آخرین اخبار

خوشحالی ایران از جنگ تجاری چین و آمریکا دوامی ندارد

جمهوری اسلامی از طریق رسانه های خود دائما بر طبل جنگ و آشوب در میان سایر کشورها کوبیده است. نظام ایران سرگرم بودن آمریکا در جنگ تجاری با چین و جنگ سیاسی با روسیه را به نفع خود می بیند.

6 ماه قبل
بیان
A- A A+

جمهوری اسلامی از طریق رسانه های خود دائما بر طبل جنگ و آشوب در میان سایر کشورها کوبیده است. نظام ایران سرگرم بودن آمریکا در جنگ تجاری با چین و جنگ سیاسی با روسیه را به نفع خود می بیند.

استفاده از خبرگزاری ها برای القای این موضوع که تمام دنیا در جنگ و نابرابری هستند و این صرفا ایران اسلامی است که وضعیت بهتری دارد، راهکاری است که همیشه استفاده شده است.

همچنین همین اخبار که صرفا در جهت مصرف داخلی تولید و منتشر می شوند، به این علت دائما فعال هستند که ضعف داخل پوشیده شود.

این مساله به نوعی سانسور خبری محسوب می شود که به طور مثال تمام آمریکا در کاخ سفید خلاصه می شود و آن بخشی از کاخ سفید هم پررنگ می شود که در جنگ با سایر کشورها است.

آنچه که این روزها البته در رسانه های جهان هم مطرح است موضوع Trade War یا جنگ تجاری میان چین و آمریکا است.

دونالد ترامپ تعرفه های سنگینی را علیه کالاهای چینی وضع کرده و از سوی چین نیز بازار آمریکا تحت تاثیر قرار گرفته است.

با این حال این مشکل غیر قابل حلی میان طرفین نیست چرا که چین به دلیل صادرات فوق چشمگیر به آمریکا، حاضر به از دست دادن بازار این کشور نیست.

رپورتاژهای ضد خبر این خبرگزاری ها در حالی مانور داده و بر بوق جنگ های مختلف دمیده می شود که همین اکنون ایران نیز در نزدیکی یک آتش شعله ور در منطقه است.

اما خوشحالی نظام ایران از افزایش قیمت نفت برنت و اندک آشفتگی های اوپک به علاوه جنگ تجاری با چین دوامی نخواهد داشت.

به سادگی می توان همکاری اوپک با کشورهای غربی را شاهد بود که کمک این سازمان در جایگزین کردن نفت عربستان سعودی به جای ایران همین امروز قابل مشاهده است.

ایران حتی توان امتیازگیری از سازمانی که چند دهه قبل به آن پیوسته را ندارد و اوپک به جای آنکه حامی کشورهای صادرکننده نفت به شکل متحد باشد، ایران را کنار گذاشته است.

چین به عنوان بزرگترین صادرکننده کالاهای مختلف به جهان، حالا تصمیم گرفته که همان اقدام آمریکا را انجام دهد. به این خاطر تعرفه های برخی کالاهای وارداتی از این کشور را افزایش داده است.

اما در نهایت همانطور که ذکر شد، این بازار پر رونق کالاهای ارزان قیمت چینی است که نیازمند گردش اقتصادی در آمریکا به عنوان یک کشور مصرف گرا است.

خالی شدن دست ایران از مذاکره سیاسی در حالی که روسیه نیز از دست رفته تلقی می گردد، نهایتا این کشور را صرفا امیدوار به اخبار جنگ های تجاری می کند که جهت کاهش احتمالی قیمت اقلام در داخل عملی صورت گرفته باشد.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top