آخرین اخبار

یک توافق ماندگار با ایران؛ نرمال شوید تا نرمال شویم!

همواره یک راه حل عادی برای پایان یافتن جنگ اقتصادی آمریکا علیه ایران وجود دارد و این سخن نیز همواره در گفته های مقامات آمریکایی وجود دارد. آنها می گویند اگر ایران خواهان رفتار عادی از جانب این کشور است باید عادی رفتار کند.

8 ماه قبل
بیان
A- A A+

رژیم مذهبی ایران اگر همچون سایر رژیم های مذهبی عمل نماید، سرنوشتی مشابه همان ها هم خواهد داشت.

همواره یک راه حل عادی برای پایان یافتن جنگ اقتصادی آمریکا علیه ایران وجود دارد و این سخن نیز همواره در گفته های مقامات آمریکایی وجود دارد. آنها می گویند اگر ایران خواهان رفتار عادی از جانب این کشور است باید عادی رفتار کند.

تهران اما با تمسخر می گوید روز، ناو آمریکایی به منطقه می آید و شب شماره تماس می دهند. رهبران تهران می گویند حتی اگر قرار باشد مذاکره ای صورت بگیرد، این مذاکره با دولت فعلی آمریکا نخواهد بود.

تهران امیدوار است تا سال آینده، کاخ سفید به واسطه انتخابات تغییر موضع بدهد. همچنین سخنان نانسی پلوسی، ایران را امیدوار کرده است که ساکنان کاخ سفید آنچنان دوام نخواهند آورد.

اما نظری به آمار بیکاری و میزان مالیاتی که ثروتمندان آمریکایی را پس از روی کار آمدن دونالد ترامپ خوشحال کرد، قطعا نشان دهنده این امر است که وی چه بخواهد و چه نخواهد، در کاخ سفید ماندگار است و اکانت توییتر ریاست جمهوری در اختیار او باقی خواهد ماند.

عادی سازی روابط به طور کامل یعنی پرواز مستقیم هواپیماها از تهران به واشنگتن و بالعکس؛ یعنی تبادل دانشجو و معاملات چند جانبه؛ یعنی سرمایه گذاری متقابل در کشورها؛ یعنی ده ها هزار دانشجوی مشتاق ایرانی در دانشگاه های برتر آمریکا درس بخوانند و صدها هزار گردشگر آمریکایی به بازارهای تهران و تبریز و اصفهان برای خرید بروند.

این ها فرصت هایی است که در اختیار ایران قرار دارد اما گنبد ایدئولوژیک اجازه نمی دهد که این روابط عادی شود و به این خاطر آنها نمی خواهند رفتار نرمال داشته باشند.

اقتصاد ایران از زمانی که تحریم های نفتی توسط ترامپ شدت گرفت، تحت تاثیر قرار گرفت. صادرات نفت این کشور به کمتر از نصف رسید و تورم در این کشور تا ۴۰ درصد افزایش یافت. همچنین ریال ایران بیش از ۶۰ درصد از ارزش خود را نسبت به دلار از دست داد که این امر تاثیر مستقیم بر یکایک کالاهای مصرفی گذاشت.

ایران به عنوان دارنده چهارمین ذخیره نفت در جهان، کشوری نباید باشد که به دنبال اورانیوم غنی شده و پلوتونیوم برود. صادرات مواد غذایی ایران و بهره گیری از نفت این کشور می تواند حتی خواسته رهبر این کشور مبنی بر افزایش جمعیت تا ۱۵۰ میلیون نفر را برآورده کند و این جمعیت به راحتی زندگی کنند.

اما آنچه که رخ داده، پیروی از ایدئولوژی انقلابی در خارج از کشور و رها کردن شرکت های شبه دولتی در اقتصاد داخل است.

شرکت های خودروسازی سایپا و ایران خودرو همچنان به تولید خودروهای بی کیفیت ادامه می دهند و شهرهای بزرگ توان پذیرش ندارند. شهر تهران دائما در ترافیک است و این ترافیک هر ماه بیشتر می شود.

ایران و مردم این کشور پتانسیل بسیار ویژه ای در بهره مندی از یک زندگی با شرایط ویژه اقتصادی دارند اما تمام این موارد مستلزم عادی شدن و عادی رفتار کردن رهبران این کشور است.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top