آخرین اخبار

آیا بازار ارز آرام شد؟

قطعا از دلایل افزایش نرخ ارز در ایران هم اقتصادی است و هم اقتصادی نیست اما به هر روی تاثیر فاجعه باری بر روی اقتصاد نفتی و وارداتی ایران خواهد گذاشت.

12 ماه قبل
بهروز مفید
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

روزی از زبان معاون اول رییس جمهور با "جمشید بسم الله" آشنا می شویم. روز دیگر دلیل افزایش نرخ ارز به دست هایی خارج از کشور در دوبی، استانبول و اربیل نسبت داده می شود و روزی دیگر، ولی الله سیف رییس کل بانک مرکزی- شبکه پیام رسان تلگرام را عامل اصلی کاهش ارزش پول ملی بیان می کند.

قطعا از دلایل افزایش نرخ ارز در ایران هم اقتصادی است و هم اقتصادی نیست اما به هر روی تاثیر فاجعه باری بر روی اقتصاد نفتی و وارداتی ایران خواهد گذاشت.

راهکارهایی شبیه به جایگزینی ارز مورد استفاده در کشور از دلار به یورو که توسط سیف مطرح شد و مورد موافقت علی خامنه ای قرار گرفت نیز راهکاری عجیب و غیرکارشناسانه به نظر می رسد.

دویچه وله در گزارشی در سال 2008 نوشت بحث حساس تغییر واحد پول برای تعیین ارزش نفت، مدت‌هاست در اوپک جریان دارد و عربستان سعودی همواره از مخالفان علنی کردن این بحث بوده است. اما پیاده سازی آنی این طرح در ایران موضوعی کاملا متوهمانه و تخیلی به نظر می رسد چراکه اگر به سرعت یا حتی در طول زمان، این ارز جایگزین شود، تفاوتی با دلار نخواهد داشت و همین اتفاقات در ارتباط با یورو نیز خواهد افتاد.

مینو کیانی راد، معاون ارزی سابق بانک مرکزی در گفتگو با مقاومتی نیوز با بیان اینکه در حال حاضر نیز با ایجاد این ممنوعیت توسط بانک مرکزی تقاضا برای یورو که در مبادلات ایران نقش پر رنگتری دارد بیشتر می شود، گفت: افزایش تقاضا برای یورو که انتظار می رود فزاینده نیز باشد، باعث فشار تقاضا برای این ارز می شود و ممکن است نوساناتی را به همراه داشته باشد و در بلندمدت آثار نامطلوب مشابه دلار را ایجاد کند.

پیش از این طرح این مسائل، معاون اول حسن روحانی در یک دستور غیر کارشناسانه، قیمت دلار را 4200 تومان اعلام کرد. این در حالی است که تکلیف نرخ سایر ارزها و همچنین خود دلار آمریکا، مشخص نیست و گزارشات میدانی خبرگزاری های داخلی و شنیده ها حاکی از این موضوع است که صرافی های چهارراه استانبول، به حالت نیمه تعطیل درآمده و تنها ارز با قیمت 4400 تا 4600 می خرند و خبری از فروش دلار نیست. همچنین در اخباری دیگر، گفته شده دست فروشان دلار را به صورت آزاد و با قیمت بیش از 5500 تومان به فروش می رسانند.

اما با اینحال برخی سایت های خبری همسو با دولت، در کنار توییت هایی متناقص نسبت به همین امر در دورۀ ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد، به انتشار تصویر و تصاویری از تابلوی صرافی ها در تهران پرداختند که نرخ خرید و فروش دلار را 4200 تومان نشان می دهد. این در حالی است که پوند انگلستان به مبلغ 7500 خرید و 8500 تومان به فروش می رسد و جالب تر آنکه قیمت فروش دلار استرالیا 4900 تومان در این تابلوها نمایش داده می شود. این وضعیت در ارتباط با دلار کانادا نیز جالب توجه است چراکه نرخ فروش برای این نوع ارز 5200 تومان است.

همچنین ایجاد محدودیت همچون قاچاق اعلام کردن نگهداری بیش از 10 هزار یورو، از جمله شبهاتی است که در ارتباط با توانایی دولت در کنترل نرخ ارز در ذهن عموم به وجود می آورد.

به نظر می رسد سیاست پادگانی کردن بازارهای ارز و مسدود نمودن چند خیابان در تهران به علاوه دستور مقامات مبنی بر تک نرخی شدن آن، کاملا موقتی بوده و پس از آن، شاهد انفجاری غیر قابل کنترل در این حوزه باشیم.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top