آخرین اخبار

چرا سعید مرتضوی نمی خواهد به زندان برود؟

پس از گذشت کمتر از یک هفته از بازداشت سعید مرتضوی، ابهامات زیادی مبنی بر دستگیری او وجود دارد و بسیاری معتقدند که خبر بازداشت او از پایه کذب است.

9 ماه قبل
بهروز مفید
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

از دلایلی که گفته می شود مرتضوی بازداشت نشده است، عدم انتشار حتی یک فیلم یا عکس از پروسه دستگیری او است. جمهوری اسلامی در زمان دستگیری عبدالمالک ریگی که آن را افتخاری در جهت مبارزه با تروریسم می داند، از لحظه فرود آمدن و پیاده کردن او از داخل هواپیما اقدام به ثبت و ضبط عکس و ویدیو نمود. این رکوردها در مدت زمان بازداشت و اخذ اعترافات اجباری از وی تا برگزاری دادگاه ادامه داشت؛ اما حتی یک عکس از مرتضوی در تمام این مدت منتشر نشده است.

به جز اخباری که به صورت زنجیره ای در خبرگزاری های جمهوری اسلامی مبنی بر دستگیری مرتضوی منتشر شد، سایر وبسایت ها تنها به گزارشی متنی از روزنامه شرق استناد کردند. جالب است که حتی به همین گزارش نیز هیچ عکسی ضمیمه نشده است.در همین حال لازم به ذکر است که با وجود گستردگی رسانه های مختلف در اختیار حکومت از خبرگزاری ها تا صدا و سیما، هیچ یک از آنان این گزارش پلیسی را تایید یا به اصطلاح دبل چک ننموده و تنها به بازنشر آن اقدام کرده اند.

چرا مرتضوی نمی خواهد به زندان برود؟

اتهام سعید مرتضوی در یک فقره مربوط به اتهام معاونت در قتل محسن روح الامینی، یکی از سه جان باخته بازداشتگاه کهریزک در پی بالاگرفتن اعتراض ها در تهران به نتایج دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در سال ۱۳۸8 در ایران بود که به دو سال حبس محکوم شد. همچنین بنا بر گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، وکیل مدافع جمعی از کارگران در شکایت از مدیرعامل پیشین سازمان تامین اجتماعی از قطعی شدن محکومیت سعید مرتضوی به اتهام تصرف غیرقانونی خبر داد. حکم مرتضوی در این خصوص تایید و وی به 70 ضربه شلاق در فقره دوم تا کنون محکوم شده است.

از عللی که می توان با آن، فرار مرتضوی و عدم معرفی خود به زندان را توجیه کرد، شاید اطلاع او از ادامه دار شدن مدت محکومیت و ادامه حبس است. البته واهمه او نمی تواند این باشد که در مجموعه جمهوری اسلامی به گذراندن دوران محکومیت مشغول باشد، چه بسا سایر دولتمردان فاسد دوره محمود احمدی نژاد همچون رحیمی نیز در صورت ظاهر، دوران محکومیت می گذرانند اما در واقع مدام در مرخصی و استعلاجی به سر می برند. به طور قطع، واهمه و ترس مرتضوی با آن سابقه جنایی از این است که وی احتمالا می داند که جمهوری اسلامی تا 2 سال آینده دوام نخواهد آورد و پس از آن، دادگاه های صالح به صورت موشکافانه به بررسی جنایات او و امثال او رسیدگی خواهند کرد.

باید دید اگر به راستی مرتضوی در زندان است، چه مدت در زندان خواهد بود و تا کجا به اتهامات او در سمت های مختلف رسیدگی خواهد شد.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top