آخرین اخبار

چشم‌انداز اقتصاد ایران در سال ۹۹

اقتصاد ایران حال و روز خوشی ندارد، این را همه می‌دانند. همه با نگرانی به هفته‌ها و ماه‌های پیش رو نگاه می‌کنند.

3 ماه قبل
بیان
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

 

 

اقتصاد ایران حال و روز خوشی ندارد، این را همه می‌دانند. همه با نگرانی به هفته‌ها و ماه‌های پیش رو نگاه می‌کنند. ثروتمندان نگران این هستند که دارایی‌هایشان بر اثر بی‌ثباتی کشور از بین برود و فرودستان هم سخت در این فکرند که نکند کارشان به جاهای باریک بکشد، به طوری که حتی ضروری‌ترین نیازهای خود را نتوانند تهیه کنند.

به گزارش «شبکه رسانه‌ای بیان» رژیم ایران لایحه‌ای را برای بودجه 99 تنظیم کرده است که در یک کلمه می‌توان آن را فاجعه اقتصادی نامید. تحلیلگران اقتصادی می‌گویند بودجه سال آینده به قدری تخیلی تنظیم شده است که از همین حالا می‌توان پیش‌بینی کرد که با کسری بی‌سابقه‌ای روبرو خواهد شد.

حسین سلاح ورزی، نایب‌رئیس اتاق بازرگانی ایران، لایحه بودجه 99 را «فاقد توان تحرک‌بخشی به تولید» می‌داند و معتقد است که «موهوم بودن بخش درآمدها و کاهش غیرواقعی هزینه‌ها در لایحه بودجه» نشان از تناقضات جدی در سیاست‌گذاری سال آینده دارد که در نهایت دولت را با کسری بودجه بالایی مواجه خواهد کرد.

سال آینده را می‌توان یکی از سرنوشت‌سازترین و سخت‌ترین سال حیات جمهوری اسلامی دانست. انتظار می‌رود تقریباً همه بازارها تحت تاثیر کسری بودجه دچار اختلال شوند و جریان پرداخت‌های دولت به مشکل جدی برخورد کند؛ بنابراین، افزایش میزان اعتراض‌ها به ویژه در حوزه صندوق‌های بازنشستگی و جامعه کارگری دور از ذهن نیست.

از سوی دیگر، رکود و تورم دو بال بحران‌های اقتصادی در سال آینده خواهند بود؛ دو پدیده‌ای که گریبان مردم و فعالان اقتصادی را سفت‌وسخت تر می‌گیرند و به احتمال زیاد منجر به افزایش فعالیت‌های سفته بازانه در بازارها  می‌شوند.

سال آینده احتمال اینکه صاحبان کسب‌وکار به دلیل چشم‌انداز منفی اقتصادی و رکود، انگیزه خود را بیش از پیش از دست بدهند و سراغ بازارهای موازی مانند طلا، ارز و خودرو بروند بسیار بالاتر خواهد رفت. این می‌تواند سرآغاز یک دور تازه از هرج‌ومرج در بازارهای غیرمولد باشد.

انتظار می‌رود مردم عادی نیز برای در امان ماندن از تورم فزاینده، دارایی‌های خود را تبدیل به ارز و طلا کنند و از میزان مصارف خود بکاهند. این دو مسئله دور باطلی را ایجاد می‌کند که در نهایت منجر راکد ماندن نقدینگی و تعمیق رکود می‌شود.

در بخش اشتغال نیز اوضاع چندان روبه‌راه نیست. علاوه بر اینکه به گفته هادی قوامی، عضو کمیسیون برنامه بودجه مجلس «بسیاری از بنگاه‌های تولیدی و اقتصادی با کمتر از نصف ظرفیت خود کار می‌کنند»، بخش عمرانی هم به دلیل کاهش درآمدهای دولت با چالش جدی مواجه خواهد شد.

رژیم ایران بودجه بخش عمرانی را به صادرات روزانه یک میلیون بشکه نفت خام گره زده است. این در حالی است که صادرات نفت ایران به طور کامل تحت تحریم قرار دارد. مژگان خانلو، سخنگوی ستاد بودجه در اظهار نظری عجیب اذعان کرده است که رقم یک میلیون بشکه صادرات نفت در بودجه سال آینده خورشیدی برای «امیدآفرینی» است.

بنابراین، از همین حالا می‌توان گفت که بودجه عمرانی کشور که به صادرات نفت گره خورده است، محقق نخواهد شد. عدم تحقق بودجه عمرانی به مثابه تعمیق رکود و افزایش نرخ بیکاری است؛ مسئله‌ای که می‌تواند به نارضایتی‌های مردم دامن بزند.

 

برچسب

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top