آخرین اخبار

عدم واکنش سپاه و سلیمانی به ویدیوی تازه ابوبکر بغدادی

از زمان ارسال نامه قاسم سلیمانی به علی خامنه ای مبنی بر پایان کار داعش، حدود یک سال و نیم می گذرد. فرمانده سپاه قدس، شاخه برون مرزی سپاه پاسداران در این نامه خطاب به علی خامنه ای، "پایان داعش" را اعلام کرد.

9 ماه قبل
بیان
A- A A+

از زمان ارسال نامه قاسم سلیمانی به علی خامنه ای مبنی بر پایان کار داعش، حدود یک سال و نیم می گذرد. فرمانده سپاه قدس، شاخه برون مرزی سپاه پاسداران در این نامه خطاب به علی خامنه ای، "پایان داعش" را اعلام کرد.

در نامه او برای خطاب قرار دادن داعش از عبارت «گروه تروریستی خلافت اسلامی (داعش سابق)» استفاده شد که این فتنه خطرناک به گفته او، ۶ سال پیش "پیچیده و آغشته به سمّ صهیونیسم و استکبار همچون طوفانی ویرانگر، عالم اسلامی را درنوردید".

پس از نامه او، حسن روحانی نیز پایان خلافت خودخوانده داعش را به خامنه ای، سپاه پاسداران و شخص قاسم سلیمانی تبریک گفت.

مدتی پس از این نامه ها، حملات داعش در عراق و سوریه ادامه پیدا کرد. با این حال واکنش جدی به آن نشان داده نشد.

یک سال و نیم پس از انتشار این نامه، جمهوری اسلامی و سپاه قدس تصمیم به خروج از سوریه (کلان) و عراق (جزء) را ندارد.

اکنون و پس از همین مدت، رهبر داعش در پیامی ویدیویی که در کانال الفرقان در تلگرام منتشر شد، تصویر خود را پس از ۵ سال دوباره عیان ساخت.

ابوبکر بغدادی، ۴۷ ساله و متولد عراق در این ویدیو به طور محسوسی سالخورده نشان می دهد و آن جوان سرحال ۵ سال قبل که انگشت اشاره خود را با تحکم حرکت می داد نیست.

با این حال این شکستگی تنها در چهره او وجود دارد و نشانی از بیماری یا ناتوانی در ظاهر رهبر خشن ترین گروه اسلامگرا دیده نمی شود.

بغدادی در این ویدیو می گوید انتقام زندانیان و کشته شدگان داعش را می گیرد.

او همچنین اعلام کرد که نبرد علیه غرب یک نبرد طولانی مدت است. او کشورهای اسلامی را مورد تهدید قرار نداد.

هرچند که کشورهای درگیر جنگ، هنوز صحت این ویدیو را تایید نکرده اند اما به نظر می رسد شایعات مبنی بر مرگ او بر اثر بمباران یا بیماری دیابت صحت ندارد.

جمهوری اسلامی به طور کاملا رسمی به این ویدیو واکنش نداده است و تنها برخی وبسایت های خبری از قول مشاور رییس جمهور نوشته اند: داعش هنوز خطری جهانی است.

همچنین هیچ واکنشی از سوی سرداران سپاه یا قاسم سلیمانی منتشر نشده است و در کل این روزها کمتر از هر زمان دیگری، سلیمانی به چشم می آید.

سرویس های اطلاعاتی در حال بررسی ویدیوی منتسب به رهبر دولت اسلامی عراق و شام هستند و تا کنون هیچ چیزی تایید نشده است.

در همین حال وزیر دفاع فرانسه خاطرنشان کرد: اگر این ویدئو درست باشد، چیزی را که ما تکرار کرده‌ایم، تأیید می‌کند: داعش قلمرویی ندارد، اما از بین نرفته است.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top