آخرین اخبار

امپراطوری سپاه و حمله پار تیزانی روحانی

ایران روحانی نیروهای سپاه پاسداران را با دستگیری و کاهش بودجه مواجه کرده است.

2 سال پیش
بیان
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

توماس اردبرینک تحلیگر توانای امور ایران در نیویورک تایمز در مقاله ای با این عنوان می نویسد.

تهران - یک نهاد، از مقر خود در یک شرکت تجاری در ساختمانی غول پیکر 9 طبقه در یک محله ی مجلل تهران، ، عملیات خود را در سراسر ایران سازماندهی میکند. این نهاد بزرگترین غول اقتصادی ایران است، که با انحصار طلبی  و سکوت دولت وملت و حمایت رهبر توانسته همه چیز و تقریبا کل اقتصاد ایران را منحصرا در دست و کنترل خود بگیرید . از ساختمان مساجد گرفته تا فرودگاه ها، تاسیسات نفت و گاز، بیمارستان ها و آسمان خراش ها همه و همه در این مقر هدایت می شوند.

نگهبانان مسلح در حال نگهبانی از درهای ساختمانی هستند که با پوسترهای کوچک بزرگی از تصاویر افراد ی که در جنگ های فعلی در سوریه و عراق جان داده اند و تصویر بزرگی از رهبر ایران در دیوارهای بیرونی آن و چند موشک تزیین شده است.

اما این یک شرکت معمولی نیست. شرکت و یا قرار گاه خاتم الانبیاء، که نام آن بعنوان " آخرین پیامبر" مهر و موم این شرکت است، مهمترین بخش نخبگان اقتصادی سپاه پاسداران ایران است. این شرکت در واقع و تقریبا 1.5 میلیون نفر را شامل می شود، از جمله تمامی قراردادی های فرعی و پیمانی با تمامی شرکت های زیر مجموعه این شرکت که توسط هیت مدیره به ریاست محمد علی جعفری بالاترین رده و یکی و فرماندهان اصلی نظامی سپاه و دیگر مقامات این نهاد رهبری می شود، اداره می شود.

 

با این حال، نشانه های بیرونی این شرکت نشان و حکایت از قدرت، جریان های تندرو قدرتمندی می دهد که باعث بروز کسب و کارش شده است.

حسن روحانی رییس جمهور ایران، در این حمله سراسری به دنبال فرو نشاندن سرکشی این نهاد است. زیرا او برای اداره کشور و بعمل آوردن قول های انتخاباتی اش وعده داده است تا با تکمیل و ادامه معامله هسته ای برجام و آزاد کردن کشور از تحریم های بین المللی، رشد اقتصادی را تداوم بخشد و ایران را کمی آزاد کند. و سپاه بویژه بدنبال بعد از قرار گرفتن در لیست جهانی سیاه، تحت عنوان تروریستی و اقتصادی در جهان و انحصار طلبی هایش در ایران مانع این کار است و کلی از درآمد دولت و ملت را غبضه کرده است. روحانی برای تحقق تغییر در ایران همه تمرکزش را بروی فساد این نهاد گذاشته است که بعنوان یک هیولای اقتصادی عملا خون مردم را در شیشه کرده است وبا داشتن بنادر آزاد تحت کنترل این نهاد است و  با استقلال مطلق و عدم پاسخگویی هر چه میخواهد میکند و ذره ای مالیات و گمرکات نیز پرداخت نمی کند و در آمد های دولت را نیز در دست خود گرفته است. بله، همه هدف روحانی در دور دوم انتخاب شدنش برخورد با سپاه پاسداران است بویژه برای از بین بردن تحریم ها.

در این صورت اگرچه غیرقابل قبول است، اما به نظر می رسد که آقای روحانی، در حمله به این پایگاه قدرت و عزت حمایت همه جانبه آقای خامنه ای، رهبر ایران را به دست آورده است. آقای علی خامنه ای که خود به خیلی از مقامات و دولت های سابق و به این مقامات سپاه فرصت  فساد اداری  و اقتصادی در تمام لایه های  و سطوح سیستم سیاسی ایران داده بود، گویا به  تازگی به خاطر دسترسی دولت به امکانات لازم برای سرمایه گذاری های خارجی و  ایجاد کسب و کار و رونق اقتصادی دوره ای جدید تصمیم به همکاری با روحانی گرفته است.  

آقای روحانی در نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک در ماه سپتامبر به یک گروه از مدیران و همینطور رسانه های خبری خارجی و داخلی گفت: "آنچه که من همواره دنبال کردم این است که ما باید در اقتصادمان رقابت آزاد داشته باشیم." "هیچ موسسه نمی تواند از قدرت خود برای به دست آوردن منافع استفاده کند. ما باید باز، شفاف و عادلانه عمل کنیم و در هیچ یک از بخش ها، جایی برای هیچ انحصاری وجود ندارد. "

او گفت: "تمام بخش ها باید تولیدی باشند." "ما در حال پرورش و ترویج فضای باز بیشتر و بهتری برای کسب و کار،همراه با رقابت باز، آزاد و عادلانه هستیم و هیچ بخش منحصر به فرد نیست".

