آخرین اخبار

لیست سیاه اف.ای.تی.اف در انتظار ایران

با گذشت یک سال از ارسال لایحه CFT به مجمع تشخیص مصلحت نظام، اکنون طبق قوانین جمهوری اسلامی نظر شورای نگهبان اعمال می‌شود و در نتیجه این لایحه عملاً رد شده است

26 روز قبل
بیان
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

 

با گذشت یک سال از ارسال لایحه CFT به مجمع تشخیص مصلحت نظام، اکنون طبق قوانین جمهوری اسلامی نظر شورای نگهبان اعمال می‌شود و در نتیجه این لایحه عملاً رد شده است؛ مسئله‌ای باعث خواهد شد رژیم ایران وارد لیست سیاه کارگروه ویژه اقدام مالی شود.

به گزارش «شبکه رسانه‌ای بیان» بحث لوایح اف.ای.تی.اف از سال 1395 مطرح است و جمهوری اسلامی هنوز این توانایی را ندارد که درباره آن تصمیم بگیرد. یکی از مهم‌ترین این لوایح چهارگانه سی.اف.تی یا «کنوانسیون مقابله با تأمین مالی تروریسم» که 30 دی‌ماه سال گذشته پس از جدال‌های بسیار میان مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان، به مجمع تشخیص مصلحت نظام رفت تا درباره آن تصمیم‌گیری شود.

کارگروه ویژه اقدام مالی که مقر آن در پاریس است تا کنون پنج بار به جمهوری اسلامی فرصت داده است که این لایحه را به تصویب برساند؛ اما اعضای مجمع به دلیل نگاه منفی خود و فشارهای هسته سخت قدرت جرأت تصویب کردن آن را نداشته‌اند.

احمد توکلی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام بهمن پارسال به اعتماد آنلاین گفته بود روزانه هفت تا 10 پیامک برای اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام ارسال می‌شود تا این اعضا لوایح اف.ای.تی.اف را رد کنند.

سایت خبرآنلاین نیز در همان زمان نوشته بود هنگام بررسی لایحه سی.اف.تی در مجلس برخی از نمایندگان اعلام کردند حدود «500 یا 600 پیامک تهدیدآمیز» از شماره‌های مختلف در مورد این لایحه دریافت کرده‌اند، پیامک‌هایی که از آن‌ها می‌خواست به لایحه الحاق به کنوانسیون مبارزه با تأمین مالی تروریسم رأی ندهند.

لایحه سی.اف.تی مانند دوراهی مقابل جمهوری اسلامی است. از یک سو، تصویب این لایحه به معنای نظارت دقیق بر محل درآمدها و هزینه‌های رژیم ایران خواهد بود؛ این مسئله کمک‌رسانی به گروهای تروریستی را تقریباً غیرممکن می‌کند. از سوی دیگر، عدم تصویب سی.اف.تی منجر به ورود ایران به لیست سیاه و قطع همه روابط بانکی این کشور خواهد شد.

اما یک سال از ارسال لایحه CFT به مجمع تشخیص مصلحت نظام گذشته و اکنون طبق قوانین جمهوری اسلامی، نظر شورای نگهبان درباره این لایحه اعمال می‌شود. در نتیجه، سی.اف.تی عملاً رد شده است؛ مسئله‌ای باعث خواهد شد رژیم ایران به زودی وارد لیست سیاه کارگروه ویژه اقدام مالی شود.

 

برچسب

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top