکه با خوش‌بینی عجیبی قصد دارد 80 هزار میلیارد تومان اوراق خزانه و در شرایط تحریم روزانه یک میلیون بشکه نفت بفروشد!

 

برچسب

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top