آخرین اخبار

تمدید بازی رفع حصر تا یک سال دیگر

در جدیدترین اخبار مرتبط با حصر رهبران معترض به انتخابات مناقشه برانگیز سال 1388، اسحاق جهانگیری در اظهاراتی تازه در پاسخ به پرسش خبرنگاران اعلام کرد که امیدوار است در سال آینده موضوع حصر رفع شود.

1 سال پیش
بهروز مفید
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

به گزارش رادیو فرانسه اسحاق جهانگیری در پاسخ به پرسشی مبنی بر اظهارات تعدادی از نمایندگان مجلس درباره رفع حصر از رهبران جنبش سبز تا پایان سال ۹۶، گفت: در مساله حصر، دستورهای مهمی صادر شده و دبیرخانه شورای امنیت ملی نیز در حال پیگیری است و ما هم باید به این تصمیم‌گیری ها کمک کنیم.

پیشتر از قول علی مطهری نقل شده بود که در راستای موضوع رفع حصر با تعدادی از نهادها و ارگان های امنیتی که نخواست نامی از آنان ببرد، صحبت شده و قول های مساعدی از جانب آنان داده شده که تا پایان سال به حصر این رهبران پایان داده شود. وی در حالی که به پایان سال نزدیک می شویم گفت اگر این نهادها چنین نکنند، خلف وعده کرده اند.

مساله حصر و در واقع رفع حصر، مساله ای است که از زمان انتخابات ریاست جمهوری سال 92 که منجر به پیروزی حسن روحانی شد، ورد زبان او بوده و بسیاری معتقدند رای آوردن حسن روحانی در راستای همان اظهارات بود و در عمل آراء میرحسین موسوی بود که به حساب روحانی ریخته شد.

هنگامه شهیدی در توییتی که اخیرا منتشر کرده، مشخصا اعلام نموده که روحانی از علاقه مندان به ادامه حصر است و در ادامه می آورد: "بر اساس اسناد دبيرخانه شورایعالی امنیت ملی در سال ١٣٨٩ که آقايان کروبی و‌ موسوی در حصر محبوس شدند، حسن روحانی به عنوان عضو اصلی و ثابت اين شورا یکی از امضاکنندگان و موافقان پروژه حصر بوده است. ‏جريان اصلاح‌طلب علی‌رغم آگاهی از امضای حسن روحانی در تاييد اجرای حصر، برای مشاركت در قدرت، اين واقعيت را از مردم پنهان كرد. شعار انتخاباتی رفع حصر در سال ١٣٩٢ از سوی روحانی صرفا برای رای آوری بود و كاسبان حصر همچنان به فريب مردم ادامه می‌دهند."

دولت حسن روحانی با استفاده از پایگاه های خبری وابسته به خود تلاش می کند افکار عمومی را منحرف نماید. این رسانه ها با ایجاد انحرافاتی نظیر اقدام جهت کودتا بر علیه دولت و جانشینی قاسم سلیمانی به عنوان رییس جمهور، این موضوع را القا می کنند که دست های پنهان تندرو در حکومت سعی دارند دولت اصلاح طلب را ساقط کنند.

حکام جمهوری اسلامی در حالی با روان جامعه مدنی بازی می کنند که بخش ها و اقشار مختلف جامعه، مدت زیادی است که بدون وجود رهبری متمرکز، به راه خود ادامه می دهند و حرکت های بسیار رادیکال تری نظیر دختران خیابان انقلاب و اعتراضات دی ماه 96 را شکل داده اند.

پیشتر علی مطهری از قول رهبر جمهوری اسلامی در خصوص موضوع رفع حصر گفته بود: «من قبلا درباره بصیرت صحبت کرده‌ام و این که نباید راه شهدا و راه انقلاب را گم کنیم. جرم اینها بزرگ است و اگر امام(ره) بودند شدیدتر برخورد می‌کردند. اگر اینها محاکمه شوند حکمشان خیلی سنگین خواهد بود و قطعا شما راضی نخواهید بود. ما اکنون به اینها ملاطفت کرده‌ایم.»

این گفته ها به نوعی اثبات کننده عدم استقلال قوه قضاییه در جمهوری اسلامی است. از این دست حرفها پیشتر توسط بسیاری از مسئولین حکومت زده شده است. این در حالی است که مهدی کروبی یکی دیگر از رهبران معترض به انتخابات با پذیرش همین دادگاه ها، اعلام کرده حاضر به شرکت در آنها به شرط علنی بودنشان است.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top