آخرین اخبار

نگرانی در بازار بزرگ تهران؛ قلب اقتصاد ایران تندتر می زند

یک فروشنده می خواهد برای زندگی بهتر به اروپا مهاجرت کند و به همین علت هرآنچه که دارد را به حراج گذاشته است. مادری می خواهد هرچه سریعتر خریدهای پیش از عروسی دخترش را انجام دهد چراکه نگران است ارزش پولش همینطور پایین تر بیاید. در ایران چه می گذرد؟

10 ماه قبل
بهروز مفید
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

یک فروشنده می خواهد برای زندگی بهتر به اروپا مهاجرت کند و به همین علت هرآنچه که دارد را به حراج گذاشته است. مادری می خواهد هرچه سریعتر خریدهای پیش از عروسی دخترش را انجام دهد چراکه نگران است ارزش پولش همینطور پایین تر بیاید. در ایران چه می گذرد؟

اینها و خیلی چیزهای دیگر تنها یک لحظه از زندگی 80 میلیون ایرانی است که تحت مدیریت حسن روحانی پیش می روند. آنها بسیار نگران هستند و نمی دانند چه دورنمایی را باید برای خود تصور کنند.

امضای روحانی پای معاهده برجام کارساز نبود و حال وزرای تحت امر او نیز با سخنانشان بر نگرانی مردم می افزایند چراکه خودشان هم از آینده نامعلوم پیش رو نگران هستند.

همه می دانند که قرار است ماجرا خیلی سخت تر از آنچه که امروز هست پیش بیاید.

کیانا اسماعیلی، دختر جوان 26 ساله ای است که عروسی اش در پیش است. او می گوید «می دانم اوضاع قرار است خیلی سخت تر از این شود، پس باید انتظاراتمان را پایین بیاوریم.»

برای قرن ها بازار ایران، قلب تپنده اقتصاد و سیاست در کشور بوده است. در حالی که بسیاری از فروشندگان، آنجا را رها کرده و به مگامال های شمال شهر رفته اند، اما هنوز اینجا بازار تهران است و توانایی جمع کردن مردم را در خود دارد.

اعتصابات در بازار ایران نیز همیشه به عنوان بازویی برای اعمال قدرت بر حکومت وجود داشته است.

در همین رابطه بازاریان از پیش از انقلاب 1979 در مقابل شاه ایران -محمدرضا پهلوی- صف کشی کرده و از انقلاب اسلامی تا جایی حمایت کردند که در نهایت منجر به پیروزی این انقلاب و جایگزینی تئوکراسی شیعه با حکومت پهلوی شد.

در ماه ژوئن نیز بازاری ها در پی سقوط ارزش پولی شان که تا 90.000 ریال به ازای هر 1 دلار آمریکا رسید، تظاهرات کردند و مغازه هایشان را بستند.

اما امروز و در سپتامبر 2018، ارزش ریال ایران سقوط سهمگین تری داشته است. در بازار سیاه ایران هر 1 دلار آمریکا، 150.000 ریال ایران به فروش می رسد.

دولت ترامپ اعلام کرده است که به دنبال سقوط حکومت ایران با اعمال فشار اقتصادی نیست در حالی که مقامات جمهوری اسلامی عقیده دارند این فشار ارتباطی مستقیم با مساله براندازی توسط آمریکا را دارد.

ترس از قحطی و کمبود نیازها، مردم را به بازار بزرگ کشانده تا هرچه سریعتر آنها را تامین کنند. مردم از سه چیز وحشت دارند؛ گرانی، قحطی و کاهش ارزش پول!

امید فرهادی، 25 ساله و وردست در فروشگاه زمرد است که لوازم آشپزخانه می فروشد. او می گوید: «در این کشور ثبات قیمت وجود ندارد. شب می خوابید و صبح که بیدار می شوید می بینید اتوموبیلی که 100 میلیون ریال بوده به 140 میلیون ریال افزایش قیمت رسیده.»

اگرچه بسیاری از ایرانیان از اقدامات ترامپ همچون خروج از توافقنامه برجام عصبانی هستند، اما مردم دیگری هستند که بیش از آن، از دست حکومت خود خشمگین می باشند.

علیرضا علی حسینی، شهروند دیگری است که به آسوشیتدپرس می گوید: «90 درصد مشکلات ما داخلی هستند. دولت و رهبر با هم هماهنگ نیستند و این باعث افزایش مشکلات شده است. شاید 5 تا 10 درصد مشکلات مربوط به آمریکا است.»

اما در این میان هستند کسانی که از ترامپ دفاع می کنند. مهدی رشید محمدزاده که مغازه کوچک طلافروشی در قسمتی از بازار بزرگ دارد در این رابطه می گوید: «یک بار با اوباما صلح کردیم، هیچوقت به اندازه آن زمان تحقیر نشده بودیم.»

زمانی که از او پرسیده شد که علت نابسامانی های اقتصادی در ایران را چه می داند، پاسخ داد: «مداخله و ماجراجویی ایران در سوریه؛ این پول ما است که در آنجا خرج می شود. ما کاری نکردیم که مستحق این شرایط باشیم اما آنها (جمهوری اسلامی) پولهای ما را به سوریه می فرستد و خودمان دیگر هیچ نداریم.»

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top