 گفتی است که سالهاست که این غول مافیایی ساخت ساز و اقتصاد و تعدادی زیادی از شرکت های  وابسطه به آن که توسط سپاه پاسداران اداره می شوند با ساز برگ نظامی اش بعنوان دولت عقیق با تقنگ در نهان ، به مراتب فراتر از مقامات غیر نظامی از مصونیت خود سوء استفاده کرده است و تا توانسته است سرمایه پس انداز کرده است.  این نهاد در اوج تحریم های اقتصادی ایران با دور زدن تحریم ها توسط دلال آنی چون شهرام جزایری ها، بابک زنجانی ها، رضا ضراب ها و دیگر مافیای بین الملی و روسی  به ماجرا جویی های نظامی خود در منطقه ادامه داده و حتی گروه های شبه نظامی و تروریستی را  تامین مالی و نظامی کرده است.  این همه نه به طور تصادفی بلکه در پی دستیازی به قدرت و توسط فرماندهان سخت کوش بی رحم این نهاد و حمایت روحانیون ذی نفع بدست آمده است. سپاه نماد فساد و نابرابری ایران است.

اما در حال حاضر، بعد از لغو  اکثر تحریم ها بعد از معامله هسته ای برجام  و بد نامی سپاه و قرار گرفتن این نهاد در لیست سیاه اقتصادی و نظامی جهان، دیگر ادامه این روند ممکن نیست. از اینرو دولت روحانی  برای جلب حمایت مردم ستم دیده ایران  و ایجاد رونق اقتصادی به عنوان دولت انتخاب شده مردم تلاش می کند درب های این کشور را به  سوی رقابت  آزاد و سرمایه گذاری خارجی باز کند.  روحانی قصد دارد به اوضاع اقتصادی ایران  سامانی دهد و تسلط اقتصادی این نهاد را به طور فزاینده  ای بدون  مسئولیت پذیری گسترش پیدا کرده است محدود کند و به این صورت اتحادیه اروپا و طرفداران برجام در اقصای نقاط جهان که این نهاد را در لیست سیاه اقتصادی و نظامی جهان قرار داه اند، خوشحال و راضی کند. گفتی است که این نهاد با آزمایش های موشکی اش و حتی تظاهر به پرتاب موشک های بالستیک بار ها و بارها برجام را به خطر انداخته است.

روحانی در طول کمپین مبارزاتی انتخاباتی اش بارها و بار ها از سپاه گلایه کرده بود و گفته بود " موشک آزمایش میکنند و رویش به عبری مینویسند « منظور نوشته عبری، دال بر نابودی اسرائیل است که بر روی موشک دوربرد ایران نوشته شده بود» که برجام را بهم بزنند.

شهرت بین المللی سپاه پاسداران در دخالت های  نظامی منطقه ای، در تعیین  پتانسیل خطر و این نهاد به عنوان یک گروه تروریستی به بهانه و وسیله ای برای اعمال  تحریم هایی جدید توسط دولت ترامپ و حتی اتحادیه اروپا تبدیل شده است. تهران نیاز به تثبیت و بازسازی اقتصاد خود دارد. این زیرساخت آن در حال فروپاشی است.

 در نتیجه، اتفاق که افتاده است اینست که  بودجه این نهاد که خود نهاد پول سازی بود و همچنان از بودجه دولت نیز استفاده می کرد بطور چششمگیر و بی سابقه ای کاهش پیدا کرده است. و پروژه هایی که می بایست توسط دولت انجام می شد و این نهاد در انحصار قلدرانه خود گرفته بود،  به دست دولت باز گردانده شده است. چندین عضو ارشد سپاه پاسداران به سوء ظن و به اتهام  فساد مالی  دستگیر شده اند. در طول تابستان، چندین مقام سابق سپاه پاسداران به دلیل سوء ظن به فساد توسط سرویس اطلاعاتی وزارت اطلاعات دستگیر شدند. دو استراتژیست تندرو رسانه های وابسته به سپاه پاسداران  از جمله فارس نیوز نیز دستگیر شدند که نشان می دهد که امپراتوری رسانه ای  و نفوذ این سازمان بر صدا و سیما نیز در محاصره قرار گرفته است.

در ماه ژوئیه، قانونگذاران مجلس به خبرگزاری های محلی گفتند که دولت تصمیم گرفته بود که بودجه سالانه خاتم الانبیا را کاهش دهد.

اخیرا، خاتم الانبیا  که خود را کاندید شرکت در دو پروژه بزرگ نفتی و حمل و نقل کرده بود  با پذیرفتن دادن این برنامه ها به رقبای فرانسوی و کره جنوبی در سکوت شکست را پذیرفت و دوران سپری شدن مصونیت سیاسی و انحصار مطلق خود را مز مزه کرد.

صاحب نظران می گویند که این دستگیری ها و  موضع گیری های اخیر سپاه نشان از تایید  آغاز افول و سقوط سپاه دارد و اینکه سران سپاه پاسداران در حال حاضر خود متعهد به جلوگیری از فساد و قاچاقی که  توسط نیروها و عوامل این نهاد تمام مرزهای ایران را در کنترل خود دارند، هستند.

سعید لیلاز، یک اقتصاددان نزدیک به دولت، می گوید: "تلاش های زیادی انجام شده، رئیس جمهور توانسته است فرماندهان ارشد سپاه را متقاعد کند که اگر این فساد سیستماتیک و فریبکاری ها ی موجود در این نظام بطور جدی حل نشوند، ستون های رژیم ایران تضعیف و متزلزل خواهند شد." "این موارد، نوک کوه یخی از  فساد گسترده و سیستماتیک در کشور در تمام سطوح دولتی ، نظامی و اقتصادی است که به تازگی از آب بیرون زده."

گویا دست سپاه از پیکره این کشور در حال کوتاه شدن است.

https://www.nytimes.com/2017/10/21/world/middleeast/iran-revolutionary-guards.html?rref=collection%2Ftimestopic%2FIran&action=click&contentCollection=world&region=stream&module=stream_unit&version=latest&contentPlacement=2&pgtype=collection

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top