آخرین اخبار

خبرساخت پایگاه نظامی آمریکایی در عربستان رسمی شد

دولت ترامپ در راستای حمایت از متحد منطقه ای خود، عربستان سعودی، بیش از ۵۰۰ سرباز را راهی ریاض کرده است. به دنبال تهدیدات جمهوری اسلامی بر علیه کشورهای منطقه، این اقدام صورت گرفت و حالا خیال ریاض از بابت تهدیدات تهران کمی راحت تر است.

4 ماه قبل
بیان
A- A A+

دولت ترامپ در راستای حمایت از متحد منطقه ای خود، عربستان سعودی، بیش از ۵۰۰ سرباز را راهی ریاض کرده است. به دنبال تهدیدات جمهوری اسلامی بر علیه کشورهای منطقه، این اقدام صورت گرفت و حالا خیال ریاض از بابت تهدیدات تهران کمی راحت تر است.

این ۵۰۰ سرباز به سمت پایگاه هوایی شاهزاده سلطان، واقع در یک منطقه بیابانی در شرق ریاض خواهند رفت. گزارشات حاکی از آن هستند که سربازان اقدام به تجهیز فرودگاه به سامانه موشکی پاتریوت خواهند کرد؛ خبری بد برای تهران!

این حمایت مستقیم آمریکا از عربستان پس از آن صورت پذیرفت که دولت ترامپ به خاطر حمایت تلویحی با سکوت از عربستان به دنبال قتل جمال خاشقچی مورد انتقاد قرار گرفت.

با اینحال دولت ترامپ می گوید روابط عربستان و آمریکا بسیار حساس است و کاخ سفید خود را متعهد به حمایت از این کشور می کند.

به نظر می رسد با استقرار سامانه های موشکی با هماهنگی کامل ریاض، خطر جنگ قوی تر می شود.

ماه گذشته دولت ترامپ اعلام کرد که به دنبال افزایش تنش با جمهوری اسلامی، ۱۰۰۰ سرباز به خاورمیانه می فرستد. دولت نگفت این سربازان به کدام کشور می روند اما به نظر می رسد دستکم نیمی از آنان به عربستان سعودی رفته اند.

هرچند که نیویورک تایمز این خبر را پیش از این منتشر کرده بود اما دونالد ترامپ اعلام کرد که این اخبار Fake News هستند و نباید به آنها توجه کرد.

تصاویر ماهواره ای که به دست CNN رسیده، فعالیت نظامیان را در این نقطه نشان می دهد و می توان تجهیزات نظامی را نیز در آن مشاهده کرد.

تا کنون پنتاگون در خصوص این تجهیزات، نیروهای آمریکایی و کارگاه هایی که در حال انجام فعالیت در عربستان هستند اظهار نظری نکرده است. سعودی ها نیز در این خصوص واکنش خاصی نشان نداده اند.

روابط عربستان و آمریکا از نظر نظامی قوی تر می شود. اخیرا ایالات متحده ۸.۱ میلیارد دلار تسلیحات نظامی به این کشور فروخته است.

تهدیدات جمهوری اسلامی بر علیه کشورهای منطقه ای باعث تجارت سودآور اسلحه در کشور شده است.

کشورهای منطقه ای که خود از آشوبگری تهران در هراس هستند، پس از تحریم نفت ایران هراس بیشتری را احساس می کنند.

به همین خاطر ایالات متحده تصمیم گرفته است که کشورهای منطقه ای را که تحت فشار از جانب رژیم ایران قرار دارند حمایت کند.

حمایت آمریکا از عربستان سعودی و امارات متحده عربی در حالی صورت می گیرد که دونالد ترامپ پیش از این گفته بود کشورهایی که نفت خود را از تنگه هرمز عبور می دهند، خودشان باید امنیت خود را تامین کنند.

از اقدامات خرابکارانه جمهوری اسلامی که منجر به فعالیت نظامی ایالات متحده در عراق، افغانستان و اکنون عربستان شده می توان به حمایت از شبه نظامیان حوثی در حمله به فرودگاه های ریاض، حمله به تانکرهای نفتی و همچنین موشک زدن به سمت منطقه سبز بغداد اشاره کرد.

اصرار واحد خارجی سپاه پاسداران و مشخصا قاسم سلیمانی به ماندن و آشوبگری در سوریه و عراق، باعث شد تا اسرائیل با فشار بر دولت اسد و البته روسیه، شبه نظامیان این گروه را از سوریه خارج کند و در خصوص عراق نیز دولت قانونی با وضع قوانین تازه در خصوص حشدالشعبی، فعالیت تهران را محدودتر کرده است.

تا کنون به انتشار این خبر واکنشی داده نشده و چین و روسیه نیز در اینباره سکوت کرده اند. اما تهران قطعا خطر بزرگتری را احساس خواهد کرد.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top