آخرین اخبار

زلزله ایران و فساد حکومتی به قلم نیورک تایمز

ایرانیان ساختمانهای تقلبی در منطقه زلزله خیز را حتک حرمت به مقام انسانی می دادند.

1 سال پیش
بیان
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

توماس اردبرینک روزنامه نگار برجسته و تحلیلگر امور ایران در نیورک تایمز در باره زلزله ایران می نویسد:

اسلام آباد: مسئولین باز شدن شعبه بیمارستان امام خمینی در سال گذشته در این استان را بعنوان یک واقعه بزگ بود که توسط وزیر بهداشت با بریدن روبان قرمز و تلویزیون های دولتی بعنوان یک خبر داغ و همراه با لبخند به نمایش گذاشته شده بودند.

یک پروژه ساختمانی 15 میلیون دلاری با صدها تخت که هشت سال طول کشید و بزرگترین بیمارستان در تمام منطقه غرب ایران بود. رضا ناوری یکی از مدیران ارشد گفت ما به این بیمارستان و این بنا  افتخار می کنیم . اما فقط 30 ثانیه زلزله مثل یک قوطی نوشابه که بدست یک کودک می تواند له شود ، ساختمان را در هم پیچید.

این زلزله 7.3 ریشتری تا بحال جان بیش از 500 تن را در مرز ایران و عراق در استان کرمانشاه با لرزش خود گرفت. مسئولین می گویند بیش از 40 هزار ملک که اکثرا غیرقانونی و تقلبی ساخته شده بودند بکلی خراب و یا آسیب دیده اند. از بیمارستان 15 میلیون دلاری و تا مدرسه های تازه ساخته شده و مجموعه تازه ساخته شده ی مهر ، حتی سربازخانه های ارتش، همگی خراب شدند. هنوز کسی نمی داند چه تعدادی از مردم بیگناه فقط به خاطر این ساختمان های دولتی و تقلبی جان خود را از دست داده اند. 

این زلزله چیزی که برهنه دفن شده بود بیرون آورد . همان چیزی که ایرانیان مدتها می گفتندک یعنی ، فساد دولتی و سازمانهای وابسته و ساختمانهای تقلبی که زیر ساخت ایران را تشکیل می دهد.

مجوزهای ساختمانی که با رشوه گرفته شده اند و بساز و بفروش های وابسته به دولت و مسئولین که برای صرفه جویی و سوء استفاده بیشتر هیچ مقررات ایمنی را رعایت نمی کنند ، بازرسان شهرداری که با گرفتن رشوه مراحل مختلف ساختمان را بدون در نظر گرفتن کنترل و کیفیت تایید می کنند تا چند برابر حقوق ماهیانه خود را به قیمت جان مردم به دست آورند.

همه این فساد و رانت خواری در سالهای گذشته و قبل از این زلزله جان مردم را هرروزه می گرفت . افزایش شدید حوادث صنعتی در سالهای اخیر، از انفجارهای لوله گاز تا آتش سوزی ها حتی در درون پالایشگاه ها و کارخانه و کوچه و خیابان همه و همه دلایل و نوع این فساد را خود افشاء می کنند.

در سال گذشته ساختمان بلند پلاسکو در مرکز تهران آتش گرفت و در حضور چشم همگان فروریخت . 20 تن از آتش نشان ها سوختند. کشته شدن صد ها تن در معدن شمال ایران. بنیادهای مذهبی ، مثل بنیاد مستضعفین و یا دیگر به اصطلاح سازمان های خیریه متعلق به دولت به گفته خود دولت 22 مقررات ساختمانی را رعایت نکرده اند . در همه نقاط ایران این غفلت ها و رانت خواری و فاجعه ها هروزه اتفاق می افتد و کسی هم اصلا مجازات نمی شود .

رئیس جمهور دوباره منتخب ایران سه شنبه گذشته برای دیدار از زلزله زدگان به سرپل ذهاب ، یکی از شهرهایی که بدترین وضعیت را داشت رفت، آقای روحانی روبروی ساختمانهای تقلبی خراب شده که توسط محمود احمدی نژاد ، رئیس جمهور سابق ساخته شده بود ایستاد و در حالی که به فقرا نگاه می کرد ، خواستار بررسی کیفیت ساخت این پروژه های ساختمانی شد.

