آخرین اخبار

تحریم اینستکس، تیر خلاص به تلاش های ایران است

پروژه اینستکس که قرار بود ساز و کار مالی ایران و اروپا را در دست اقدام داشته باشد، با سیاست "فشار حداکثری" بر ایران احتمالا به طور کامل از بین برود.

5 ماه قبل
بیان
A- A A+

پروژه اینستکس که قرار بود ساز و کار مالی ایران و اروپا را در دست اقدام داشته باشد، با سیاست "فشار حداکثری" بر ایران احتمالا به طور کامل از بین برود.

احتمال می رود با جدی تر گرفته شدن موضوع اینستکس، سیاست فشار حداکثری آمریکا مجددا در این خصوص نیز فعال شده و اینستکس تحریم شود.

در صورتی که چنین اتفاقی رخ دهد، این آخرین تیر خلاص به تلاش های جمهوری اسلامی برای ارتباط برقرار کردن با اروپا است.

به نظر می رسد در همین رابطه که آمریکا در حال تحریم جمهوری اسلامی است، رژیم ایران نیز خود به اصل اتحاد و اجماع جهانی بر علیه خود کمک می کند.

حمله به نفتکش ها در دریای عمان باعث افزایش قیمت نفت شد و بازار سریعا به این موضوع واکنش نشان داد.

سایر بهانه ها نظیر موشک اندازی و تست سامانه های جدید دفاعی توسط سپاه پاسداران، اروپا را نیز همسو و همراه با آمریکا می کند تا یک حرف بزنند.

اگر فدریکا موگرینی، در خصوص اینستکس و برجام سخنانی به نفع جمهوری اسلامی به زبان می آورد، با همین اظهارات جرمی هانت در خصوص احتمال حمله ایران به نفتکش ها، سایر دول اروپایی نیز به این نتیجه می رسند که اگر نظام اسلامی در ایران ادامه دار باشد مشکلات عدیده ای برای اروپا هم به وجود خواهد آمد.

حملات تروریستی در فرانسه به مقر مجاهدین خلق و حمله تروریستی در دانمارک، به دولت های اروپایی اثبات می کند که جمهوری اسلامی چه در شرایط صلح و ثبات اقتصادی و چه در شرایط تحریم و سختی، دست از اقدامات خصمانه خود بر نخواهد داشت.

تحلیل کنندگان حکومتی امیدوار هستند دونالد ترامپ اقدام به تحریم اینستکس کند تا پس از شکاف میان اتحادیه اروپا و واشنگتن بیشتر شود.

از این رو احتمال می دهند که اروپا با دور زدن تحریم های آمریکا، به یاری ایران بشتابد. تحلیل هایی کاملا غلط در راستای خوراک رسانی به خبرگزاری های داخلی که در نهایت خود را نشان خواهند داد.

اروپا به دلیل بازار مصرفی که در کانادا و خصوصا آمریکا دارد، به هیچ عنوان به دنبال ایجاد تنش نیست چرا که اگر دول اروپایی نیز خود تمایل به همکاری داشته باشند، شرکت های مستقر در بخش های مختلف، این همکاری را نخواهند کرد.

خصوصی بودن واقعی این شرکت ها، به معنای عقبگرد دولت ها از همکاری با جمهوری اسلامی ایران است.

به طور کلی، گزارشات آماری نشان می دهند که میزان صادرات اروپا به ایالات متحده، ۴۴ برابر به نسبت ایران است.

ایالات متحده نیز در جنگ اقتصادی با جمهوری اسلامی قرار دارد و این موضوع به نظر نمی رسد که تحلیل های پیچیده سیاسی-اقتصادی نیاز داشته باشد.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top