آخرین اخبار

در لانه فساد خامنه‌ای چه خبر است؟

سازمان «شفافیت بین‌الملل» اخیراً در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرده که جمهوری اسلامی در شاخص ادراک فساد با هشت پله سقوط، به جایگاه 146 از بین 180 کشور جهان رسیده است.

21 روز قبل
بیان
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

 

سازمان «شفافیت بین‌الملل» اخیراً در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرده که جمهوری اسلامی در شاخص ادراک فساد با هشت پله سقوط، به جایگاه 146 از بین 180 کشور جهان رسیده است. این در حالی است که رهبران این رژیم مدعی مبارزه با فساد هستند.

به گزارش «شبکه رسانه‌ای بیان» فساد به پاشنه آشیل جمهوری اسلامی تبدیل شده و این ویروس صدر تا ذیل نهادها و اشخاص این رژیم را در بر گرفته است؛ چنانکه معاون اول رئیس‌جمهوری رو سه‌شنبه 8 بهمن اذعان کرده است «فساد مثل موریانه به جان انقلاب افتاده و در شرایطی که عده‌ای در کشور به نان شب محتاج‌اند، عده‌ای دیگر در حال چپاول بیت‌المال هستند.»

اسحاق جهانگیری البته به پرونده فساد بردارش «مهدی» اشاره‌ای نکرده و توضیح نداده است که چرا مهدی جهانگیری با وجود چندین اتهام سنگین آزادانه در داخل و خارج کشور تردد می‌کند.

فساد در جمهوری اسلامی به سطحی رسیده که رهبر جمهوری اسلامی بهمن 96 گفت «فساد مثل اژدهای هفت سر افسانه‌هاست. یك سرش را كه می‌زنی با شش سر دیگر حركت می‌کند.» علی خامنه‌ای در حالی از پدیده فساد صحبت کرده است که اوایل اردیبهشت امسال سفارت ایالات‌متحده آمریکا در بغداد از «ثروت 200 میلیارد دلاری» او خبر داده بود.

پیش‌ازاین، خبرگزاری رویترز نیز در گزارشی با درباره روحانیون ثروتمند نوشته بود خامنه‌ای یک امپراتوری مالی 200 میلیارد دلاری بنا کرده است. در این گزارش تصریح شده بود که ثروت رهبر رژیم ایران 30 برابرِ دارایی محمدرضا شاه پهلوی است.

بر اساس گزارشی که سایت خبرآنلاین نزدیک به علی لاریجانی منتشر کرده، جمهوری اسلامی طی چهار دهه گذشته 1337 میلیارد دلار نفت فروخته است؛ اما این درآمد نجومی به جای سرمایه‌گذاری در بخش‌های مولد اقتصاد، صرف تأمین مالی گروه‌های تروریستی در منطقه و شبکه فساد در درون رژیم شده است.

تحلیل آمارهای رسمی نشان می‌دهد دولت اول حسن روحانی (سال 92 تا 96) بیش از 270 میلیارد دلار درآمد نفتی به دست آورده است؛ اما طی همین مدت اوضاع معیشتی مردم وخیم‌تر و تعداد تهی‌دستان بیشتر شده است.

سال گذشته نیز مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در گزارشی به گستردگی فقر در ایران اذعان کرد و نوشت پیش‌بینی می‌شود که تا پایان سال 97 بین 23 تا 40 درصد ایرانی‌ها به زیر خط فقر سقوط کنند.

علاوه بر فساد سازمان‌یافته که یک شکاف طبقاتی عظیم به وجود آورده است، از سال 92 به این سو، بی‌ثباتی شاخص‌های کلان اقتصادی نیز ضربه‌های مهلکی به خانوارهای ایرانی زده است؛ چنانکه روحانی آبان ماه امسال در جلسه هیئت دولت اذعان کرد که بر اساس محاسبات ما 60 میلیون ایرانی که شامل 23 میلیون خانوار می‌شود، «نیازمند کمک مالی» هستند.

اذعان رئیس‌جمهوری ایران به وجود بحران فقر و شکاف طبقاتی نشان می‌دهد، اساساً جمهوری اسلامی در همه سیاست‌های اقتصادی خود شکست ‌خورده است. این رژیم که با شعار «ارتقای اخلاق» و «حمایت از مستضعفان» پا به عرصه وجود گذاشته بود، حالا رهبرانش اعتراف می‌کنند، سه‌چهارم جمعیت ایران برای بقای خود نیازمند یارانه هستند؛ رژیمی که حالا هم اقتصاد مردم را نابود کرده و هم اخلاق جامعه را از بین برده است.

 

برچسب

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top