آخرین اخبار

ظریف باز هم پرواز کرد؛ اینبار سوریه و ترکیه

سفرهای محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه روحانی بسیار محدود شده است. او حالا به کشورهایی سفر می کند که احتمال می دهد شاید راه گریزی برای ورشکستگی سیاسی رژیم تهران پیدا کند.

5 ماه قبل
بیان
A- A A+

سفرهای محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه روحانی بسیار محدود شده است. او حالا به کشورهایی سفر می کند که احتمال می دهد شاید راه گریزی برای ورشکستگی سیاسی رژیم تهران پیدا کند.

مقصد نخست وی سوریه است و او امروز راهی این کشور شد و پس از ۲ روز به ترکیه رفت.

وضعیت در دمشق کاملا مشخص است. بشار اسد تحت حمایت جمهوری اسلامی، از یک جنگ داخلی نجات یافته و به قیمت ریخته شدن خون ۴۰۰ هزار زن، مرد و کودک توانست در قدرت بماند.

در سوریه اشکالی از زندگی بر آوارهای به جای مانده از جنگ شکل گرفته است هرچند که این کشور همچنان به دلیل تعصب در قدرت ماندن رییس جمهور آن و همکاری با حکومت اسلامی ایران همچنان صحنه درگیری های پراکنده است.

پس از اعلام خروج آمریکا از سوریه، این اسرائیل بود که دیوار آهنین خود را فعال تر و حساس تر کرد. اسرائیل به طور منظم جای ایالات متحده را گرفته است و بنیامین نتانیاهو اصرار دارد که نیروهای سپاهی جمهوری اسلامی باید از خاک این کشور خارج شوند.

در قدرت ماندن نتانیاهو از یک سو و تروریستی نامیدن سپاه پاسداران از سوی دیگر، فشار بر جمهوری اسلامی را در سوریه بیشتر می کند.

ظریف به نظر می رسد به همین خاطر به سوریه رفته است. در حالی که قاسم سلیمانی از سوریه و عراق به بیرون رانده شده، سفر ظریف به سوریه، آخرین تلاش تهران است که به صورت دیپلماتیک انجام می شود.

این سفر شاید آخرین سفری باشد که با ارائه آیتم های جذاب به کشور متحد ایران، سعی می شود به نحوی امید را نهادینه کند.

به طور حتم سفر ظریف به سوریه با گفتگوهایی حول محور اسرائیل همراه است اما از پیش مشخص است که نتیجه ای برای تهران نخواهد داشت.

همچنین سفر وزیر امور خارجه به ترکیه، آخرین تیر جمهوری اسلامی در تاریکی است. تیری که شاید در زمین همسایه پرتاب شود و امیدی وجود داشته باشد که ترکیۀ قدرت گرفته در سطح خاورمیانه، کمکی به ایران کند.

نزاع های هر از چندی اردوغان با واشنگتن، این فضا را احتمالا در ذهن وزیر ایرانی به وجود آورده که می تواند با انگشت گذاشتن بر محل نزاع ها، کمی از نظر آنکارا را به سوی خود جلب کند.

با این حال اردوغان نشان داده که آنچنان به جایگاه خود مطمئن نیست و اشتباهات بزرگی هم می کند. درگیری و جدال کوتاه مدت آنکارا و مسکو بر سر دمشق و همچنین مشغولیات اردوغان بر سر یگان های مدافع خلق کُرد، نشان می دهد آنچنان که احتمالا ظریف امیدوار است، سر رئیس جمهور ترکیه خلوت نباشد.

باید دید مذاکرات میان تهران و دمشق و سپس تهران و آنکارا به کدام سوی خواهد رفت. هرچه باشد یک کشور به دلیل خستگی از خسارات جنگ داخلی و خارجی و یک کشور به دلیل دلمشغولی های سیاسی و اقتصادی، توان همیاری و کمک کردن به تهران را نخواهند داشت.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top