آخرین اخبار

پاسخ مثبت اوپک به ترامپ؛ تولید خود را افزایش می دهیم

اوپک پس از دو سال و به درخواست رییس جمهور آمریکا، میزان تولید خود را از ماه نوامبر افزایش داده است. حامیان اصلی این افزایش که در ضدیت با جمهوری اسلامی هستند، عربستان سعودی و امارات متحده عربی می باشند.

6 ماه قبل
بیان
A- A A+

اوپک پس از دو سال و به درخواست رییس جمهور آمریکا، میزان تولید خود را از ماه نوامبر افزایش داده است. حامیان اصلی این افزایش که در ضدیت با جمهوری اسلامی هستند، عربستان سعودی و امارات متحده عربی می باشند.

پس از کاهش ۱۶۰ هزار بشکه‌ای تولید توسط کشورهای صادر کننده نفت، حال بررسی ها نشان می دهد که مجموع ۱۵ عضو اوپک طی ماه گذشته ۳۳.۱۱ میلیون بشکه تولید کرده است که از دسامبر ۲۰۱۶ تا کنون بی سابقه بوده.

در این میان، کشور منزوی ایران در میان کشورهای صادر کننده نفت بازنده و تنها شده است.

صادرات نفت ایران در این دوره به کمتر از یک میلیون بشکه رسیده است چراکه تحریم‌های ایالات متحده آمریکا در وهله نخست، نفت این کشور را هدف قرار داده است.

به نظر می رسد با توجه به پایان مهلت ۱۸۰ روزه معافیت ها، میزان تولید و صادرات اوپک بیشتر شود تا جای خالی ایران پر شود.

تکمیل کنندگان جای خالی ایران به طور عمده عربستان سعودی و امارات خواهند بود. دونالد ترامپ از عربستان خواسته است تا به منظور جلوگیری از افزایش قیمت نفت و همچنین تحت فشار قرار دادن تهران، تولید خود را بالا ببرد.

امارات نیز اعلام کرده است که ظرفیت تولید خود را از ۳.۳۵ تا پایان سال به ۳.۵ میلیون بشکه در روز برساند.

در سوی دیگر مبادلات تجاری ایران و ترکیه نیز با کاهش مواجه شده است که به طور قطع فشارهای اقتصادی بر ایران را چند برابر می کند.

در حالی که ایران به دنبال افزایش مبادلات تجاری خود با عراق به میزان ۲۰ میلیارد دلار در سال است، این کشور به عنوان بیستمین وارد کننده کالاهای مورد نیاز از ترکیه، با کاهش مواجه شده است.

مبادلات تجاری دو کشور که در ماه های ژانویه تا اکتبر ۲۰۱۷ بالغ بر ۹.۱۹۹ میلیارد دلار گزارش شده بود در ۱۰ ماهه نخست امسال به ۸.۲۵۲ میلیارد دلار کاهش یافته است.

همچنین بر اساس گزارشات این میزان کاهش تنها متوجه واردات ایران از ترکیه نبوده و صادرات نیز با افت ۲۶ درصدی مواجه شده است. به طوری که در ماه اکتبر این میزان به رقم ۵۶۴ میلیون دلار رسیده است.

ترکیه در ۱۰ ماهه نخست سال قبل ۶.۵۹۸ میلیارد دلار کالا از ایران وارد کرده بود.

روابط ایران با همسایگان خود هر روز تیره تر شده و میزان مبادلات اقتصادی و روابط سیاسی تحت تاثیر تنش های ایجاد شده توسط رژیم این کشور قرار می گیرد.

با توجه به کاهش سطح مبادلات، به نظر می رسد سال آینده سال سخت تری برای اقتصاد این کشور خواهد بود.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top