آخرین اخبار

حمله به ایران چگونه انجام خواهد شد و چقدر موفقیت آمیز است؟

تندروهایی که در زمان آغاز حمله به عراق معتقدند بودند باید حتما حمله ای انجام شود، امروز هم معتقدند که همین کار صحیح است. آنها راه را هم مشخص کرده اند؛ ایجاد قحطی در کشور از طریق فشار بر اقتصاد و سپس جنگی کوبنده بر علیه رژیمی ضعیف شده.

5 ماه قبل
بیان
A- A A+

ارتش آمریکا این بار به سمت جنگ با کشوری کشیده می شود که بیش از دو برابر جمعیت و چهار برابر مساحت عراق را دارد.

تندروهایی که در زمان آغاز حمله به عراق معتقدند بودند باید حتما حمله ای انجام شود، امروز هم معتقدند که همین کار صحیح است. آنها راه را هم مشخص کرده اند؛ ایجاد قحطی در کشور از طریق فشار بر اقتصاد و سپس جنگی کوبنده بر علیه رژیمی ضعیف شده.

مساله اما به همین موضوع محدود نمی شود. این فشار جدی بر مردمی است که تحت لوای روحانیون حاکم بر ایران زندگی می کنند.

اما رژیم مستقر در ایران نه تنها هیچ تلاشی برای ذره ای کمتر شدن حجم تنش نمی کند، بلکه به شکل روزافزون بر آن می افزاید.

روز دوشنبه این تنش ها بار دیگر بالا گرفت. به دنبال سخنان حسن روحانی در تهران، به زودی باید سخنرانی دیگری از دونالد ترامپ را دید که در آن به سرزنش حکومت ایران بپردازد.

هرچند که سخنان روحانی در ایران، بازار بورس را با لرزش هایی مثبت همراه کرد و بازار ارز نیز با کاهشی بسیار اندک به مسیر خود ادامه داد، اما کافیست تا اولین سخنرانی پرزیدنت آمریکایی پخش شود تا روز بعد، واکنش منفی بازار به چشم بخورد.

همین سخنان حسن روحانی، می تواند جامعه جهانی را نسبت به مساله ایران حساس تر کند. به نظر می رسد با فشرده تر شدن تنش ها، آمریکا یا اسرائیل و یا هر دو، به صورت همزمان حملاتی را علیه تهران ترتیب دهند.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در توئیتی در واکنش به سخنان و تهدیدهای امروز حسن روحانی رئیس جمهوری ایران گفت «ایران، مراقب این تهدیدها باش.» و در انگلستان بوریس جانسون وزیر خارجه سابق این کشور گفت «به دولت ایران اصرار می کنم به تعهدات خود در برجام پایبند بماند. ايران به پیامدهای خروج از آن بیاندیشد که موجب نحیف تر شدن و شکنندگی بیشتر برجام می شود.»

حمله نظامی علیه زیرساخت های هسته ای جمهوری اسلامی دشوار خواهد و نیروهای ایالات متحده را در معرض خطر قرار می دهد. به نوشته مجله آنلاین NJ، اولین اقدام در برخورد با ایران از کار انداختن سامانه های موشک های روسی است که ساختار پیچیده ای دارند.

از آنجا که بسیاری از تاسیسات هسته ایران در مناطق شهری است، غیرنظامیان زیادی خواهند مرد و اگر پناهگاه های زیرزمینی نیز در نظر گرفته شود، موفقیت کامل در عملیات کمی بعید است.

 

چقدر این حملات موثر واقع خواهند شد؟

 

در سال ۲۰۱۲، گروهی از ژنرال ها و دیپلمات های سابق آمریکایی تخمین زدند که یک حمله کامل به ایران چند هفته طول خواهد کشید اما رژیم این کشور را تنها ۲ سال از برنامه هسته ای عقب می اندازد.

این مقامات هشدار دادند که حمله [برنامه ریزی نشده و غیر دقیق] می می تواند خطوط حمل و نقل را مختل کند. جمهوری اسلامی بارها نسبت به بستن تنگه هرمز، محل عبور یک/پنجم نفت جهان هشدار داده است.

همچنین جمهوری اسلامی توان تحرک در عراق و افغانستان برای بی ثبات کردن این دو کشور تا ایجاد حمایت از شبه نظامیان برای انجام حملات "تروریستی" علیه اهدافی خاص در اسرائیل و آمریکا را دارد.

به طور مثال مجتبی ذوالنور، از افراد تندرو در مجلس شورای اسلامی، به تازگی گفته است که اگر حمله ای از جانب آمریکا صورت بگیرد، عمر اسرائیل بیش از نیم ساعت نخواهد بود.

توافق برجام در سال ۲۰۱۵ می توانست جمهوری اسلامی را دست کم ۱۵ سال به عقب بفرستد. جامعه جهانی موفق شده بودند تا در ساختار هسته ای و امنیتی ایران نفوذ کنند و هر زمان که تمایل دارند بازرسان آژانس از مراکز هسته ای بازدید نمایند و در این میان چین و روسیه نیز به این توافق رضایت داشتند.

برخی تندروهای آمریکایی از ابتدا نیز مخالف خروج یکباره آمریکا از برجام بودند. به طور مثال سناتور رابرت منندز معتقد بود که بهتر است ترامپ پیش از خروج، بر سر موضوع تازه ای توافق می کرد هرچند که او اضافه می کند باراک اوباما نیز باید همان زمان محکم کاری بیشتری به خرج می داد.

هرچند که برخی تحلیلگران معتقدند برای کنترل کامل یک ایران بدون دستیابی به سلاح هسته ای، بدون توانایی های موشکی و بدون سرکشی سرداران سپاه و بدون توان در تقویت شبه نظامیان برای جهان بهتر است اما نمی توان اظهارات رئیس جمهور فعلی را نیز نادیده گرفت که ایران از کنار برجام، به گروه های حامی خود در خارج از مرزهایش اضافه می کند.

ترامپ تلاش می کند پیروز قمار با کارت ایران شود. همکاران سابق او موفق شدند خاورمیانه را به زانو درآورند اما هنوز تا پایان کار سر این هشت پا، زمان لازم است.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top