آخرین اخبار

محمد علی افشانی کیست و چگونه شهردار تهران شد؟

از میان گزینه های متعدد برای انتخاب شهردار تهران، محمدعلی افشانی این شانس را به دست آورد تا پس از نجفی، رکن مهم شهرداری را به دست آورد. اما افشانی چه کسی است و چگونه از میان تمام گزینه ها، او انتخاب شد؟

8 ماه قبل
بهروز مفید
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

وزیر کشور دولت حسن روحانی، حکم محمد علی افشانی را به عنوان شهردار تهران امضا کرد.

محمد علی افشانی که فرد کمتر شناخته شده ای در میان اقشار مختلف مردم است، متولد 1338 و یکی از اعضای شورای مرکزی حزب اعتماد ملی است.

سایتهای وابسته به جریان اصلاح طلبی از طیف کم رمق آن تا طیفی که خود را به صورت پر رنگ تر به این جریان معرفی می کنند، به نوعی تنها به معرفی ویکی پدیایی افشانی اشاره کردند. مساله آنجایی پر رنگ می شود که همین سایتها، توان بیان پیوند میان او و سید محمد خاتمی را نداشتند.

جالب اینجاست که محمدعلی افشانی یکبار و در سال 1396، از نامزدی برای شهرداری تهران به دلیل آنچه که او "حفظهمدلی و انسجام درونی اصلاح طلبان" خوانده بود، انصراف داد.نکته مهم در دلیل همین استعفا است که او به خاطر اصلاح طلبان و نه منفعت مردم، از نامزدی استعفا داده است.

 

جریانات اصلاح طلبی به روشنی در مسائل مختلف، تمام تلاش خود را می کنند تا خود را کاملا همسو و هماهنگ با دولت حسن روحانی نشان دهند و حتی از بیان آنچه که در سوابق افراد آمده و ارتباط آنان با سایر اصلاح طلبانی که اکنون به نوعی مورد غضب دستگاه حکومتی قرار گرفته اند، خودداری می کنند.

این مساله تا بدان جا پیش می رود که همه شاهد بودیم در ماجرای سقوط هواپیمای تهران - یاسوج، این رسانه ها در مقابل رسانه های اصولگرا که عباس آخوندی را ملزم به استعفا می دانستند، تابلوی استعفا برای حسین علایی بلند کردند که به نوعی به جریان رادیکال اصلاح طلبی یعنی میرحسین موسوی و در مجموع جنبش سبز تعلق دارد. آنچه که برای این رسانه ها از موضوع حصر باقی مانده و آن را پوشش می دهند، اخبار گاه به گاهی است که توسط اعضای هیات دولت حسن روحانی (نظیر اسحاق جهانگیری) به آگاهیشان می رسد.

اما موضوع انتصاب همین فرد به سمت شهردار تهران نیز قابل بحث است. در حالی توجه رسانه ها بیشتر معطوف به پیروز حناچی بود، اما به آنی نام سمیع الله حسینی مکارم و محمد علی افشانی مطرح شد که نفر دوم با کسب 19 رای به این سمت دست یافت. نکته ای که حائز اهمیت است، این است که گویا در دولت حسن روحانی و پروژه یک دست سازی تمام ارکان قدرت به سوی "تدبیر" و "اعتدال" همچون دولت "مهرورزی" آنچه که مهم نیست، تخصص و آموزش افراد است و ملاک به سابقه افراد و روابط آنان با بزرگان قوم اصلاح طلبی باز می گردد. کما اینکه در موضوع انتخاب افشانی، اگر وضعیت تحصیلی و تخصصی او را در مقابل وضعیت تحصیلی و تخصصی فردی چون پیروز حناچی بگذاریم، کاملا به این موضوع پی خواهیم برد.

پیروز حناچی، دانش آموخته معماری از دانشگاه تهران و فارغ التحصیل دکتری تخصصی مرمت شهری است که پیشتر یکی از گزینه های اصلی وزارت مسکن و شهرسازی بود که البته این سمت هم اکنون در اختیار عباس آخوندی است.

آنطور که مشخص است سیستم شایسته سالاری حسن روحانی، همچون سایر وعده های او، تنها در سطح سخن بوده و قرار است ملاک، "افراد" باشند!

این موضوع تنها به افراد جدیدالورود به ارکان مختلف قدرت (حتی در سطح شهرداری) ختم نمی شود و در سطح بالاتر، برای مثال معاون اول رییس جمهور نیز صادق است. نگاهی به سوابق تحصیلی اسحاق جهانگیری -معاون اول رییس جمهوری- گواهی بر این مدعا است. جهانگیری دانش آموخته کارشناسی فیزیک، کارشناسی ارشد مهندسی صنایع و دکترای مدیریت صنعتی است.

این لیست همچنان ادامه دار خواهد بود!

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top