آخرین اخبار

آیا جمهوری اسلامی آغازگر جنگ مستقیم در منطقه است؟

توان و دانش علمی جمهوری اسلامی در جنگ های الکترونیکی، اقتصادی و سیاسی به هیچ عنوان قابل قیاس با توان کشورهای توسعه یافته نیست. فشار در سطح جهانی برای منزوی کردن رژیم ایران امروز دیگر موضوعی پنهان نیست.

3 ماه قبل
بیان
A- A A+

توان و دانش علمی جمهوری اسلامی در جنگ های الکترونیکی، اقتصادی و سیاسی به هیچ عنوان قابل قیاس با توان کشورهای توسعه یافته نیست.

فشار در سطح جهانی برای منزوی کردن رژیم ایران امروز دیگر موضوعی پنهان نیست.

دونالد ترامپ از برجام خارج شد که مسئولین رژیم با چراغ به دنبال باراک اوباما باشند. پس از آن به یکباره میدان جنگ را در سوریه ویران شده خالی کرد. در همین حال با سفرهای برنامه ریزی شده مایک پمپئو به هندوستان و عراق، این ایران بود که آخرین سنگرهای امید خود را از دست داد.

پس از همه اینها، قرار دادن نام سپاه به همراه تمام مجموعه های وابسته به آن در لیست تروریسم، به تدریج جمهوری اسلامی را ضعیف تر از پیش کرد.

تحریم های ایالات متحده به شکل شوک آوری، جمهوری اسلامی را در منگنه قرار داد. این تحریم ها به یک باره اعمال نشدند بلکه برای قطع کردن سر هشت پای رژیم تهران، یکایک دست های آن در ابتدا قطع شد.

اکنون به نظر می رسد گربه ای که کنج کمد نگه داشته شده، ترسیده است و احتمال می رود اولین پنجه هایش را بکشد.

اگر جمهوری اسلامی وارد جنگ با آمریکا شود، قطعا بازنده اصلی خواهد بود اما در عین حال نمی تواند در گوشه بنشیند و شاهد اضمحلال خود باشد.

با آغاز یک جنگ یا درگیری در منطقه از سوی ایران، رژیم این کشور می تواند مدت بیشتری را به حیات ادامه دهد.

تحلیلگران وابسته به باندهای سپاه در داخل معتقدند تحریم سپاه با ابزار تروریست خواندن آن، تاثیر فوری بر اقتصاد کشور نمی گذارد.

این افراد معتقدند که سپاه باید با ابزارهای فشار اقتصادی خود در نقاطی که سرمایه گذاری های عمده انجام داده است، آمریکا را به عقب نشینی وادار کند.

در حالی که این تحلیلگران امروز به سادگی از میزان نفوذ اقتصادی سپاه و سرمایه گذاری در کشورهای عراق، سوریه و افغانستان سخن می گویند، اعتراضات مردم داخل کشور به این نوع سیاست ها همچنان سرکوب می شود.

با این حال تصور آنکه با فشار بر عراق و افغانستان اگر موضوع سوریه را دستکم تا الان نادیده بگیریم، سپاه می تواند ایالات متحده را به عقب نشینی از مواضع خود وادار کند، بیشتر به شوخی شبیه است.

بر اساس پیش بینی های بانک جهانی، عراق در سال ۲۰۱۹ با رشد ۲.۸ درصدی در اقتصاد خود روبرو خواهد شد.

این پیشرفت به واسطه ارتباط این کشور با ایالات متحده و اتصال به جرگه ارتباطات با کشورهای اروپایی است.

در این میان به نظر نمی رسد مجموعه ای مثل سپاه بتواند بیش از دخالتی در امور اقتصادی این کشور انجام دهد.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top