آخرین اخبار

در سوریه، حکومت ترامپ هدف جدیدی را دنبال می کند: عقب نشینی ایران

واشنگتن پست- حکومت ترامپ، فصل جدیدی را در دخالت های آمریکایی درون سوریه که عهد بسته است تا پایان جنگ داخلی آنجا بماند آغاز کرده که در پی آن تحت پروتکلی از توسعه ایران در خاورمیانه جلوگیری کند.

7 ماه قبل
بیان
A- A A+

واشنگتن پست- حکومت ترامپ، فصل جدیدی را در دخالت های آمریکایی درون سوریه که عهد بسته است تا پایان جنگ داخلی آنجا بماند آغاز کرده که در پی آن تحت پروتکلی از توسعه ایران در خاورمیانه جلوگیری کند.

دیدگاهی که هفته گذشته توسط مقامات ارشد آمریکایی بیان شده است، انحراف چشمگیری را بعد از شش ماه، که رئیس جمهور ترامپ گفت که می خواهد نیرو های آمریکایی را از سوریه بیرون بیاورد و دخالت ایالات متحده را در یک درگیری که حداقل نیم میلیون نفر را کشت و دو دولت را محاصره کرد، نشان می دهد.

جیمز جفری، نماینده ویژه وزارت امور خارجه سوریه گفت ایالات متحده حضور در کشور را که احتمالا شامل یک مأموریت نظامی گسترده است تا زمانی که ایران نیروهای سرباز و نیروهای شبه نظامی را که به آنها دستور می دهد بیرون ببرد، حفظ خواهد کرد. تنها پس از آن که قدرت های جهانی معامله ی پایان جنگ را متوقف کردند، مقامات ایالات متحده انتظار چنین نتیجه ای را دارند.

جفری در روز پنج شنبه به گزارشگران گفت: رئیس جمهور ما را تنها تا آن زمان می خواهد و مابقی تصمیمات و شرایط از قبل معلوم شده اند. او همچنین افزود که خروج ایالات متحده هم چنان متصل به شکست پایدار ستیزه جویان دولت اسلامی است.

جفری چند روز بعد از این که جان بولتون، مشاور امنیت ملی اعلام کرد که تا زمانی که نیروهای ایران خارج از مرزها هستند، ایالات متحده قصد خارج شدن ندارد، اعلام نظر کرد. جان بولتون برای اولین بار از گذرگاه ایالات متحده در سوریه، برای به چالش کشیدن ایران استفاده کرد.

استراتژی جدید باعث ایجاد مشاغل برای دولت ترامپ در سوریه می شود، جایی که باید از موانع حرکت کند که شامل حمایت روسیه از رئیس جمهور سوریه بشار اسد می شود که انگیزه خود را برای ایجاد امتیازات لازم برای پایان دادن به جنگ کاهش داده است.

ایران پس از یک دهه سرمایه گذاری بزرگ پس از جنگ در سال 2011  که به طور چشمگیری گسترش یافت، بعید به نظر می رسد که به راحتی از جایگاه خود در مدیترانه عقب نشینی کند.

دولت ترامپ با شبکه ی قدرتمند نیروهای جنگی ایران، از لبنان تا عراق و یمن، به عنوان یک هدف اولیه در خاورمیانه مخالفت کرده است. اعتقاد بر این است که در سوریه، سپاه پاسداران ایران حداقل 10،000 جنگنده، از جمله شبه نظامیان شیعه و سربازان دولتی را اداره می کند، که در واقع در حال تشکیل ستون فقرات نیرویی است که به اسد کمک کرده است تا مناطق گسترده ای از کشور را از شورشیان برهاند.

فیصل ایتانی، محقق مرکز خاورمیانه در شورای آتلانتیک گفت که به نظر می رسد مقامات ایالات متحده امیدوارند که فرایند مذاکرات طولانی مدت با سازمان ملل در نهایت می تواند منجر به حل و فصل شدن مسائل سوریه شود. با این وجود و با توجه به احتمال وقوع معامله ای در هر زمان، آنها ممکن است برای یک ماموریت زمینی طولانی آماده شوند.

پیش تر، رهبران پنتاگون گفته بودند پس از اینکه سر زمین های تحت کنترل سربازان از نیروهای محلی اصلاح و تثبیت شد، نیروهای نظامی سوریه را ترک می کنند و پیشنهاد پیشروی نسبتاً کم نیرو های ایالات متحده را پس از پاک سازی آن مناطق دادند.

جیمز متیس وزیر دفاع آمریکا، در گفت و گو با خبرنگاران در هفته گذشته گفت که ارتش تا زمانی که بتواند اطمینان دهد که نیروهای محلی می توانند مانع بازجویی ستیزه جویانه مانند آنچه در عراق پس از خروج ایالات متحده در سال 2011 رخ داد، جلو گیری کند، باقی خواهد ماند.

متیس گفت: ایستادن در برابر دشمنی به قدرت مندی داعش کار آسانی نیست. داعش نام دیگر دولت اسلامی است.

پنتاگون اصرار دارد که مأموریت نظامی ایالات متحده در سوریه تغییری نکرده و رویه همچنان مبارزه با دولت اسلامی است.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top