آخرین اخبار

منشور حقوق شهروندی و پایانی که آغاز نداشت

از منشور حقوق شهروندی روحانی تنها یک لینک به وبسایت نهاد ریاست جمهوری باقی مانده که کاربران می توانند آن را دانلود کرده و صرفا بخوانند. در این میان چیزی به نام قانون وجود ندارد و به آنچه که هست نیز تمکین نمی شود.

6 ماه قبل
بیان
A- A A+

کمتر از ۳ سال پس از ابلاغ منشور حقوق شهروندی که به امضای حسن روحانی رسیده بود، حتی اصلاح طلبان هم برای جلوگیری از نقض حقوق بشر در ایران به آن استناد نمی کنند.

روزنامه های اصلاح طلب در روزهایی که بحث منشور حقوق شهروندی داغ بود، دائما به بررسی و نقد این منشور می پرداختند.

کنفرانس ها و همایش هایی با محوریت این منشور تشکیل شد که همگی به راحتی به دست فراموشی سپرده شدند.

از منشور حقوق شهروندی روحانی تنها یک لینک به وبسایت نهاد ریاست جمهوری باقی مانده که کاربران می توانند آن را دانلود کرده و صرفا بخوانند. در این میان چیزی به نام قانون وجود ندارد و به آنچه که هست نیز تمکین نمی شود.

از آذر ۱۳۹۵ تا بهمن ۱۳۹۷ رخدادهای زیادی در ایران پدید آمده است. حوادث دی ماه ۱۳۹۶، شکنجه و بازداشت فعالین کارگری (اسماعیل بخشی)، گرانی دلار و بالاتر رفتن خط فقر مطلق تنها گوشه هایی از اتفاقاتی است که شاهد بودیم.

با همه این حوادث و اتفاقات حتی دولت به استناد آنچه که خود منتشر کرده است نیز رجوع نکرد و موضوع منشور حقوق شهروندی توسط دولتی ها هم پیگیری نشد. حتی در کلام رییس جمهور و هیئت وزیران هم دیگر صحبتی از این منشور نشد.

علی تاجرنیا از نمایندگان مجلس جنجالی و پرحاشیه ششم کل موضوع منشور حقوق شهروندی را یک «پز سیاسی» می داند.

وی در گفتگو با روزنامه اعتماد گفت: من احساس می‌کنم که این مساله بیش از آنکه به شکل باور جدی درآمده باشد، شبیه یک «پز سیاسی» تلقی کرد و به همین دلایل فکر می‌کنم که نتوانست این موضوع توفیقی پیدا کند.

این عضو دفتر تحکیم وحدت معتقد است عدم پیگیری منشور حقوق شهروندی از جانب دولت، موجب بی اعتمادی مردم به دولت می شود.

وی اظهار کرد: تبعات این مساله بی‌اعتمادی مردم است. مردم انتظار دارند که وقتی دولت یک مساله‌ای را مطرح کرد، آن مساله را به صورت جدی دنبال کند. مردم وقتی ببینند که چنین موضوعاتی پیگیری نمی‌شود، اعتمادشان سلب می‌شود. این مساله در درازمدت باعث آن می‌شود که اعتماد افکار عمومی به نهادهای انتخابی را کم می کند.

رها کردن منشور حقوق شهروندی موجب سلب اعتماد مردم نیز شد چرا که احساس عمومی بر این بود که دولت توان حفظ حقوق ذیل فصول این منشور را ندارد.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top