آخرین اخبار

معامله آمریکا و روسیه بر سر رژیم ایران

شهر بیت‌المقدس (اورشلیم) محل برگزاری نشستی است که در آن مشاوران امنیت ملی سه کشور اسرائیل، آمریکا و روسیه درباره «امنیت منطقه» و «نفوذ جمهوری اسلامی در خاورمیانه» تصمیم‌گیری خواهند کرد.

6 ماه قبل
بیان
A- A A+

شهر بیت‌المقدس (اورشلیم) محل برگزاری نشستی است که در آن مشاوران امنیت ملی سه کشور اسرائیل، آمریکا و روسیه درباره «امنیت منطقه» و «نفوذ جمهوری اسلامی در خاورمیانه» تصمیم‌گیری خواهند کرد.

به گزارش «شبکه رسانه‌ای بیان» همه چیز از تیرماه 1397 یعنی از دیدار رو در روی دونالد ترامپ و ولادیمیر پوتین در هلسینکی فنلاند آغاز شد. حدود یک سال از آن دیدار و گفت‌وگوی 2 ساعته پشت درهای بسته می‌گذرد. مشخص نیست ترامپ و پوتین در کاخ ریاست جمهوری فنلاند چه مباحثی را مطرح کردند؛ اما نقش مخرب رژیم ایران در خاورمیانه، یکی از محورهای اصلی این گفت‌وگو بود.

ترامپ مشغول یک بازی کاملاً آگاهانه در خاورمیانه است و می‌داند از این بازی چه می‌خواهد. او قبل از وارد شدن به کاخ سفید یعنی در زمان مناظره‌ها و تبلیغات تلاش کرد دیدگاه مثبت خود را نسبت به روسیه و شخص ولادیمیر پوتین نشان دهد. ترامپ در ملاقات با پوتین در هلسینکی، گفته بود «توافق و برقراری روابط با روسیه امر خوبی است؛ مهم‌ترین موضوع این است که ما مسائل خوبی برای گفتگو داریم.»

پس از این دیدار بسیار مهم ترامپ و پوتین، روسیه به روش‌های مختلف به رژیم ایران خیانت کرده و حتی از نظر کلامی نیز حمایتی از علی خامنه‌ای و رژیمش نشان نداده است. دولت روسیه پس از بازگشت تحریم‌ها، همکاری‌های تجاری و مالی خود را با رژیم ایران قطع کرده است و برای همراهی با آمریکا، شرکت‌های «روس نفت»، «لوک اویل» و «زاروبژنفت» را از ایران فراخواند. این قطع همکاری به قدری برای رژیم ایران ناراحت‌کننده بود که یکی از خبرگزاری‌های حکومتی چنین تیتر زد: «روس‌ها رفتند، پشت سرشان را هم نگاه نکردند».

علاوه بر این، روس‌ها پس از تحریم نفتی ایران، برخلاف میل جمهوری اسلامی، تولید نفت خام خود به همراه اوپک افزایش دادند تا خلأ نفت ایران در بازارهای جهانی جبران و قیمت‌ها متعادل شوند.

سومین خنجر از پشت روس‌ها به رژیم ایران نه در عمل، بلکه در کلام بود. ولادیمیر پوتین اواخر اردیبهشت امسال در نشست خبری مشترک با الکساندر فن در بلن، رئیس‌جمهوری اتریش با انتقاد از نقض برجام از سوی رژیم ایران، گفت «ما نمی‌توانیم همه مسائل را حل کنیم. روسیه آتش‌نشانی نیست که همه‌چیز را نجات دهد.»

رفتار و گفتار تحقیرآمیز دولت روسیه در برخورد با جمهوری اسلامی طی یک سال گذشته در حالی است که مقامات رژیم ایران روسیه را «متحد استراتژیک» خود می‌دانند و در ماجراجویی‌های منطقه‌ای حساب ویژه‌ای روی آن باز کرده‌اند.

اما روسیه رویکرد دیگری را در دستور کار خود قرار داده و ترجیح می‌دهد در معادلات جهانی و منطقه‌ای همقدم با اسرائیل، آمریکا و عربستان باشد. در همین حال، نشستی با عنوان «موضوعات امنیتی منطقه» در شهر بیت‌المقدس (اورشلیم) در ماه ژوئن برگزار می‌شود که روسیه یک پای آن است.

این نشست به خواسته بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل برگزار می‌شود و جان بولتون، مئیر بن شبات و یکلای پاتروشف، مشاوران امنیت ملی آمریکا، اسرائیل و روسیه در آن حضور خواهند داشت تا درباره طیفی از مسائل خاورمیانه از جمله فعالیت‌های تروریستی و نفوذ مخرب رژیم ایران در خاورمیانه بحث و تصمیم‌گیری کنند. چندان دور از انتظار نیست که در این نشست، آمریکا و روسیه بر سر برخی مسائل مهم منطقه‌ای از جمله موقعیت رژیم ایران معامله کنند.

نتانیاهو نشست مشاوران امنیت ملی اسرائیل، آمریکا و روسیه را «بی‌سابقه» خوانده و یک مقام ارشد دولت ترامپ نیز در گفت‌وگو با رویترز از این نشست به عنوان یک «موقعیت دیپلماتیک استثنایی» یاد کرده است. بااین‌حال، باید منتظر نتایج و فعل‌وانفعالاتِ پس از این نشست ماند تا بتوان بررسی دقیق‌تری انجام داد.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top