آخرین اخبار

امنیت در تعریف جمهوری اسلامی؛ جسد را به خاک سپردند

شاهزاده رضا پهلوی که پیشتر از مردم خواسته بود در جهت حفظ ارزش های ملی و احترام به رضا شاه به تظاهرات مسالمت آمیز بپردازند، حال با ارسال نامه ای به یونسکو، خواستار پیگیری جامعه جهانی و تعیین تکلیف جسد شده است.

9 ماه قبل
بهروز مفید
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

پس از گذشت دو هفته از پیدا شدن جسد مومیایی شده منسوب به رضا شاه، حال عضو شورای شهر تهران، به صراحت اخبار ساعات اولیه خبرگزاری فارس را مبنی بر دفن کردن مجدد جسد تایید کرد.

به گزارش رادیو زمانه این عضو شورای شهر در خصوص چرایی پیدا نشدن جسد در اوایل انقلاب احتمال داد که پیش از انقلاب وقتی خاندان سلطنتی از ایران فرار کردند، به ظن اینکه جسد یا آرامگاه رضاشاه تحمل نشود و درست هم پیش بینی کرده بودند-، برای اینکه آسیبی به جسد نرسد، او را از آرامگاهش در کنار حرم عبدالعظیم جابه جا کردند و در اعماق زمین پنهان ساختند. او گفت نظر به توجه شدید افکار عمومی نسبت به موضوع، از مدیریت حرم عبدالعظیم، نیروی انتظامی و قضایی و میراث فرهنگی انتظار میرود در این زمینه شفافسازی کنند.

اگرچه مشخص نیست کدام نهاد یا ارگان و با چه شرایطی دستور دفن مجدد جسد را صادر کرده است.

پیشتر رییس پزشکی قانونی کشور از توانایی این سازمان جهت انجام تست های DNA و مطابقت دادن آنها با یکی از بستگان صحبت کرده بود. صحبتی که بدون موضع گیری سیاسی بوده و صرفا یک اطلاعیه پزشکی است.

اما چند روز پس از تمام این جنجال ها که هیچ مقام مسئولی در رده های بالا در حکومت سخنی در این مورد نگفت، اعلام شد که مومیایی در همان اطراف به خاک سپرده شده است.

شاهزاده رضا پهلوی که پیشتر از مردم خواسته بود در جهت حفظ ارزش های ملی و احترام به رضا شاه به تظاهرات مسالمت آمیز بپردازند، حال با ارسال نامه ای به یونسکو، خواستار پیگیری جامعه جهانی و تعیین تکلیف جسد شده است.

آنچنان که مشخص است، عدم تعیین تکلیف مشخص برای جسد مومیایی شده به عنوان یک اثر ملی و تاریخی توسط جمهوری اسلامی، همانند تخریب موزه های موصل در عراق توسط داعش است. پاک کردن تاریخ به روش حذف فیزیکی به نظر نمی رسد آنچه را که در اذهان مردم شکل گرفته از بین ببرد.

تئوریسین های مهدویت در ایران که نسبت به اقدامات داعش در عراق و سوریه در ارتباط با تخریب آثار باستانی موضع گیری می کنند، باید نسبت به این دست از اقدامات توسط حکومت خودشان پاسخگو باشند چراکه از دهه ها پیش، همیشه این منت بر سر ایرانیان بوده که جمهوری اسلامی ارمغان آور امنیت برای مردم ایران بوده است و اجازه نداده آمریکاییان آنچه را که در عراق و افغانستان رقم زدند برای مردم ایران نیز رقم بزنند. همین صحبت ها از زمان به وجود آمدن داعش مطرح بوده و همچنان اقدامات آشوبگرانه جمهوری اسلامی در منطقه و سایر کشورهای دنیا با همین بهانه توجیه می شود.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top