آخرین اخبار

ایران در جوار کره شمالی؛ دو مخالف جدی سیاست خارجی ترامپ

سه کشور ایران، کره شمالی و چین طی 72 ساعت گذشته انتقادات زیادی را بر علیه سیاست های دونالد ترامپ به خاطر سیاست های اقتصادی سختگیرانه آمریکا مطرح کردند.

4 ماه قبل
بیان
A- A A+

سه کشور ایران، کره شمالی و چین طی 72 ساعت گذشته انتقادات زیادی را بر علیه سیاست های دونالد ترامپ به خاطر سیاست های اقتصادی سختگیرانه آمریکا مطرح کردند.

پرزیدنت دونالد ترامپ تحریم های بسیار سختگیرانه ای را علیه کره شمالی، چین و ایران اعمال کرده است و هر یک از این سه کشور طی 72 ساعت اخیر، تحت فشارهای جدی آمریکا قرار گرفته اند.

روز جمعه، کره شمالی تهدید کرد که سلاح های هسته ای بیشتری تولید می کند مگر آنکه آمریکا از میزان تحریم ها علیه این کشور بکاهد. سه روز بعد رییس جمهور چین، «شی جین پینگ» اعلام کرد با آنکه کشورش در یک جنگ تجاری با آمریکا به سر می برد اما تمام تلاش خود را برای تجارت با دنیا ادامه می دهد. در ایران نیز، روز دوشنبه حسن روحانی، رییس جمهور این کشور اعلام کرد تحریم های سختگیرانه آمریکا را با افتخار دور خواهد زد.

اما در کنار این دو کشور که یکی از آنها به عنوان قطب صادرات کالای بی کیفیت به کشور ایران نیز شناخته می شود، پرسش اینجاست که دقیقا در میان تمام کشورهای جهان، چرا "ایران" در کنار "کره شمالی" ایستاده و برای آمریکا شاخ و شانه می کشد؟

اما زمانی که عمیق تر به موضوع نگریسته می شود، دریافتی ها چیز دیگری هستند. ایران امروز نه تنها با آمریکا که با همسایگان خود نیز روابط حسنه ای ندارد؛ سفارت بسیاری از کشورها همچون آمریکا، کانادا و عربستان در این کشور تعطیل شده اند و هر روز بر فشار دیپلماتیک بر حکومت ایران افزوده می شود. اخیرا نیز در پی حادثه ای تروریستی در دانمارک، این کشور سفیر خود را از تهران فراخواند.

وبسایت VOX در گزارشی از این سه کشور در خصوص ایران نوشت «آمریکا به طور خلاصه از ایران می خواهد تمام اقدامات خود را تغییر دهد.»

روز دوشنبه دولت ترامپ تحریم هایی را که علیه ایران وضع شده و در پی توافق هسته ای لغو گشته بودند، بازگرداند. هدف از این اقدام، بنا بر گفته دولتی ها مجبور کردن تهران به خاتمه دادن حمایت از شبه نظامیان در خاورمیانه، پایان دادن به حمایت از رهبر سوری ها بشار اسد، جلوگیری از سرقت پولهای مردم ایران و همچنین توسعه برنامه هسته ای بیان شده است.

با وجود آنکه اقتصاد ایران با تحریم های اعمال شده بیش از پیش تاثیر مخربی را به خود خواهد دید، اما برخی تحلیلگران معتقدند عملکرد 40 ساله ایران در حوزه های اقتصادی و سیاسی نشان داده است که این کشور به فعالیت های خود ادامه خواهد داد.

با این حال بسیاری نیز معتقدند فشارهای جهانی در نهایت منجر به تغییر رفتار حاکمیت در ایران خواهد شد چرا که چندین بار تحت فشارهای داخلی و خارجی، حکومت این کشور عقب نشینی کرده است.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top