آخرین اخبار

بحران در سازمان تأمین اجتماعی؛ فاجعه‌ای در راه است؟

دهی 260 هزار میلیارد تومانی دولت به سازمان تأمین اجتماعی، این نهاد را در موقعیت خطرناکی قرار داده به طوری که برخی کارشناسان از نزدیک بودن یک بحران بی‌سابقه خبر می‌دهند.

18 روز قبل
بیان
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

 

 

بدهی 260 هزار میلیارد تومانی دولت به سازمان تأمین اجتماعی، این نهاد را در موقعیت خطرناکی قرار داده به طوری که برخی کارشناسان از نزدیک بودن یک بحران بی‌سابقه خبر می‌دهند.

به گزارش «شبکه رسانه‌ای بیان» حال سازمان تأمین اجتماعی روزبه‌روز بدتر می‌شود و هیچ قدرتی حتی دولت قادر به رفع سایه بحران از سر این سازمان نیست. آمارهای رسمی نشان می‌دهند 42 میلیون نفر تحت پوشش خدمات تأمین اجتماعی هستند؛ یعنی اگر این سازمان در برابر مشکلات کم بیاورد و اعلام ورشکستگی کند، نیمی از جمعیت ایران متأثر خواهند شد؛ جمعیتی که اگر 10 درصد آن هم برای اعتراض به خیابان‌ها سرازیر شوند، کار رژیم را یکسره خواهند کرد.

طلب 260 هزار میلیارد تومانی تأمین اجتماعی از دولت در حالی وصول نمی‌شود که این سازمان بدهی‌های سنگین دارد و هرماه نیز باید 9 هزار و 600  میلیارد تومان حقوق بپردازد.

اکبر شوکت، عضو هیئت‌امنای سازمان تأمین اجتماعی چندی پیش با اشاره به اینکه دولت به سازمان تأمین اجتماعی بیش از 260 هزار میلیارد تومان بدهکار است، به خبرگزاری مهر گفت در صورتی این سازمان می‌تواند تمامی مطالبات مراکز طرف قرارداد و بیمارستان‌ها را پرداخت کند که دولت نیز حداقل بخشی از این بدهی را به سازمان پرداخت کند در حالی که تاکنون این اتفاق رخ نداده است.

به گفته مصطفی سالاری، مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی بدهی این نهاد به بیمارستان‌های طرف قرارداد به 10 هزار میلیارد تومان رسیده است؛ امری که می‌تواند موجب توقف ارائه خدمات درمانی به افراد تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی شود یا حداقل از کیفیت و کمیت این خدمات بکاهد.

بر اساس تصمیم‌گیری‌ها، قرار بود امسال 50 هزار میلیارد تومان از بدهی‌های دولت به سازمان تأمین اجتماعی پرداخت شود؛ اما شوکت، عضو هیئت‌امنای سازمان تأمین اجتماعی گفته است هنوز هیچ خبری از پرداخت بدهی‌ها نیست و دولت در حق تأمین اجتماعی «کوتاهی» می‌کند.

آن‌طور که از اوضاع مالی جمهوری اسلامی پیداست، سال آینده نیز دولت روحانی نخواهد توانست حتی بخش کوچکی از بدهی سنگین خود را به تأمین اجتماعی بپردازد. درآمدهای ارزی رژیم بر اثر تحریم‌ها به کمترین میزان طی چهل سال گذشته رسیده و تقریباً همه نهادها با مشکلات مالی کم‌سابقه‌ای مواجه‌اند.

سازمان تأمین اجتماعی برای جبران کسری بودجه خود ناچار است هرماه بین 5 تا 6 هزار میلیارد تومان از بانک‌ها در قالب تسهیلات، قرض بگیرد. اکنون رقم بدهی این سازمان به بانک‌ها به حدود 40 هزار میلیارد تومان رسیده و هر روز به دلیل جریمه و بهره آن، این رقم افزایش می‌یابد.

کارشناسان حوزه بیمه می‌گویند تا سال 1404 مجموع بدهی سازمان تأمین اجتماعی به بیش از 120 هزار میلیارد تومان خواهد رسید. در این حالت، این سازمان اگر نتواند مطالبات خود را از دولت وصول کند، می‌توان گفت پایان عمر تأمین اجتماعی در ایران قطعی خواهد بود.

علاوه بر همه مشکلات، مقامات سازمان تأمین اجتماعی اعلام کرده‌اند که ضریب پشتیبانی در تأمین اجتماعی به 4.92 رسیده است. ضریب پشتیبانی اشاره به نسبت تعداد بیمه‌گذاران به مستمری‌بگیران دارد؛ به‌بیان‌دیگر، هم‌اکنون به ازای هر یک نفر مستمری‌بگیر، 4.92 نفر حق بیمه پرداخت می‌کنند که رقم بسیار نگران‌کننده‌ای محسوب می‌شود.

 

برچسب

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top