آقای روحانی که از درون ، دریچه سقف ماشین بیرون آمده بود و در حالی صحبت می کرد که ساکنان خشمگین ماشین او را محاصره کرده بودند. او در حالی که کنار ساختمان قدیمی و در کنارش ساختمان جدید بیمارستان امام خمینی ایستاده بود گفت: نگاه کنید ، بنظر می رسد دو ساختمان وجود دارد ، یکی که توسط مردم ساخته شده و دیگری توسط پیمان کاران دولتی ، مشاهده کنید ساختمان قدیمی هنوز پابرجاست و این ساختمان خراب شده است . او افزود ما باید مجرمان را پیدا کنیم. مردم منتظر ما هستند تا مجرمین را معرفی کنیم ، ما نیز این کار را انجام خواهیم داد.

مسکن و پروژه هایی که برای افراد محروم ساخته شده در سراسر کشور توسط این پیمان کاران ساخته می شوند و تنها بخش کوچکی توسط خود دولت ساخته می شود . تنها در خارج تهران در منطقه بوم هن 40 ساختمان بلند از این نوع در کنار باریکه از کوه ساخته شده که نه تنها همین گونه ساخته شده بلکه در جای نامناسب ساخته شده اند. تحلیلگران می گویند مشکل اصلی فساد گسترده ایست که در ایران وجود دارد.

سعید لیلاز اقتصادان ایرانی که از دولت روحانی و انتخاب او حمایت کرده بود می گوید، مبارزه با فساد موسسات دولتی یعنی مبارزه با خود فساد و خود دولت ، هیچ درمان کوتاه مدتی برای این معزل بعنوان علاج وجود ندارد . او همچنین گفت دولت پول این پیمانکارها را نیز پرداخت نکرده است و یا بعبارتی کمتر از آنچه باید میپرداخت، پرداخت کرده است. خوب بطور طبیعی اینها هرکجا که می روند و در هر شغلی که باشند و هرکجا که می توانند تقلب می کنند .

بیست و سه نفر در اسلام آباد که یک شهر بایر با چند قطار درخت در مسیر مرز ایران و عراق است جان خود را از دست داده اند. اما بطور معجزه آسایی تعداد زیادی در داخل بیمارستان که 126 تخت و بیمار داشت زنده ماندند . آسانسور با همراه با افراد داخل آن، سقف خراب بیمارستان و زمینی که مثل تخته دایب شیرجه می لرزید ، کشته ای باقی نگذاشت و 126 بیمار بیمارستان در بخش های اضطراری و حیاتی بیمارستان در حال فریاد کشیدن به این طرف و آن طرف می دویدند . محمد فردین قنبری مسئول اداری بیمارستان می گفت درست مثل جهنم بود و کارکنان نیز نمی توانستند کاری کنند.

او گفت باور کردنی نیست، این مکان بیمارستان است و حتی وقتی زلزله اتفاق می افتد می بایست امن باشد، چگونه اجازه می دهند چنین اتفاقاتی بیافتد.

احمد صفری نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی ایران با خشم می گوید آمار کشته شدگان دو سه برابر  تعدادی است که رسانه ها گفته اند و مسئولین اعلام کرده اند . من فکر می کنم بیش از هزاران نفر جان خود را از دست داده اند . وقتی  فقط 70 نفر در یک خیابان در سرپل ذهاب کشته می شوند ، 250 نفر در ساختمان های مسکن مهر کشته شده اند، چطور پانصد تن کشته شده اند؟  آقای جعفری از آنچه او فقدان امداد و کمک رسانی برای قربانیان نامید با عصبانیت انتقاد کرد و گفت متاسفانه هنوز بعد از اینهمه روز و مدت هیچ کمکی به روستاها و مناطق زلزله زده توزیع نشده است . فقط 10 درصد از روستا ها چادر دریافت کرده اند.

انتقاد فزاینده مردم و مسئولین از ساختمان های تقلبی و عدم امداد رسانی به منطقه هرروز در حال افزایش است .

مشکل بزرگ ایران فساد است .

 

https://www.nytimes.com/2017/11/15/world/middleeast/iran-earthquake-construction-corruption.html?rref=collection%2Ftimestopic%2FIran&action=click&contentCollection=world&region=stream&module=stream_unit&version=latest&contentPlacement=3&pgtype=collection

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top