آخرین اخبار

سرمایه 6 هزار و 600 میلیارد تومانی ایرانی‌ها در جیب ترکیه

گزارش اداره آمار ترکیه نشان می‌دهد ایرانی‌ها در پنج‌ماهه سال 2019 میلادی 2 هزار و 202 خانه در این کشور خریداری کرده‌اند؛ آماری که بیانگر بسیاری از مشکلات و مسائل داخلی ایران است.

4 ماه قبل
بیان
A- A A+

گزارش اداره آمار ترکیه نشان می‌دهد ایرانی‌ها در پنج‌ماهه سال 2019 میلادی 2 هزار و 202 خانه در این کشور خریداری کرده‌اند؛ آماری که بیانگر بسیاری از مشکلات و مسائل داخلی ایران است.

به گزارش «شبکه رسانه‌ای بیان» بحران اقتصادی ایران روزبه‌روز عمیق‌تر و سایه رکود بر سر کسب‌وکارها سنگین‌تر می‌شود. جمهوری اسلامی هیچ ابتکاری برای عبور از بن‌بست کنونی ندارد و فعالان اقتصادی نیز که چشم‌انداز مثبتی را برای کشور متصور نیستند، در حال خارج کردن سرمایه‌های خود از ایران هستند.

این روزها ترکیه، ارمنستان و گرجستان به نقاطی جذاب برای سرمایه‌گذاری ایرانی‌ها تبدیل شده است؛ کشورهایی که با کیاست و آینده‌نگری در حال رونق بخشیدن به اقتصاد خود هستند و از هر موقعیتی برای توسعه همه‌جانبه خود استفاده می‌کنند.

آمارهای رسمی نشان می‌دهد تعداد ایرانی‌هایی که از طریق خرید املاک شهروند ترکیه شده‌اند، 150 درصد نسبت به سال گذشته میلادی افزایش داشته ‌است. پایگاه خبری میدل‌ایست‌آی درباره علت این افزایش چنین نوشته است «ایران از سال گذشته تا کنون بعد از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای و وضع شدید تحریم‌ها، با تورم مواجه شده است.»

بر اساس گزارش اداره آمار ترکیه، ایرانی‌ها از ماه ژانویه تا مِی سال جاری میلادی 2 هزار و 202 واحد مسکونی در شهرهای ترکیه خریده‌اند. دولت ترکیه سال گذشته قانونی را تصویب کرد که بر اساس آن، اتباع خارجی می‌توانند با خرید یک ملک به ارزش 250 هزار دلار، تابعیت و شهروندی این کشور را کسب کنند.

اگر 2 هزار و 202 خانه‌ای را که ایرانی‌ها در ترکیه خریده‌اند در 250 هزار دلار ضرب شود، عدد 550 میلیون و 500 هزار دلار به دست می‌آید که با توجه به نرخ 12 هزار تومانی دلار، رقمی معادل 6 هزار و 606 میلیارد تومان می‌شود.

در صورت ادامه روند کنونی فرار سرمایه‌ها از ایران به ترکیه، در پایان سال جاری رقم قابل‌توجه 13 هزار میلیارد تومان (بیش از یک میلیارد دلار) به ثبت خواهد رسید. فرار سرمایه‌های انسانی و مالی از ایران پس از آن شدت گرفته است که ایالات‌متحده آمریکا به دلیل رفتار مخرب رژیم ایران، از توافق هسته‌ای خارج شده و تحریم‌های اقتصادی را بازگردانده است.

سال گذشته خورشیدی اداره آمار ترکیه گزارش داده بود که ایرانی‌ها با خرید سه هزار و 652 ملک رتبه دوم را در خرید خانه به خود اختصاص داده‌اند و عراقی‌ها نیز که دچار بی‌ثباتی داخلی هستند، با خرید هشت هزار و 205 ملک رتبه نخست را کسب کرده‌اند.

طهماسب مظاهری رئیس‌کل اسبق بانک مرکزی درباره چرایی افزایش سرمایه‌گذاری ایرانی‌ها در کشورهای همسایه، دی‌ماه پارسال به مجله تجارت فردا گفته بود «در شرایطی که اقتصاد دچار بحران ارزی و بی‌ثباتی می‌شود، مردم به تکاپو می‌افتند تا به هر طریقی ارزش پولشان را حفظ کنند... به همین دلیل یکی از دلایل افزایش تقاضای مردم ما برای سرمایه‌گذاری در بازار مسکن کشورهای همسایه به همین مسئله برمی‌گردد.»

ترکیه کشوری نسبتاً دموکراتیک و به لحاظ آزادی‌های اجتماعی جایگاهی قابل‌قبول دارد. این موضوع موجب شده هرسال صدها هزار ایرانی برای تفریح، استراحت و سرمایه‌گذاری به این کشور خوش آب‌وهوا سفر کنند. در سال 2018، ترکیه میزبان 39.5 میلیون گردشگر خارجی بوده است که سود 29.5 میلیارد دلاری برای این کشور داشته‌اند.

درآمد کلان ترکیه از صنعت گردشگری در حالی است که ایران با تمام ظرفیت‌های طبیعی، تاریخی و فرهنگی خود، توانایی رقابت با این کشور در صنعت گردشگری را ندارد. کارشناسان حوزه گردشگری معتقدند که نبود آزادی‌های فردی، سیاست‌های ناکارآمد جمهوری اسلامی و خدمات بی‌کیفیت از جمله دلایل عقب‌ماندگی صنعت گردشگری ایران محسوب می‌شوند.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top