آخرین اخبار

عملیات نجات برجام با خط 15 میلیارد دلاری فرانسه

فرانسه گفته حاضر است یک خط اعتباری 15 میلیارد دلاری برای رژیم ایران در نظر بگیرد تا برجام را به طور کامل اجرا کند؛ پیشنهادی که انتظار می‌رود رئیس‌جمهوری آمریکا با آن مخالفت کند.

5 ماه قبل
بیان
A- A A+

جمهوری اسلامی که بر اثر تحریم‌ها تحت فشار مالی شدیدی قرار گرفته است، می‌گوید اگر اروپایی‌ها نفت ایران را پیش‌خرید کنند، توافق هسته‌ای را به طور کامل اجرا خواهد کرد. فرانسه نیز گفته حاضر است یک خط اعتباری 15 میلیارد دلاری برای رژیم ایران در نظر بگیرد تا برجام را به طور کامل اجرا کند؛ پیشنهادی که انتظار می‌رود رئیس‌جمهوری آمریکا با آن مخالفت کند.

به گزارش «شبکه رسانه‌ای بیان» تلاش‌های امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه مبنی بر اعطای یک خط 15 میلیارد دلاری به جمهوری اسلامی با استقبال این رژیم مواجه شده است. عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه رژیم ایران به خبرگزاری ایرنا گفته است «بعد از دریافت 15 میلیارد دلار، جمهوری اسلامی آمادگی گفت‌وگو با کشورهای 1+4 را دارد؛ اما واقعیت آن است که هنوز در خصوص دستور کار این گفت‌وگوها اختلاف نظرهای جدی بین طرفین وجود دارد.»

پیشنهاد جذاب فرانسه در حالی است که جمهوری اسلامی روز پنجشنبه 14 شهریور «گام سوم کاهش تعهدات» خود را در برجام بر خواهد داشت. هنوز معلوم نیست در ایران مرحله چه اقدامات هسته‌ای در دستور کار رژیم ایران قرار دارد. جمهوری اسلامی پیش از این در دو مرحله میزان ذخایر اورانیوم و درجه خلوص آن را افزایش داده است.

جمهوری اسلامی می‌گوید کاهش تعهدات هسته‌ای را بر اساس بند 36 سند برجام انجام می‌دهد و با این اقدام در پی آن است که اروپایی‌ها تعهدات خود را اجرایی کنند. رژیم ایران بارها از اروپا خواسته است که صادرات نفت و روابط بانکی‌اش را تسهیل کند تا برجام حفظ شود؛ اما تحریم‌های آمریکا کار را برای اروپایی‌ها بسیار دشوار کرده است.

به نظر می‌رسد اروپایی‌ها عمیقاً نگران فروپاشی کامل برجام هستند و به همین دلیل در آستانه گام سوم کاهش تعهدات جمهوری اسلامی در این توافق، حاضر شده‌اند پیشنهادی که بیشتر شبیه باج‌دهی است، به این رژیم ارائه دهند. انتظار می‌رود پیشنهاد 15 میلیارد دلاری فرانسه به رژیم ایران، با مخالفت ترامپ مواجه شود.

گفته می‌شود فرانسه با پیشنهاد 15 میلیارد دلاری در برابر نفت به جمهوری اسلامی در پی کسب منافع مالی خودش است. برخی می‌گویند در مذاکرات دیپلمات‌های ایرانی به سرپرستی عراقچی در فرانسه، این کشور خواهان تخفیف غیرمتعارف در پیش‌خرید نفت ایران شده است.

به باور ناظران مسیری را که جمهوری اسلامی آغاز کرده و در آن به باج‌خواهی هسته‌ای روی آورد است، عاقبت خوشی برای این رژیم ندارد. ملاهای حاکم بر ایران به رهبری علی خامنه‌ای با هر مرحله از نقض توافق هسته‌ای تیری را به پای خود شلیک می‌کنند. بی‌تردید ایالات‌متحده آمریکا و حتی اروپایی اگر به این نتیجه برسند که برجام دیگر قادر به مهار بلندپروازی‌های هسته‌ای رژیم ایران نیست، تصمیم‌های مهم و اثرگذاری را خواهند گرفت.

جمهوری اسلامی مرحله‌به‌مرحله در حال گروگان‌گیری هسته‌ای در جهان است و گمان می‌کند دونالد ترامپ نیز مانند باراک اوباما تسلیم این صحنه‌گردانی هسته‌ای خواهد شد. به زودی معلوم می‌شود که واکنش ایالات‌متحده نسبت به مرحله سوم نقض برجام از سوی ملاها چه خواهد بود.

هرچند ظریف گفته «زود است که از مرگ برجام حرف بزنیم»، همه آگاه‌اند که دیگر چیزی از برجام باقی نمانده و رژیم ایران اگر در مناقشه هسته‌ای پا را فراتر از این نمی‌گذارد، صرفاً به دلیل ترس از آمریکای دونالد ترامپ است.

بااین‌حال، جمهوری اسلامی چیزی برای از دست دادن ندارد و به همین خاطر گاهی رفتارهایی از خود نشان می‌دهد تا به اروپایی‌ها بگوید آب از سرمان گذشته است، پس بیاید ما را نجات دهید تا قبل از اینکه خرابکاری‌های دیگری به بار بیاوریم. رژیم ملاها در بن‌بستی تاریخی گرفتار شده و برای نجات خود کاری جز رجزخوانی و پرخاشگری با پوشش فعالیت‌های دیپلماتیک از دستش برنمی‌آید.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top