آخرین اخبار

یوسف جبارین: نتانیاهو از تنش ایران در خاورمیانه سود می برد

یک مقام پارلمانی اسرائیل می گوید بنیامین نتانیاهو از تنش میان تهران و واشنگتن برای در قدرت ماندن خود و به نفع قدرتش استفاده می کند.

4 ماه قبل
بیان
A- A A+

یک مقام پارلمانی اسرائیل می گوید بنیامین نتانیاهو از تنش میان تهران و واشنگتن برای در قدرت ماندن خود و به نفع قدرتش استفاده می کند.

نخست وزیر اسرائیل که دست بالا را در ارائه کنفرانس بر علیه جمهوری اسلامی طی ماه های گذشته داشت، پس از شکست انتخابات ماه آوریل حالا با یک انتخابات دیگر در سپتامبر روبرو است.

حزب لیکود آقای نتانیاهو در دور قبل نتوانست رای جناح های محافظه کار و سنتی اسرائیل را به دست آورد.

آقای یوسف جبارین، از نمایندگان عرب اسرائیلی حزب "حدش تعال" توضیح می دهد که چگونه نتانیاهو تلاش می کند تا ایران را در مرکز گفتگوها بگذارد تا خود از این آب گل آلود ماهی بگیرد.

او می گوید: «نتانیاهو تلاش می کند تا به هر شکلی که شده بقا پیدا کند. یک جنگ درون دولتی و در نهایت افزایش تنش با نوار غزه و تهران می تواند او را موفق کند.»

نتانیاهو می خواهد ایران، موضوع اصلی خاورمیانه باشد. برخی فسادهای افشا شده و تنش های قضایی در اسرائیل، سد راه نخست وزیر این کشور برای پیروزی و ادامه بقا است به همین خاطر متمرکز شدن ایران در موضوع خاورمیانه و گره خوردن نام این کشور به نام منطقه، می تواند حساسیت ها را از سمت نتانیاهو دور کند.

او همچنین توانسته کشورهای عرب منطقه را متقاعد کند که ایران دشمن اصلی اسرائیل و سایر کشورهای منطقه است. منافع مشخصی از بابت حمله به ایران و هدف قرار دادن این کشور برای او وجود دارد.

شب گذشته آقای نتانیاهو از انگلستان، فرانسه و آلمان خواست تا به دنبال کارشکنی های تهران در غنی سازی اورانیوم، تحریم هایی را علیه جمهوری اسلامی وضع کنند. او حرکت ایران برای دستیابی به اورانیوم با غنای بالاتر را با حرکت ارتش نازی در رایلند در سال ۱۹۳۶ مقایسه کرد. 

به عقیده او، جمهوری اسلامی همان مسیری را طی می کند که آلمان نازی پیش از این رفته بود و این مساله برای اروپا، مساله ای آشنا است.

در تهران اما مقامات مسئول می گویند اگر اروپایی ها خیلی نگران برجام هستند، به آن برگردند و پایبند باشند.

در ادبیات جمهوری اسلامی، پایبندی به برجام به معنای راه اندازی کانال های مالی با کشورهای جهان و دور زدن تحریم های آمریکا است. ایران صراحتا از اروپا می خواهد که بی توجه به تحریم های آمریکا، با این کشور تجارت کنند.

دکتر جبارین می گوید هر گونه تنش با ایران قطعا خطرناک است اما به نظر می رسد نتانیاهو تلاش می کند تا مانع امضای یک توافقنامه صلح شود.

این تنش ها البته می توانند در اسرائیل هم شکل بگیرند. آنها دارای سلاح هسته ای هستند و فعالیت های خود را دور از چشم آژانس بین المللی انرژی اتمی انجام می دهند.

«یک استاندارد دوگانه وجود دارد. از یک طرف آنها که خود سلاح هسته ای دارند، اجازه نظارت و دسترسی آژانس را به تاسیسات خود نمی دهند و از سوی دیگر خواهان نظارت جدی بر فعالیت های ایران هستند.»

دکتر جبارین امیدوار است که ائتلاف احزاب عربی اسرائیل شکل بگیرند و آنها در انتخابات اکتبر پیروز شوند تا پس از آن به جای تنش، راه مذاکره را با جمهوری اسلامی در پیش بگیرند.

او می گوید ایرانی ها مایل به مذاکره هستند و چه چیزی بهتر از این می تواند باشد. هرچیزی به جز گفتگو و دیپلماسی، جایگزین بدی برای اداره امور است.

هرچند که این سخنان به نظر می رسد نوعی حرف های تبلیغاتی و عوام فریبانه است اما تلاش های برخی احزاب در اسرائیل در رقابت با نتانیاهو می تواند نفعی برای جمهوری اسلامی داشته باشد.

اما در نهایت این رژیم ایران است که می خواهد اسرائیل را نابود کند. شاید با افزایش فشار اقتصادی و طرح "فشار حداکثری" ترامپ و در نهایت روی کار آمدن فردی معتدل تر در اسرائیل، در نهایت تهران راضی به دقایقی نشستن پای میز مذاکره بشود.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top